Na Katolíckej univerzite si uctili pamiatku kňaza Ladislava Hanusa

Pri príležitosti 110. výročia narodenia katolíckeho kňaza a mysliteľa Ladislava Hanusa sa v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnila vernisáž výstavy s názvom Ladislav Hanus – apologét kultúry, kultúrnosti, kresťanstva.

Autorom výstavy je známy scénograf Viliam Ján Gruska. „Rozhodol som sa vytvoriť niečo také, pretože vydať o ňom len knihu je málo. Bol to naozaj uznávaný človek, ktorý si zaslúži zmapovať celý jeho život ovplyvnený známymi osobnosťami ako boli P. Lippert, R. Guardini, J. Maritain, P.T. de Chardin, O.H.Pesch,“ vysvetlil autor výstavy.

Dielo vytvoril za pomoci Hanusových priateľov a žiakov. Nápad zvečniť život kňaza, ktorý je pochovaný na ružomberskom cintoríne, dostal v dobe, keď sa venoval osobnosti Andreja Hlinku.

„Pár osobných stretnutí a Hanusove diela, ktoré sa od roku 1992 postupne dostávali na verejnosť, ma presvedčili, že pred našou generáciou bola skrytá veľká osobnosť, ktorá ako mnohé iné v čase našich štúdií, aj roky po nich, bojovala svoj zápas o vieru, právo, pravdu a holú existenciu,“ povedal Gruska, ktorého výstava pozostáva z 80 paliet. Obsahujú najmä úryvky z Hanusových kníh, biografické informácie či fotografie.

S Hanusom sa osobne poznal aj rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jozef Jarab,. „Bol som jeho žiakom v seminári do roku 1970 v Bratislave. Neskôr sme sa stretávali aj v Ružomberku. Dokonca som mal tú česť spolu s biskupom Andrejom Imrichom odovzdať mu pápežské vyznamenanie,“ zaspomínal si rektor Jarab.

Výstava bude v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku prístupná až do polovice októbra.

Michaela Barcíková, študentka žurnalistiky

Foto – autorka

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.