Nemocnica eviduje dvoch nových pacientov s Covidom-19. Nakazil sa aj ročný chlapec

Vojenská nemocnica (ÚVN) zaevidovala ďalšie dva prípady chorých na koronavírus. Obaja pacienti sú z okresu Ružomberok.

Počas uplynulého týždňa pribudli vo vojenskej nemocnici dvaja pozitívni pacienti. Ide o 24-ročného a ročného chlapca z okresu Ružomberok. Od začiatku marca vykonala nemocnica 2553 testov. Z nich bolo pozitívnych 36 pacientov a 35 sa vyliečilo. Pozitívny je už len jeden prípad.

Predchádzajúce prípady 

Naposledy identifikovali nových pacientov v ÚVN Ružomberok ešte 7. mája. Nákazu vtedy zistili u 35- ročnej ženy z okresu Liptovský Mikuláš. Deň predtým zaznamenala nemocnica ďalšie dva prípady. Koronavírus potvrdili u 51-ročného muža a 27- ročnej ženy z okresu Liptovský Mikuláš.

V nedeľu, 26. apríla, pribudli vo vojenskej nemocnici traja pozitívni pacienti. Išlo o 90-ročnú ženu z okresu Liptovský Mikuláš, 24-ročného muža, ktorý sa nachádzal v karanténnom zariadení v Liptovskom Jáne a 73-ročného muža z Liptovského Mikuláša. V tom čase boli v nemocnici hospitalizovaní traja pacienti.

V priebehu víkendu a piatka 21. apríla evidovala vojenská nemocnica 7 nových pozitívnych pacientov na koronavírus. Hovorkyňa nemocnice Petra Dišková potvrdila, že nemocnica od začiatku marca otestovala 1134 pacientov – z nich bolo 28 pozitívnych.

Dvadsiatym pacientom, ktorého nemocnica zaznamenala je 25-ročný muž z okresu Dolný Kubín. Z okresu Námestovo je zase 27-ročná žena. Obaja boli v zahraničí, a preto je predpoklad, že sa nakazili tam. Obaja boli v domácom liečení.

Pozitívni pacienti pribudli aj 2. apríla. Koronavírus potvrdili žene z okresu Tvrdošín, ktorá bola v kontakte s pozitívnou osobou, ale aj mužovi z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý mal pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Obaja zostali v domácej karanténe.

Otestovali aj zamestnancov nemocnice 

Ešte v pondelok 23. marca prijali do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – FN  (ÚVN) 20-ročného muža z Čadce po úraze hlavy. Ešte pri príjme mu nemocnica urobila test na koronavírus, ktorý dopadol negatívne.

„V utorok 31. marca 2020 mal pacient podstúpiť drobný operačný výkon. Z preventívnych dôvodov nemocnica testy na koronavírus u pacienta zopakovala. Výsledok bol pozitívny,” informovala hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

Pacienta hospitalizovali ARO oddelení. ÚVN v týchto chvíľach dokončuje posudzovanie epidemiologickej anamnézy a klinického stavu zamestnancov nemocnice, ktorí boli v bezprostrednom styku s pacientom.

„Na základe týchto výsledkov upresníme počet zamestnancov, ktorým bude nariadená karanténa. Aktuálne absolvovalo 118 zamestnancov test na koronavírus. Časť z nich už ÚVN Ružomberok zaslala do laboratória v Banskej Bystrici. Výsledky by mohli byť známe v skorých ranných hodinách,” povedala k situácii hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Vo vojenskej nemocnici museli na koronavírus otestovať 118 zamestnancov

Nákazu zistili aj v utorok 31. marca u mužov z okresu Brezno a Liptovský Mikuláš. Obaja mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu. “Pacienti sú takmer na konci 14 dňovej karantény, obaja bez príznakov v domácej karanténe,” informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Ochorenie Covid 19 predtým diagnostikovali v sobotu 28. marca trom pacientkam zo Švošova. Majú mierne príznaky ochorenia, pričom dve z nich sú v domácej karanténe, jednu hospitalizovali na Klinike infektológie. ÚVN vek ani pohlavie nešpecifikovala, podľa Úradu verejného zdravotníctva ide o ženy vo veku 9, 40 a 86 rokov.

Predtým nákazu zistili vo štvrtok 26. marca aj u 47-ročného muža zo Švočova. Aktuálne je hospitalizovaný v ÚVN. To, či má muž pozitívnu cestovateľskú anamnézu alebo či bol v kontakte s nakazenou osobou, nemocnica neuviedla.

V utorok 24. marca pribudli dva prípady. Pacientom číslo 9. bol muž z Dolného Kubína, ktorý sa vrátil zo Švajčiarska. Pacientkou č. 10. žena z Liptovského Mikuláša, ktorá prišla na Slovensko z Tirolska.

Staršie prípady pribudli aj v sobotu 21. marca. Koronavírus odhalili u 28-ročnej Ružomberčanky, ktorá sa nedávno vrátila z Čiech. Druhý prípad nákazy potvrdili u 50-ročnej ženy, rovnako z Ružomberka, ktorá bola v kontakte s nakazenou osobou.

Vo štvrtok, 19. marca, diagnostikovali ochorenie u troch pacientov. Ide o 82-ročnú Ružomberčanku, ktorú s miernymi príznakmi hospitalizovali na klinike infektológie. Žena bola na oslave v kontakte s rodinnými príslušníkmi z Čiech a Nemecka.

Druhou pacientkou zo toho dňa je 22-ročná žena z Liptovského Mikuláša, ktorá prišla z Olomouca. Momentálne sa lieči v domácej karanténe. Obe pacientky prijali v nemocnici ešte v utorok 17. marca. Ochorenie u nich potvrdili vo štvrtok.

Vo štvrtok, rovnako 19. marca, ale večer, pribudol aj 49-ročný muž z Liptovského Mikuláša. „Má horúčku a kašeľ. Bol vo Francúzsku. Nateraz zostáva doma v karanténe,” informovala médiá hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

Ešte v utorok, 17. marca, pribudli dva prípady žien, ktoré sa minulý víkend vrátili z práce z Rakúska. 58-ročná chyžná z Ružomberka po návrate na Slovensko prišla priamo na Kliniku infektológie ÚVN, kde je momentálne aj hospitalizovaná.

Do vojenskej nemocnice doviezla v utorok záchranka aj 28-ročnú ženu z Liptovského Mikuláša, časť Podbreziny. Priebeh choroby je u nej podľa Diškovej mierny.

Prvého pacienta s koronavírusom hospitalizovali v ÚVN ešte v sobotu 14. marca. Ide o 32-ročného muža, ktorý sa vrátil z práce v Nemecku. Trvalý pobyt má v okrese Bytča, no podľa viacerých reakcií na sociálnych sieťach žije v obci pri Ružomberku. U jeho dvoch kolegov, ktorí s ním boli v Nemecku v práci, vírus nepotvrdili.

Titulná fotografia- vstup pred ÚVN. Foto: Juraj Brezáni

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.