Nedostatok lekárov komplikuje Ružomberčanom život

Celoslovenský problém nedostatku lekárov sa dotkol aj okresu Ružomberok. Chýbajú detskí oční lekári, zubári, ale aj logopédi. Lekári, ktorí ordinujú, majú plno a tak mnohí Ružomberčania musia cestovať kvôli vyšetreniu do iných miest. 

Telefón zvoní, po počiatočnom tóne charakteristickom pre pevnú linku dostávame vždy tú istú odpoveď: „Nových pacientov neberieme, máme plno.“ Vyvolávanie do ordinácií desiatich zubných lekárov nám potvrdilo slová mnohých Ružomberčanov, že ich nemá kto ošetriť.

,,Na problém so zubnými sme narazili, keď nás po presťahovaní sa vyradil náš dovtedajší zubár. V novom rajóne bol vtedy problém, pretože zubár zomrel a iní nás zobrať nechceli. Tak som poprosila školskú zubárku a ona nám vyhovela,“ podelila sa o svoju skúsenosť Jana Labajová Filkorová.

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) zamestnáva piatich stomatológov, hovorí pre Ružomberský magazín hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. Z internetovej stránky Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) zasa vyplýva, že v ružomberskom okrese je dovedna 22 poskytovateľov zubnej starostlivosti. Jeden poskytovateľ môže mať pritom viac ambulancií a teda aj lekárov. Len zdravotná poisťovňa Union má zazmluvnených 35 zubných lekárov v okrese.

Mnoho ľudí je bez zubára

Zubári napriek uvedeným číslam tvrdia, že ich je málo. „Volajú nám záujemcovia aj z iných obvodov, no nových neberieme. Sama by som mohla ešte 500 svojich pacientov niekomu venovať. Zubári vôbec neberú nových pacientov a do Ružomberka nový doktor nepríde. Chcelo by to pritom ešte ďalších troch až piatich nových zubárov, ktorí by nahradili tých, čo zomreli,“ delí sa o svoj pohľad na problematiku zubná lekárka Viera Kariková.

ŽSK prideľuje pacientov jednotlivým zubárom podľa obvodov. Nájdu sa však lekári, ktorí berú pacientov aj z oblastí, ktoré nespadajú do ich pôsobnosti. ,,Máme takých, no nateraz neprijímame nových. Máme viac ambulancií a ja osobne zabezpečujem približne 3 300 pacientov,“ približuje svoju skúsenosť zubný lekár Dionýz Jáger.

Približne 3 000 pacientov má aj zubárka Terézia Osvaldová. Vo viacerých bodoch sa zhoduje s Karikovou. Ružomberok nie je podľa nej atraktívna pracovná lokalita pre nových lekárov, ktorých je tu málo.

Čakáreň na očnom oddelení v ÚVN Ružomberok. Foto – autorka.

„Ťažko sem príde niekto z Bratislavy alebo Nitry. Mladí tu pracovať nebudú a starých, čo by už mali sedieť a oddychovať doma, prehovárajú, aby ostali,“ vysvetľuje Osvaldová a dodáva nie veľmi priaznivú prognózu. Za dva-tri roky podľa nej nebude mať pacientov kto ošetrovať. Príčinu problému vidí v nedostatočnej produkcii lekárov. „Štúdium je drahé a školy berú málo študentov.“

Samotné ministerstvo zdravotníctva pripúšťa, že problém tkvie aj v počte vyštudovaných lekárov. V kompetencii rezortu však nie je určovať univerzitám počty študentov v jednotlivých odboroch. ,,Každoročne písomne apelujeme na jednotlivé verejné vysoké školy – univerzity, aby navýšili počty novoprijímaných študentov do prvého ročníka v študijných odboroch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo,“ uviedla pre Ružomberský magazín hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Za detskú očnú nemocnica nemá náhradu

V minulosti museli detskí pacienti s poruchami zraku navštevovať súkromných lekárov alebo za vyšetrením vycestovať do iných miest. Situácia sa zlepšila pred dvoma rokmi, keď ÚVN angažovala novú lekárku Zuzanu Tóthovú, ktorá sa špecializuje práve na choroby detských očí.

Lekárka však už viac než dva mesiace pracuje v ambulancii pediatrickej oftalmológie v Banskej Bystrici.

,,Boli sme objednaní vo vojenskej nemocnici k očnej doktorke Zuzane Tóthovej s naším 15-mesačným chlapcom. Deň pred vyšetrením mi volali, že doktorka dala výpoveď a že nemajú očného lekára. Nasmerovali ma na lekárku Jeleníkovú. Keď som jej volal, povedala, že nás nezoberú. Mám volať do Dolného Kubína alebo Liptovského Mikuláša. Teraz nevieme, čo máme robiť, nik nás nechce zobrať,“ sťažuje sa Ružomberčan František Poleč.

Tóthová o dôvodoch svojho odchodu z mesta hovoriť nechce. Vraví však, že nemá problém ošetriť v Bystrici aj svojich bývalých pacientov z Ružomberka. ,,Sme ochotní vziať na vyšetrenie do Banskej Bystrice aj Ružomberčanov, alebo tých, ktorí sa u mňa liečili predtým. Aj preto ku nám do ambulancie chodí približne päť detí,“ prezradila Tóthová.

Podľa hovorkyne ÚVN nemocnica zatiaľ neplánuje zamestnať nového detského očného.

,,Chodím k očnej ku doktorke Jeleníkovej s dcérkou už od narodenia. Malá je hyperaktívna, maximálne uvrešťaná, ale nemôžem nič zlé povedať, pretože má s dcérkou trpezlivosť aj napriek tomu, že vôbec nespolupracovala. Problém je len v tom, že sa dlho čaká,“ pridala do facebookovej diskusie na našej stránke svoju skúsenosť s lekármi Jana Lukáčová.

K rovnakej očnej chodí aj Miriama Lazarová. Tvrdí, že sa u nej nedá objednať a čakať o štvrť na sedem na časenku nepôjde, preto dúfa v zmenu systému.

Chýbajú aj iní špecialisti  

,,Nedávno som sa pokúšala dostať s dieťaťom k logopédovi. Skúsila som štátneho aj súkromného špecialistu. Vraj nás dajú na ,,čakačku´, s tým, že by sme sa mali dostať na rad tak do trištvrte roka,“ sťažuje sa Jana Jankyová Mišatová.

Vojenská nemocnica aktuálne zamestnáva jedného logopéda, no situácia sa má podľa hovorkyne nemocnice zmeniť. Od prvého júna nemocnica plánuje prijať ďalšieho.

Ružomberčanov trápi aj nedostatok iných špecialistov. Čakacia doba na detskej neurochirurgii je až niekoľko mesiacov. Niektorí sa sťažujú aj na nedostatok kardiológov, nefrológov, urológov, ale aj reumatológov.

Titulná fotografia – Zubný lekár Dionýz Jáger. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.