Najvyššia prehra v sezóne. Ružomberok vysoko podľahol úradujúcemu majstrovi

Ružomberčanky si pripísali tretiu ligovú prehru. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 6. januára stretnutie 13. kola Niké extraligy žien.

Liptáčkam duel o prvé miesto absolútne nevyšiel. V úvodných siedmich minútach síce predviedli v Piešťanoch výborný výkon, potom však nastal hlboký prepad. Ten vyvrcholil hrôzostrašnou treťou štvrtinou, ktorá vyústila do najvyššej prehry v prebiehajúcom ročníku.

Hráčky spod Čebraťa sa v úvodnom zápase nového roka museli zaobísť bez Kamily Jarošovej. Napriek tomu však mali lepší vstup do súboja, keď viedli 2:0 i 5:2. Piešťanské Čajky síce otočili skóre vo svoj prospech (6:5), lenže Ružomberčanky sa výbornou hrou opätovne dostali do vedenia – 9:6.

Dobrý začiatok, zlý koniec

Domáce hráčky zakrátko síce vyrovnali na 9:9, no „Ruža“ kontrovala na 11:9 zo svojho pohľadu. Od tohto momentu prišiel spomínaný pád. Zostávajúci úsek hry totiž ovládli Piešťany 10:2, vďaka čomu po prvej štvrtine vyhrávali 19:13.

Druhá perióda ružomberským basketbalistkám nevyšla herne ani strelecky, keďže zaznamenali len šesť bodov. V polovici tejto časti hry bolo hosťujúce manko síce naďalej jednociferné, avšak postupne začalo narastať. V závere úvodného dejstva pridali slovenské majsterky ďalšie body, vďaka čomu išli do kabín s 15-bodovým náskokom – 34:19.

Katastrofa v tretej štvrtine

Po zmene strán sa obraz hry výraznejšie nezmenil. Tretia štvrtina bola v jednoznačnej réžii Piešťan, ktoré ju ovládli vysoko 27:6. Na druhej strane, Liptáčky sa v tejto časti hry mimoriadne trápili, kopili množstvo chýb, prepadali v defenzíve a po streleckej stránke absolútne pohoreli.

V úvode tretej periódy síce zaznamenala „Ruža“ štyri body, lenže potom sa na dlhých sedem minút bodovo zasekla. Čajkám, naopak, padalo do koša takmer všetko (16-bodová šnúra) a zápas v tejto 10-minútovke pripomínal z ich pohľadu exhibíciu. Aj preto viedli slovenské šampiónky pred záverečnou štvrtinou o 36 bodov – 61:25.

Ružomberské pozviechanie

Posledná perióda bola z ružomberského pohľadu najideálnejšia, keďže ju vyhrali 14:12. Domáce hráčky v tejto časti hry už poľavili, no napriek tomu mali zápas pevne vo svojich rukách. Hneď v úvode tejto desaťminútovky sa hostkám vyfaulovala Viktória Havranová.

Liptáčky v závere stretnutia síce skresali manko na 30 bodov (39:69), avšak na samom konci Piešťany podčiarkli svoj vysoký triumf. Úradujúce slovenské majsterky napokon zdolali Ružomberok hladko 73:39 a definitívne si zaistili 1. miesto po základnej časti súťaže. Na druhej strane, ak Liptáčky v najbližšom kole zvíťazia, tak skončia v tabuľke na 2. priečke.

Základnú časť ukončia doma

Skutočnosť, že sa Ružomberčanky v Diplomat aréne mimoriadne trápili, potvrdzujú aj štatistiky – 26-percentná úspešnosť streľby, len dva premenené trestné hody z piatich či presnosť spoza perimetra na úrovni 14 %. Na druhej strane, Piešťany napríklad zaznamenali až 51-percentnú streleckú úspešnosť a premenili 13 z 15 „šestiek“.

Najlepšou strelkyňou duelu bola domáca Alica Moravčíková, ktorá si pripísala 12 bodov. V oranžovom drese to najviac padalo Andrey Andělovej, autorke 11 bodov.

Najbližší zápas odohrajú ružomberské basketbalistky v sobotu 13. januára o 17:00 h, keď na vlastnej palubovke privítajú nováčika súťaže – BK AS Trenčín. Týmto súbojom Liptáčky zároveň ukončia základnú časť súťaže.

Niké extraliga ženy – 13. kolo:

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 73:39 (34:19)

Piešťanské Čajky: Moravčíková 12, Herminjardová 11, Mandićová 9, Jamesová a Jurčenková po 8, Taušová a Dinga-Mbomiová po 7, Stašová 5, Vandlíková 4, Kraislová 2.

MBK Ružomberok: Andělová 11, Jackovecová 9, Buknová 7, Hadačová a Mikovčáková po 4, Havranová a Urbanová po 2.

Trojky: 4-3. Diváci: 839. Úspešnosť streľby: 51 % – 26 %. TH: 15/13 – 5/2. Rozhodovali: Bara, Uhrin, Stopka. Štvrtiny: 19:13, 15:6, 27:6, 12:14.