Deťom pri problémoch s dýchaním pomôže nová technológia

Pravdepodobnosť narodenia dieťaťa s respiračnými ťažkosťami sa podľa prednostu detského oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice Viliama Žilínka zväčšuje. Novorodencom trpiacim nedostatkom kyslíka pomôže nový prístroj.


Novorodenecké oddelenie Ústrednej vojenskej nemocnice dostalo nový prístroj. Nemocnici ho odovzdali prezident Eco-investment, Milan Fiľo, a vedenie nadácie Supra.

„Sme radi, že nás vojenská nemocnica s  docentom Žilínkom oslovila a my sme mohli zabezpečiť prístroj na pomoc malým drobcom, ktorí sa hlásia na svet a nevedia sa celkom brániť,“ hovorí Jana Streitová, jedna z prítomných zástupcov nadácie Supra, o kúpe prístroja v hodnote 25 000 eur.

Odovzdávania sa zúčastnili aj námestník pre zdravotnú starostlivosť doktor Ladislav Slobodník a primátor Ružomberka Igor Čombor.

Rieši akútne stavy

Prístroj Acutronic Fabian Evolution zabezpečuje ventilačnú podporu rizikovým deťom; predčasne narodeným alebo tým, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu optimálne dýchať.

„Prístroj neinvazívnym spôsobom pomáha deťom prežiť prvé najkritickejšie okamihy po narodení, kedy potrebujú najviac kyslíka. Umožňuje do dýchacích ciest dostať objem vzduchu, ktorý je absolútne nevyhnutný,“ objasňuje účel nového vybavenia Viliam Žilínek, pediater a prednosta detskej kliniky. Výnimočnosť stroja podľa neho spočíva v tom, že si automaticky reguluje prietoky vzduchu a bezpečne dodáva kyslík do pľúc.

Prístroj slúži na zvládnutie najakútnejších stavov, na dlhodobú ventiláciu sa používajú iné medicínske postupy a technológie. Prínosným je pri prevážaní dieťaťa do iných špecializovaných oddelení, napríklad do centra pre novorodencov v Martine.

Prístroj zvládne prevoz sanitkou či vrtuľníkom. „Obrovskou výhodou je, že počas transportu sa dieťa nemusí odpájať od ventilačnej podpory,“ vyratúva pozitíva Žilínek.

Ročne potrebuje služby tejto technológie desať až pätnásť novorodencov. Pravdepodobnosť narodenia dieťaťa v respiračnej tiesni sa pritom zvyšuje, dodáva pediater.

Už môžu zachraňovať aj dvojičky

Pomoc deťom pri nedostatku kyslíka zabezpečovala nemocnica aj doteraz, úroveň terajšieho vybavenia však nedosahovala. „Tieto typy prístrojov sme už mali. Kvalita poskytovania okamžitej ventilačnej podpory s týmto modernejším prístrojom je ďaleko dokonalejšia,“ porovnáva Žilínek.

Nemocnica má k dispozícii technológiu, ktorá sa nielen kvalitatívne posunula, ale pomôže pri riešení dosiaľ vážneho etického problému. Pri viacerých deťoch s respiračnou ťažkosťou, napríklad pri dvojičkách, čelili lekári dileme, ktoré dieťa uprednostniť. Teraz spolu so záložným prístrojom môžu lekári pripraviť deti na transport tak, aby mali rovnakú šancu. „Aj toto je odpoveď, prečo sme radi novému prístroju. Už zachraňujeme aj dvojičky,“ uzatvára Žilínek.

Ilustračná fotografia: Anna Zábojníková 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.