Na Malinom Brde za dvanásť minút

Samozrejme, bez lanovky. V premiére cyklistických pretekov vyšiel na Malinné najrýchlejšie slovenský reprezentant v horskej cyklistike.

Matej Ulík z Liptovskej Osady vyhral premiérové preteky Extrémny výšlap Malina. Ešte v sobotu 10. augusta bol jedným z osemnástich, ktorí si prišli novinku v kalendári klasických horských bicyklov vyskúšať. Trať absolvovali v špeciálnej kategórii aj dvaja elektrocyklisti.

Príprava na svetový šampionát

Ulík vyšiel náročné stúpanie dlhé 2,5 kilometra s prevýšením 256 metrov vyšiel za 11 minút a 57 sekúnd. „Je to ťažký kopec, dosť sa šmýkalo, pretože povrch bol prašný. Bolo to aj o tom nespraviť chybu, aby neprešmyklo koleso a nemusel som zosadnúť,“ ponúkol svoj pohľad na preteky rodák z Liptovskej Osady, pretekajúci za Expres CZ-Scott Team Kolín.

Do Ružomberka si odskočil z Banskej Bystrice, kde v tom čase absolvoval trojdňové etapové preteky. Doobeda stihol vyhrať na Malinom, poobede pod Urpínom.

„Priviedla ma, samozrejme, finančná odmena. A sú to aj domáce preteky, také treba podporiť, aby nezanikli a udržali sa aj o rok,“ vravel Ulík, ktorý si ako víťaz odniesol aj 200 eurovú prémiu. Preteky označil za intenzívnu a krátku, no dôležitú súčasť prípravy na majstrovstvá sveta v cross country, ktoré sú koncom augusta v Kanade.

S odstupom minúty a deviatich sekúnd prišiel do cieľa druhý, ďalší rodák z blízkeho okolia – Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej. Po zjazdovke vyšiel za 13:06.

„Som rád, že som na debni. Maťo je asi najlepší slovenský horský cyklista, Kubo (pozn. red. Šiarnik) má zo skialpov paru v nohách. Bola silná konkurencia, ale teší ma, že sme sa porovnali a po dlhej dobe takto spolu aj stretli,“ odvetil pretekár Pro efekt teamu.

Šesť najlepších v extrémnom výšlape na Malinné. Foto – autor.

Náhrada za Vlkolínsky drapák

Kristián, tak, ako ho poznáme, prišiel na preteky z domu na bicykli. A aby to nebolo jednoduché a deň v sedle sa mu rátal, vydriapal sa rovno hore Vlkolíncom.

„Vlkolínsky drapák som si dal hodinu pred týmto pretekom. Prišiel som sem na bicykli cez Vlkolínec. Keď to porovnám, ten Vlkolínec býval asi ťažší. Ale dnes nám vyšlo počasie a slnko na určitých úsekoch poriadne pripekalo. Boli to krátke, ale ťažké a intenzívne preteky,“ vyslovil Jánošík a pridal aj pochvalu na divákov. Tí sa pod Brdom zhromažďovali v očakávaní Malinô Festu – hudobného festivalu. Viacerí si nenechali ujsť ani sprievodný program v podobe extrémnych pretekov.

Ocenení boli aj dvaja elektrocyklisti. Foto – autor.

„Pre mňa sú toto ľahšie preteky, ako drapák. Lebo tie kamene neviete, kde ktorý uhne, ako sa to nakloní. Tu sme sa kameňom vyhli, v rámci porovnania je toto ľahšie,“ pridal svoj postreh najrýchlejší z Ružomberčanov, celkovo štvrtý, Jozef Martiška.

Ten sa dokonca priznal, že na trati si bol aj zatrénovať. Dokonca dvakrát.

„Beriem to poctivo. Bol som tu a obzrel som si trať, aby ma niečo neprekvapilo. Zakaždým som ale išiel zhora dole. Toto bola premiéra,“ smial sa po pretekoch Jozef Martiška.

Vždy v auguste zvykli organizátori zo strediska Ski&Bike spolu s Petrom Cigaňákom organizovať Vlkolínsky drapák. Extrémne preteky vo výjazde na bicykli z Vlčieho dvora, cez Vlkolínec až pod Malinné. Tie sa však z kalendára vytratili a po krátkej prestávke ich akoby nahradil práve Extrémny výšlap Malina.

„Je to ako keby pokračovanie Vlkolínskeho drapáku. Čo je tu výhoda, diváci vidia cyklistov až do polovice trate, takže je to atraktívnejšie. A nemusíme riešiť premávku a turistov vo Vlkolínci,“ hľadal pozitíva na nových pretekov jeden z hlavných organizátorov, Tomáš Gazdarica zo strediska Malinô Brdo Ski&Bike.

Kráľ Smrekovice až tretí

Trikrát po sebe vyhral slovenský skialpinistický reprezentant Jakub Šiarnik najťažšie cyklistické preteky do vrchu – Horskú časovku na Smrekovicu. Skúsenosti z asfaltky však pre tento typ terénu nemal šancu zužitkovať.

„Smrekovica je čistý výkon. Asfaltka. Nejaký technický aspekt tam nerozhoduje. Dnes na rozdiel od Maťa a Kika som musel dva razy zosadnúť a tlačiť. Nemal som na to technicky. Je to niečo iné. Treba vedieť viacej spolupracovať s bicyklom, a to sú zručnosti, ktoré mi chýbajú,“ bez zbytočných rečí priznal Šiarnik.

Zároveň pripustil, že 15. septembra nebude na štarte na Podsuchej a vynechá obľúbenú Smrekovicu.

„Budem na pretekoch v Slovinsku. Mám tam povinnosti aj so sponzorom, takže na hetrik zrejme nenadviažem,“ odvetil.

Ružomberok čakajú v tomto roku ešte dve výrazné, športové cyklistické podujatia. Už v nedeľu 8. septembra to budú Ružomberské schody. O týždeň neskôr, tiež v nedeľu, Časovka na Smrekovicu.

Extrémy výšlap Malina – Výsledky

  1. Matej Ulík, 11:57
  2. Kristián Jánošík, 13:06
  3. Jakub Šiarnik, 13:16
  4. Jozef Martiška, 14:42
  5. Miloš Pelach, 15:25

Titulná fotografia – Stupne víťazov: zľava druhý Kristián Jánošík, víťaz Matej Ulík a tretí Jakub Šiarnik. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.