Na Sidorove postavili vyhliadku

K jej vybudovaniu prispeli dve desiatky dobrovoľníkov.


Malinô Brdo, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Liptovská kotlina či Vysoké Tatry ako na dlani. Vrch Sidorovo, týčiaci sa nad Vlkolíncom, ponúka pohľad ako z vtáčej perspektívy. Turisti si ho môžu vychutnať dva týždne už aj z novej vyhliadky.

Prirodzený výhľad

„Zo Sidorova je prekrásny výhľad na Revúcku dolinu, časť horného Liptova, na Mikuláš až po Vysoké Tatry. To úplne stačí,“ pritaká Vojtech Macko, ktorý stojí za projektom.

Pôvodne uvažovali nad vybudovaním vyhliadkovej veže, ktorá by zabezpečila panoramatický 360 stupňový výhľad. Od tejto vízie upustili, podľa ochranárov vrch ponúka prirodzený výhľad.

„S ochranármi z Veľkej Fatry sme sa dohodli, že nebudeme robiť plošinu, ale z hľadiska bezpečnosti turistov spravíme zábradlie,“ hovorí Macko.

Zábradlie slúži na ochranu návštevníkov a zároveň aj vzácneho rastlinstva. Poniklec či skalné ruže dostávajú počas turistických výstupov na dominantu ružomberskej Veľkej Fatry zabrať. „Aj preto sme sa rozhodli oblasť ohraničiť, aby nedochádzalo k ničeniu vzácnych rastlín,“ objasňuje Macko dvojaký účel zábradlia.

Zážitok zo scenérie umocňuje aj priehľadná sklenená výplň zábradlia. Turisti sa cezeň nemusia zbytočne nakláňať, „popásť zrak“ si môžu rovno pri príchode na vrch.

Dlhodobejší plán

Vyhliadka mala byť hotová už minulý rok. Pre nepriaznivé počasie presunuli pokračovanie prác na jar. Hotová je teraz dva týždne. „Dodatočne ešte osadíme informačnú tabuľu, kde budú pomenované a označené jednotlivé vrchy a dediny,“ hovorí o poslednom doladení.

Nápad zhotoviť vyhliadku pritom rezonoval v komisii cestovného ruchu už dlhšie. Vždy však ostal v rovine „mohlo by sa postaviť“.

„Veľa dobrých projektov sa končí v šuplíku. Treba si vysúkať rukávy, pustiť sa do realizácie nápadu a dotiahnuť ho až do zdarného konca,“ konštatuje Macko, ktorý je zároveň poslancom zastupiteľstva za mestskú časť Biely Potok.

Rukávy si vyhrnuli potrebné inštitúcie – návrh povolili ochranári z Veľkej Fatry i komisia cestovného ruchu, Oblastná organizácia cestovného ruchu Liptov projekt podporila čiastkou vo výške takmer 6-tisíc eur.

Ohradená vyhliadková plošina na Sidorove.

Dobrovoľnícka posila

„Bez pomoci dobrovoľníkov by dnes vyhliadka nestála,“ zdôrazňuje poslanec a zároveň člen komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Hoci mali zhotoviteľa (firmu Timberus) aj peniaze, náročným terénom nemal kto vyniesť materiál na zábradlie.

Konštrukcia vyrobená z pozinkovanej ocele, ktorá má vydržať v nepriaznivom počasí, sa odrazila na váhe. „Dielce boli ťažké a rozmerné, museli ich niesť minimálne dvaja,“ objasňuje. Viac rúk a sily vyžadoval i prenos centimeter hrubej sklenenej výplne.

Na náročnú úlohu sa podujalo 23 dobrovoľníkov, medzi nimi aj členovia občianskych združení Vlkolínec a Centra Belanov. Materiál vynášali počas dvoch dní.

Na Sidorovo vedú tri trasy. Jedna strmá od Malinného Brda, druhá po hrebeni z Kalvárie. Dobrovoľníci stúpali na vrch takmer zabudnutou cestou od Krkavej skaly, ktorú počas vojny využívali Nemci na prenos delostreleckej techniky.

„Nemecká cesta je dlhá a plynulá. Kým sme to vyniesli, trvalo to vyše dvoch hodín,“ približuje spôsob prepravy. Pár chlapov ostalo aj po výstupe, pomáhali pri montáži materiálu.

Hneď v deň dokončenia vyhliadky sa im dostalo pozitívnej spätnej väzby. „V ten deň bolo výborné počasie, na vrch vyšlo aj pár turistov, boli z toho nadšení,“ uzatvára Vojtech Macko.

Titulná fotografia – Vyhliadka z novej plošiny na Sidorove. Foto – Vojtech Macko

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.