Schátranú budovu “školičky” chcú prerobiť na denný stacionár

Objekt „školičky“ chcú prebudovať na denný stacionár. Foto: FB/Mesto Ružomberok
Prípravné práce na rekonštrukcii bývalej školy v Ružomberku, ktorý chátra už dlhé roky, začali v tomto týždni. Denný stacionár rozšíri ponuku sociálnych služieb v meste.

Schátranú bývalú Základnú školu na Ulici Štefana Nahálku v Ružomberku chcú prerobiť na denný stacionár. Prípravné práce na rekonštrukcii objektu, ktorý je Ružomberčanom dobre známy aj ako “školička”, začali v tomto týždni a potrvajú približne dva týždne. Vo štvrtok 20. apríla o tom informoval primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Objekt bývalej školy, ktorý je vo vlastníctve mesta, chátra už roky. Postupne jej priestory zaplnil odpad, špina, v budove sa zhromažďovali ľudia bez domova a pribúdali sťažnosti. „Prípravy na rekonštrukciu spočívajúce vo vypratávaní priestorov školičky odštartovali len teraz, no práce na projekte premeny budovy na denný stacionár sa začali oveľa skôr,“ uviedol ružomberský primátor.

„Referát projektov a grantov na mestskom úrade spracoval projektový zámer na rozšírenie kapacít komunitnej starostlivosti vo výzve Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Uchádzame sa s ním o financie z Plánu obnovy v rámci projektov Európskej únie,” priblížil Kubáň na sociálnej sieti.

Denný stacionár rozšíri ponuku sociálnych služieb

Primátor dodal, že ak budú úspešní, denný stacionár na Ulici Š. Nahálku vyrastie ešte v tomto funkčnom období. „Potreba vybudovania denného stacionára rezonovala aj pri príprave Komunitného plánu sociálnych a súvisiacich služieb mesta Ružomberok, kde sa respondenti vyjadrili jednoznačne za jeho zriadenie,“ zdôraznil Kubáň.

„Realizáciou projektu chceme pomôcť ľuďom, ktorí potrebujú pomoc z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu alebo po dovŕšení dôchodkového veku a rozšírila by sa tým aj ponuka sociálnych služieb poskytovaných na území mesta,” podotkol primátor mesta Ružomberok.

Mesto Ružomberok na aprílovom rokovaní mestského zastupiteľstva predstavilo projekt rekonštrukcie bývalej školičky na denný stacionár. Novovzniknutý denný stacionár s kapacitou 30 miest by mal byť rozčlenený na dve časti. Na prízemí budú prijímatelia sociálnej služby v dôchodkovom veku, poschodie poslúži klientom s poruchou autistického spektra.

Prebudovaním priestorov budovy na prízemí pribudnú jedáleň, kuchynka na výdaj stravy, spoločenská, oddychová aj izolačná miestnosť, sociálne zariadenia či asistovaná kúpeľňa. Na poschodí vybudujú spoločenskú miestnosť, ktorá sa dá dispozične deliť a prispôsobovať podľa denných aktivít klientov na ďalšie menšie priestory. V samostatnej oddychovej miestnosti by chceli praktizovať liečebnú metódu Snoezelen.

Architektonickú štúdiu pripravila Ing. arch. Marianna Medvecká z ateliéru A2M (pozrieť si ju môžete vo fotogalérii pod článkom). „Súčasťou štúdie je aj zameranie skutkového stavu, vizualizácia návrhu a vypracovanie indikatívneho rozpočtu pre potreby vypracovania žiadosti o nenávratný finančný príspevok,“ informovala ružomberská radnica na svojom profile na sociálnej sieti.

O projekte sa uvažovalo aj predtým

Minulý rok sa táto možnosť spomínala pri prerokúvaní Zámeru výstavby zariadenia pre seniorov, ktoré je súčasťou Komunitného plánu mesta. Ako vysvetlila jeho garantka Irena Kamanová, podobné zariadenie by sa malo nachádzať aj v ďalších mestských častiach.

„V Ružomberku žije takmer 6500 ľudí vo veku nad 62 rokov. Je to štvrtina celkového obyvateľstva,“ ozrejmila s tým, že analyzovali viaceré možnosti a budovy vo vlastníctve mesta (vrátane „školičky“ – pozn. red.). Tie však podľa jej slov neboli vhodné na rekonštrukciu a lepšie je stavať úplne nové zariadenie.

Dagmar Majeríková, bývalá vedúca oddelenia sociálnych služieb Mestského úradu v Ružomberku, následne uviedla, že len v roku 2021 mali v meste 120 žiadostí o zaradenie do zariadenia sociálnych služieb. Dodala, keďže takého zariadenie Ružomberok nemá, jeho občania musia využívať zariadenia v okolitých obciach (napr. Likavka a iné).

Bývalé vedenie mesta sa nakoniec rozhodlo pre projekt spoločného Zariadenia pre seniorov a Domu s opatrovateľskou službou na sídlisku Klačno, ktorý predložil bývalý 2. zástupca primátora Ján Bednárik. Súčasné vedenie mesta a poslanci Mestského zastupiteľstva v Ružomberku rozhodli v schválenom projekte nepokračovať.

Na Klačne bude domov dôchodcov za šesť miliónov

Fotogaléria (Zdroj: FB/Mesto Ružomberok)

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.