Stredoškoláci z Ružomberka pomáhajú ako dobrovoľníci. Od pondelka sa pridajú vysokoškoláci

Tím 21 študentov z Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity začne v pondelok pomáhať v ÚVN a pätica študentov Strednej zdravotníckej školy Márie Terézie Schererovej už dobrovoľne pracuje pri starostlivosti o klientov v CSS Likava.

Vzhľadom na situáciu s koronavírusom na Slovensku sa v každom zdravotníckom zariadení vykonávajú základné epidemiologické opatrenia na zamedzenie jeho šírenia. Aj študenti Fakulty zdravotníctva KU (FZ KU) v Ružomberku sa prihlásili o pomoc pre Ústrednú vojenskú nemocnicu (ÚVN) fakultnú nemocnicu v Ružomberku a v pondelok sa ako dobrovoľníci zapoja do pomoci pri realizácii týchto opatrení.

Tá bude spočívať najmä v pomoci pri depistáži všetkých prichádzajúcich pacientov do ÚVN, to znamená meranie telesnej teploty a odoberanie anamnestických údajov prostredníctvom záchytného miesta, respektíve budú pomáhať v mobilnej odberovej jednotke,” informoval Martin Pinkoš z Katolíckej univerzity.

Dobrovoľníci budú rovnako zaradení na konkrétne klinické pracoviská ÚVN podľa aktuálnej situácie a potreby. 

Na úvod bol zostavený tím 21 študentov, no postupne sa študenti budú dopĺňať o ďalších dobrovoľníkov, tak ako to bude situácia vyžadovať. Po určitej dobe vystriedajú prvý tím dobrovoľníkov.

Pre dobrovoľníkov bude počas dobrovoľníckej činnosti zabezpečená strava v ÚVN a bezplatné ubytovanie v ubytovacom zariadení KU – Interná Ruža na Plavisku. 

„Okrem dobrovoľníckej činnosti v ÚVN je pre študentov stále otvorená možnosť realizovať túto činnosť aj v iných sociálny subjektoch, ktoré hľadajú dobrovoľníkov napríklad v okrese Banská Bystrica v Moštenici, v Slovenskej Ľupči v Centre pre deti a rodiny Potôčik a v Centre sociálnych služieb Likavka (CSS Likava) Ružomberok,” informoval Martin Pinkoš.

Práve karanténou postihnutých minimálne 42 pracovníkov CSS Likava potrebovali v Likavke nahradiť. A pomoc našli aj v miestnej strednej zdravotníckej škole.

V domove dôchodcov v Likavke pomáhajú zvládnuť situáciu študenti a dobrovoľníci

Do pomoci pre CSS Likava sa zapojili piati študenti 4. ročníka Strednej zdravotníckej školy Márie Terézie Schererovej. Zareagovali tak na výzvu Žilinského samosprávneho kraja, ktorý po probléme s chorou zamestnankyňou a dočasnou karanténou pre minimálne 42 zamestnancov nutne potreboval doplniť kapacity v domove dôchodcov. Ružomberskému magazínu to potvrdila riaditeľka školy Antónia Dobrovičová.

„Sú tam, slúžia, dobrovoľne, v dvanásť hodinových smenách. A nie je to jednoduché. Vážim si, že popri všetkom, aj napriek tomu, že sa tam objavil vírus, neváhali a šli do tohto prostredia,“ povedala pre magazín Dobrovičová.

Titulná fotografia – Ilustračná, Študenti urgentnej medicíny fakulty zdravotníctva na cvičnom zásahu. Zdroj – facebook.com/Katedra Urgentnej zdravotnej starostlivosti FZ KU v RK

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.