Na Malinom Brde zrevitalizovali lezeckú oblasť

V jej zveľaďovaní plánujú pokračovať.

Horolezecký klub (HK) IAMES Ružomberok počas roka zrevitalizoval lezeckú oblasť Haliny, ktorá sa nachádza na Malinom Brde. Na mieste, ktoré si postupne začína získavať kredit nielen medzi domáci lezcami, pribudlo aj niekoľko nových ciest. O samotnom priebehu revitalizácie, ale aj o plánoch do najbližších rokov nám viac porozprával predseda HK IAMES Ružomberok Július Stančok.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • čo všetko zahŕňala revitalizácia Halín,
  • aké subjekty podali pomocnú ruku,
  • koľko nových ciest pribudlo na Halinách,
  • či sa uskutoční aj ďalšia revitalizácia,
  • aké plány má HK IAMES Ružomberok do budúcnosti.

  1. Tento rok sa uskutočnila prvá fáza revitalizácie lezeckej oblasti Haliny. Čo všetko zahŕňala?

Prvá fáza revitalizácie Halín nadviazala na dlhodobejšiu aktivitu, ktorú robí náš klub HK IAMES Ružomberok už niekoľko rokov. Haliny sú pod našou správou už dlho, ale správe Halín sa začal aktívnejšie venovať po dlhšom období neaktivity asi pred šiestimi rokmi Karol Olejník a ďalší členovia klubu. Po rozhovoroch so Slovenským horolezeckým zväzom IAMES a členmi Komisie ochrany prírody sme si povedali, že prišiel čas dostať Haliny na modernejšiu úroveň, pretože v porovnaní s inými lokalitami na Slovensku sú mierne pozadu. Práve preto sme sa pustili do prvej fázy revitalizácie tejto lezeckej oblasti. Hlavným motívom bola úprava lezeckých ciest. Športové lezecké cesty musia byť pre lezcov pripravené. Musia v nich byť istiace body, aby lezenie bolo bezpečné a cesta musí končiť spoľahlivým stanovišťom. Snažili sme sa vytvoriť nové lezecké cesty, avšak venovali sme sa aj tým cestám, ktoré sú pre túto oblasť tradičné. Na Halinách sa totiž lezie viac ako 70 rokov a nejakým spôsobom sme ich chceli priblížiť dnešnému štandardu. Hlavné práce zahŕňali preisťovanie ciest. Popritom sme sa venovali aj ich čisteniu, pretože v nich môžu vzniknúť voľné bloky a kamene, čo je pomerne nebezpečné. V rámci toho sme odstránili bloky skál, ktoré mali desiatky až stovky kilogramov. Takisto sme sa zamerali aj na úpravu chodníkov a čistenie okolia skál.

  1. Kto všetko podal pomocnú ruku pri tomto projekte?

Začínali sme s malou dušičkou, že okrem vlastných zdrojov sa pokúsime dať projekt aj na mesto Ružomberok. To nás dlhodobo podporuje, či už formou dotácií na činnosť alebo projekt, za čo sme mu veľmi vďační. Po podaní projektu nás mesto v rámci spolupráce s OOCR REGION LIPTOV presmerovalo na nich. Boli sme radi, že tento projekt ich natoľko zaujal, že sa ho rozhodli podporiť a umožniť nám nákup materiálu, ktorý je potrebný na preisťovanie. Takisto bolo dôležité, že sa nám v priebehu roka podarilo podobným spôsobom získať dotáciu aj od Komunitnej nadácie Liptov, ktorá nás taktiež materiálne podporila. Okrem toho bol tento projekt financovaný zo zdrojov nášho klubu, pričom materiálne nám pomáhal aj Slovenský horolezecký zväz IAMES. Najviac nás však potešilo, že sme zaznamenali pozitívny ohlas v komunite a že sa nám rozhodli jej členovia pomôcť či už prácou alebo tým, že nám prispeli na materiál. Dokonca nám pomohli aj ľudia, ktorí na Haliny lezú a nie sú členmi nášho klubu. Všetky tieto skutočnosti nám umožnili našu aktivitu realizovať, keďže nákup materiálu je finančne pomerne náročný.

  1. Na Halinách pribudlo počas roka niekoľko nových ciest. Viete nám ozrejmiť ich približný počet?

Nových ciest pribudlo približne 10-15. Viaceré cesty zostali na jeseň v rozpracovanom stave a práce na nich budú pokračovať v nasledujúcom roku. V tomto smere boli veľmi aktívni aj lezci z Liptovského Mikuláša, s ktorými sme tiež nadviazali spoluprácu, a to konkrétne s miestnym horolezeckým klubom Jasná. Sú to skúsení správcovia skál a taktiež autori nových ciest, keďže na Halinách prispeli nejakými 6-7 novými cestami. Nové cesty pribudli aj vďaka Vladimírovi Linekovi, jednému z najznámejších slovenských horolezcov, ktorý je predsedom Komisie ochrany prírody IAMESU. Vlado nám veľmi pomáhal pri preisťovaní skál a takisto urobil viaceré nové cesty. Tento rok sa uskutočnil jubilejný 100. ročník Tatranského horolezeckého týždňa a Vlado urobil k tomu pamätnú cestu na Halinách. Všetky práce prebiehali pod dohľadom súčasného správcu skál, Juraja Krnáča, ktorý počas roka Halinám venoval obrovské množstvo času a energie. Celkovo bolo preistených zhruba 30 ciest a čistenie od voľných skál prebiehalo aj v mnohých ďalších cestách.

  1. Plánujete aj ďalšiu revitalizáciu Halín?

V revitalizácii Halín budeme pokračovať aj v nasledujúcom roku, keďže prác je tam veľa. Dúfame, že sa nám v nich podarí pokročiť. Hlavným zámerom je dokončiť opravy v starých existujúcich cestách. Na druhej strane však veríme, že pridáme aj veľa nových ciest. Haliny a Malinô Brdo majú v tomto smere veľký potenciál. Medzi lezeckými oblasťami to môže byť taký malý skvost na mape Slovenska. Už počas prvej etapy revitalizácie prišli na Haliny aj ľudia z iných lokalít, a je skvelé, že tu stretávame návštevníkov aj zo zahraničia. Tento rok sme tam mali napríklad lezcov z Veľkej Británie, Švédska, Slovinska a Česka. Dokonca máme partiu z Holandska, ktorá sa tu vrátila už po druhýkrát. Budúci rok plánujú, že opäť prídu, keďže sa im na Halinách veľmi páči.

  1. V druhej polovici októbra ste na Halinách ukončili letnú lezeckú sezónu. Ste s jej priebehom spokojný?

So sezónou sme spokojní. Z hľadiska toho, čo sa uskutočnilo na Halinách, tak to bola asi najlepšia sezóna za posledné roky. Popri Halinách pracujeme tiež na tom, aby sa zlegalizovalo lezenie aj v ďalších oblastiach, ktoré by potenciálne mali slúžiť na tento účel, a aby to všetko bolo v súlade s ochranou prírody. Na druhej strane, z hľadiska súťažného športového lezenia to bola pravdepodobne najúspešnejšia sezóna v našej histórii. V klube totiž máme veľmi talentovaného mladého lezca Michala Kľusku, ktorý dosiahol veľmi pekné úspechy na súťažiach v rámci Slovenského pohára, kde v celkovom poradí skončil na 2. mieste. Tešíme sa na to, čo bude predvádzať v nasledujúcom roku. Horského lezenia možno nebolo až tak veľa, avšak v rámci klubu sa nám podarilo zorganizovať viaceré výjazdy. Mali sme pekný výjazd do Dolomitov, mali sme dve sústredenia v Tatrách. Letné sústredenie sme absolvovali vo Vysokých Tatrách, zimné sústredenie zase v Nízkych Tatrách. Chalani z klubu boli napríklad na zájazde na Sicílii. Myslím si, že to bola veľmi pekná sezóna.

  1. Aké plány má HK IAMES Ružomberok do budúcna?

Plánov máme veľa. Z krátkodobého hľadiska spomeniem, že potrebujeme dať dokopy lezecké oblasti. Verím, že v nasledujúcom roku a v polovici roka 2026 by mohli byť dokončené z väčšej časti práce na Halinách. Spolupracujeme so spomínaným Vladom Linekom, ktorý vydáva Horolezeckých sprievodcov v edícii Skaly na Slovensku. Pripravuje sa sprievodca, kde budú aj Haliny, a to vo forme aplikácie a knižky. Je to veľmi zaujímavá edícia, pričom bolo vydaných už asi 6-7 knižiek a ďalšie štyri sa pripravujú. V rámci nej sa na mapu dostane aj dolný Liptov. Haliny by mali byť v sprievodcovi aj s oblasťou Komjatná, ktorá je už v podstate úplne revitalizovaná, práce na nej boli viac-menej ukončené. Čaká nás ešte ďalšia oblasť, ktorá je v správe nášho klubu, a to Lisková. Tam je lezenie taktiež povolené, ale oblasť potrebuje obnovu istiacich bodov. Čo sa týka klubu, tak by sme chceli v budúcnosti ešte viac rozvíjať život okolo lezeckej steny v Ružomberku, ktorá je dobrovoľnícky prevádzkovaná našim klubom. O jej návštevu majú záujem aj ľudia, ktorí nie sú našimi členmi. Pokiaľ to bude v našich silách, predovšetkým po materiálnej a personálnej stránke, tak by sme na našej stene chceli zorganizovať viac aktivít pre verejnosť. Verím, že sa nám bude dariť aj z hľadiska športovej činnosti. K Michalovi Kľuskovi totiž pribúdajú aj ďalší nádejní lezci. Takisto dúfame, že sa lezecký život viac presunie aj do hôr, keďže sme predovšetkým horolezci, takže chceme ďalej aktívne rozvíjať metodickú prípravu našich členov, organizovať lezecké sústredenia a viesť ich k lezeniu v horách. Veríme, že ľudia, ktorí dosahujú úspechy v športovom lezení, tak svoj záujem postupne presunú aj do stredných hôr a dočkáme sa zaujímavých výstupov aj na skalách a v horách. Plánov je veľa, avšak všetky aktivity v našom klube sú riešené dobrovoľnícky, nikto nie je za prácu akýmkoľvek spôsobom honorovaný. Tieto veci vyžadujú čas a ochotu ľudí, za čo by som sa im aj touto formou chcel poďakovať.

Titulná foto – Predseda HK IAMES Ružomberok Július Stančok (vľavo). Foto v článku – HK IAMES Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár. Vysokoškolské štúdium som absolvoval na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas štúdia som praxoval vo viacerých regionálnych médiách. S RK Magazínom som začal spolupracovať v novembri 2021. Od októbra 2024 som šéfredaktorom RK Magazínu.