Najlepšiu slovenskú prózu napísala Ružomberčanka Alena Sabuchová. Cenu Anasoft Litera získala za román Šeptuchy

Laureátku 15. ročníka slovenskej literárnej ceny Anasoft litera 2020 vybrala päťčlenná porota spomedzi 158 hodnotených pôvodných slovenských prozaických kníh vydaných v roku 2019.

Pochádza z Ružomberka, no žije v Bratislave. Alena Sabuchová študovala filmovú a televíznu scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Svoju knižnú prvotinu napísala pred štyrmi rokmi. Napokon za svoj literárny debut Zadné izby získala Cenu Ivana Kraska aj Cenu Nadácie Tatra banky v kategórii Mladý tvorca.

Pred rokom napísala aj druhú knihu, pomenovala ju Šeptuchy. Mladá spisovateľka zbierala materiál spolu s dokumentárnym fotografom Robom Tappertom na poľsko-bieloruskom pohraničí dva roky. Navštívila región Podlasia, ktorý je dodnes opradený legendami a hmlami, kde žijú na prvý pohľad zvláštni ľudia – majú svoju vieru, biedu aj šeptuchy – ženy, ktoré vedia liečiť.

Videoesej o víťaznej knihe Anasoft litera 2020: 

Koncom mája získala Alena Sabuchová s knihou Šeptuchy Cenu knižných blogerov Panta Rhei awards. O pár mesiacov neskôr, 29. septembra, uspela v literárnej súťaži Anasoft Litera 2020 a stala sa víťazkou 15. ročníka.

Odbornú porotu tvorili literárni vedci Lubomír Machala, Michal Jareš, Peter F. ‘Rius Jílek a literárni publicisti Zuzana Belková a Jozef Dado Nagy.

Náročná voľba 

Podľa poroty bola finálna voľba náročná, niektoré knihy zdieľali rovnaké kvality. „Čepiec Kataríny Kucbelovej a Šeptuchy Aleny Sabuchovej zdieľajú napríklad nepatetický vzťah k folklóru, jeho vecnú konfrontáciu s moderným svetom, nesentimentálne priblíženie ženského (dievčenského) vnútra,” komentoval pre TASR Lubomír Machala verdikt poroty s tým, že by nedošlo k žiadnemu omylu, keby najvyššie ocenenie získal Čepiec:

„Ale Šeptuchy sa mi do mysle votreli intenzívnejšie s väčšou dávkou spontánnosti a komického nadhľadu, s ktorým približujú mrazivé konštanty ľudskej existencie s dehonestujúcimi detailmi aktuálneho všedného žitia,” dodáva Machala.

Spisovateľka Alena Sabuchová v Mestskej knižnici v Ružomberku. (Foto: autorka)
Alena Sabuchová počas podpisovania Šeptúch. (Foto: autorka)

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje od roku 2006 za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka knižne vydali v predchádzajúcom kalendárnom roku.

S Alenou Sabuchovou sme sa pred viac ako rokom rozprávali aj my. Prezradila nám, ako si spomína na detstvo v Ružomberku, na tetu Tonku, no vysvetlila aj to, prečo si myslí, že sme krajina grafomanov.

Sme krajina grafomanov

Titulná fotografia: Víťazka Anasoft Litera 2020 Alena Sabuchová. Foto: TASR/Dano Veselský

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.