Namiesto cigarety šúľali jointy

Ilustračná fotografia: pexels.com
Mestskí policajti v Ružomberku počas uplynulých týždňov zaznamenali viaceré prípady so zatajovaním totožnosti, neslušným správaním či opakovaným požívaním alkoholu na verejnosti.

Najskôr odkopol kôš, potom oklamal policajtov

V posledný aprílový piatok 29. apríla oznámili obyvatelia sídliska Klačno Mestskej polícii (MsP) v Ružomberku, že na Ulici Veterná skupinka štyroch osôb ruší nočný kľud, pijú alkohol a mali poškodiť odpadkový kôš.

Po príchode na miesto hliadka našla troch mužov vo veku 37, 30 a 28 rokov. Spolu s nimi tam bola aj 21-ročná žena. ,,Dvaja muži mali rušiť nočný kľud, na verejnosti požívať alkohol a poškodiť odpadkový kôš. Jeden z dvojice podgurážených mužov ho odkopol zo stojanu,“ opísali policajti.

Pri kontrole totožnosti jeden muž vedome poskytol hliadke zlé údaje s úmyslom, že nebude za priestupok riešený. ,,Vzhľadom na skutočnosť, že boli značne pod vplyvom alkoholu a bola s nimi ťažká komunikácia sa ich protiprávnym konaním zaoberá poverený príslušník mestskej polície, ktorý ich predvolá na útvar mestskej polície za účelom podania vysvetlenia, keď budú v triezvom strave,“ informovala MsP.

Neplnoletý chlapec hodil fľašu o zem

V sobotu 30. apríla niekoľko minút po polnoci hliadka prechádzala Ulicou Madačova, kde videla mladíka, ktorý odhodil sklenenú fľašu. Tá, našťastie, dopadla na trávnik a nerozbila sa.

,,Pri kontrole totožnosti policajti zistili, že išlo o 15-ročného chlapca z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý bol zjavne pod vplyvom alkoholu a preto mu urobili orientačnú dychovú skúšku. Tá vyšla s pozitívnym výsledkom, nameraná hodnota ukázala 0,92 promile,“ uviedli mestskí policajti.

Keďže išlo o neplnoletú osobu, hliadka kontaktovala rodičov, ktorí si prišli syna prevziať. V ich prítomnosti mu policajti za priestupok proti verejnému poriadku uložili blokovú pokutu. Porušením zákazu požívať alkohol osobám mladším ako 18 rokov sa zaoberá poverený príslušník mestskej polície, ktorý vec v zmysle zákona oznámi príslušným orgánom.

O niekoľko minút neskôr ďalšia hliadka preverovala porušovanie nočného kľudu na tej istej ulici. ,,V podchode medzi bytovkami policajti našli štyri osoby. Dvaja mladí muži boli hlučnejší možno aj kvôli požitému alkoholu. Ten požívali v podchode aj v čase príchodu hliadky,“ uviedol Roman Jankovič z MsP v Ružomberku.

Obidvom 18-ročným mladíkom z Ružomberka policajti uložili blokové pokuty za priestupky proti verejnému poriadku.

Vymyslel si údaje totožnosti

Požívanie alkoholu na verejnosti riešili mestskí policajti aj nasledujúce ráno 30. apríla. Príslušník obsluhujúci kamerový systém si všimol skupinu mužov, ktorí požívali alkohol pri stánkoch na sídlisku Klačno.

,,Hliadka na mieste našla trojicu mužov z okresu Ružomberok. Dvaja muži vo veku 25 a 30 rokov sa k požívaniu priznali, za čo im boli uložené blokové pokuty. Tretí muž tvrdil, že nemá pri sebe doklad totožnosti a hliadke uviedol vymyslené údaje,“ priblížil Jankovič.

Pri overovaní totožnosti v evidencii obyvateľstva policajti zistili, že takáto osoba neexistuje. Až po upozornení, že bude predvedený na útvar Mestskej polície zistili, že ide o 28-ročného Ružomberčana. Za uvedenie nesprávneho údaju mu policajti uložili pokutu v hornej hranici sadzby.

Popíjali pri stánkoch

Na základe sťažností obyvateľov Klačna sa hliadky Mestskej polície zamerali na kontrolu požívania alkoholických nápojov na verejnosti v blízkosti spomínaných stánkov. Vďaka kamerovým systémom policajti zistili, že v nedeľu 1. mája požívajú alkohol tri osoby v blízkosti stánkov. Išlo o troch Ružomberčanov vo veku 35, 40 a 41 rokov, ktorí následne za priestupok zaplatili pokuty.

V blízkosti stánkov pokuty zaplatili aj dvaja muži vo veku 30 a 63 rokov, ktorí požívali alkohol na verejnosti v utorok 3. mája. ,,Obidvaja vo večerných hodinách budili verejné pohoršenie, vykrikovali po sebe a požívali alkohol. Na ich správanie telefonicky upozornili Mestskú políciu obyvatelia sídliska,“ informovala polícia.

Neplnoletí si vyrábali marihuanové cigarety

Na nedeľu 1. mája nebudú v dobrom spomínať dvaja 17-roční mládenci z okresu Ružomberok. Tí si na Námestí Andreja Hlinku popoludní sadli na lavičku a vytiahli škatuľky. ,,Príslušník Mestskej polície obsluhujúci kamerový systém si najprv myslel, že idú fajčiť, no potom videl ako si začali pripravovať jointy. Ku tabaku z ďalšej škatuľky pridali aj kúsky zelenej sušiny,“ uviedli policajti.

Kvôli podozreniu, že ide o marihuanu a teda naplnenia skutkovej podstaty prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi boli na ďalšie riešenie mládenci odovzdaní na štátnej polícii.

Pili a fajčili na zastávke

Hliadka mestskej polície prechádzala v stredu 4. mája ulicou Zarevúca, keď si pod prístreškom zastávky MAD všimli dvojicu mužov. ,,Muži nečakali na autobus, ale zastávku použili ako altánok, v ktorom požívali alkohol. Išlo o Ružomberčanov vo veku 37 a 38 rokov,“ priblížila polícia. Obidvom policajti uložili blokové pokuty za požívanie alkoholu na verejnom priestranstve.

O necelú hodinu pod prístreškom MAD zase hliadka videla mladú ženu, ktorá fajčila. ,,Takéto konanie však zakazuje zákon na ochranu nefajčiarov,“ zdôraznili mestskí policajti. Za priestupok proti verejnému poriadku uložili 21-ročnej žene z Ružomberka blokovú pokutu.

Zdroj: MsP Ružomberok

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.