Ružomberok považuje návrh zonácie za nevýhodný

Národný park Veľká Fatra. Foto: redakcia

Mesto Ružomberok má pripomienky k návrhu zonácie Národného parku Veľká Fatra. Návrh predstavilo ministerstvo životného prostredia začiatkom decembra minulého roka.

Národný park Veľká Fatra, ktorý sa rozprestiera aj na území okresu Ružomberok, prejde novou zonáciou. Návrh predstavilo Ministerstvo životného prostredia SR začiatkom decembra minulého roka. Najvyšší, piaty stupeň ochrany sa má z aktuálnych 19,48 percenta zvýšiť na 41,55 percenta jeho územia. Do desiatich rokov by envirorezort chcel najvyšší stupeň ochrany rozšíriť na viac ako polovicu územia NP.

V stredu 28. decembra sa prerokovania novej zonácie so zástupcami dotknutých miest a obcí zúčastnil primátor mesta Ľubomír Kubáň. Najnovší návrh zonácie Národného parku (NP) Veľká Fatra sa pre mesto Ružomberok javí ako nevýhodný. Informoval o tom hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík s tým, že samospráva bude návrh pripomienkovať.

„K novej zonácii sme sa stretli so zástupcami dotknutých miest a obcí. Určite k nemu pripravíme pripomienky, ktoré zohľadnia názor odborníkov i mesta. Doterajšia podoba dvoch prírodných rezervácií a ich ochranných pásiem na lesných pozemkoch mesta sa zdá dostačujúca. Predpokladáme však, že si dokážeme na ďalších stretnutiach na úrovni okresu i národného parku vysvetliť všetky sporné otázky, ktoré k návrhu máme,” priblížil Miškovčík.

Zvýšiť sa má aj výmera národného parku z pôvodných 40 371,3433 ha na 40 897,5822 ha a rozšíri sa i výmera ochranného pásma národného parku zo súčasných 26 132,5817 ha na 26 183,1987 ha.

Návrh zonácie Národného parku Veľká Fatra

Foto: FB/Národné parky Slovenska

Zdroj: Mesto Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.