Na prvý ružomberský rómsky bál prišli nielen Rómovia

Koncom augusta sa v Kultúrnom dome v Bielom Potoku uskutočnil prvý ročník verejného Rómskeho bálu. Zúčastnilo sa ho približne 250 ľudí z rôznych častí Slovenska.

Na podujatie zavítali prevažne Rómovia z Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Žiliny či Martina.

Podľa slov riaditeľky Kultúrneho domu v Bielom Potoku Janky Kenderovej prišlo na bál aj zopár náhodných návštevníkov z obce, no nezdržali sa dlho. „Neboli už miesta na sedenie a možno ich odradila aj hlučnejšia hudba. Rómovia nemali nijaké predsudky a bez problémov ich vpustili,“ uviedla Kenderová.

Podujatie malo štandardný priebeh i organizáciu. Po večery nasledovalo krátke vystúpenie ružomberského detského tanečného zboru. O polnoci sa uskutočnila tombola. Do rána bál pokračoval tanečnou zábavou, ktorú zabezpečili skupiny Diny Košice – DK a ŠAŇO BAND.

Organizátor podujatia Mário Jadroň konštatoval, že sa mu nepodarilo získať žiadnych sponzorov, a tak prípravu bálu financoval z vlastných prostriedkov. „Chcel som, aby aj Rómovia v Ružomberku mali bál tak, ako to býva zvykom v iných slovenských mestách. Bola to akcia na vyššej úrovni. Podmienkou bolo spoločenské oblečenie,“ povedal Jadroň.

„Bola to prehliadka pekných šiat a spoločenského oblečenia,“ priblížila riaditeľka kultúrneho domu. Problémy s organizátormi či návštevníkmi na bále nezaznamenala. Pred dvoma rokmi však na jednom z podujatí organizovaných touto komunitou došlo ku konfliktu, ktorý vyriešili až s pomocou polície. Dlhší čas im preto žiadne akcie nepovolila.

„Zlomili ma až v januári tohto roka, dala som im šancu a musím povedať, že nesklamali. Všetko, čo sme v zmluve dohodli, dodržali, boli slušní, celkovo bol bál vydarený. Výnimočný bol hlavne neskrotným temperamentom a neuveriteľnou výdržou niektorých tanečníkov, bohatým občerstvením s kvalitnými alkoholickými i nealkoholickými nápojmi, no a, samozrejme, úplne inou hudbou. Hrajú a spievajú sa len rómske piesne,“ zhodnotila riaditeľka Kenderová.

„Je dobré, že Rómovia sa prišli zabaviť. Bola tam skvelá atmosféra. Zarazilo ma len, že bál – až na rómsku hudbu – na mňa nepôsobil príliš rómsky. U žien som čakal tradičné pestrofarebné dlhé sukne, veľké náušnice, šatky a iné ozdoby. Ale možno to boli len moje predsudky,“ zhrnul svoje dojmy jeden z návštevníkov.

Foto – Mário Jadroň

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.