Nepoznaný Liptov spoznali žiaci naživo

Krátke dokumentárne filmy poodhalili Nepoznaný Liptov. Foto: Miroslav Parobek
Liptovské múzeum patrilo vo štvrtok 27. októbra Nepoznanému Liptovu. Pripravené bolo premietanie krátkych dokumentárnych filmov a diskusia s odborníkmi.

Liptov je väčšine Slovákov dobre známy, no ako región pre prírodný turizmus stále neukázal všetko. Už druhým rokom postupne región odhaľuje aj tieto svoje tajomstvá. „Projekt Nepoznaný Liptov núka možnosť pozrieť sa na región inými očami a odkryť niečo, čo je menej poznané ba dokonca nepoznané. Po prvýkrát projekt Nepoznaný Liptov prichádza s ponukou interaktívnej diskusie a premietania filmov,“ uviedla Katarína Guothová, projektová manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) REGION LIPTOV.

Za dva roky projektu Nepoznaný Liptov ukázali Liptáci kvantum zaujímavého zo svojho regiónu a vzniklo množstvo obrazového, zvukového aj  textového materiálu. Do objavovania Liptova vstúpilo veľa odborníkov z rôznych oblastí, ktorí pomohli poodhaliť skryté poklady nášho regiónu.

Poodhalili skryté poklady regiónu Liptov

„Naše nepoznané miesta, náš Nepoznaný Liptov, to nie sú miesta nové, sú to miesta dávno objavené, mnohými aj preskúmané, avšak na to, aby sme ich skutočne poznali potrebujeme viac vedieť a viac poznať. A práve preto tento projekt realizujeme úplne inak, ideme to hĺbky, do podstaty. Do projektu sme zapojili odborníkov, zanietencov, ktorí postupne predstavili mnohé témy,“ povedala Darina Bartková, riaditeľka OOCR.

Krátke dokumenty predstavili témy: Salašníctvo a pastierstvo, Pramene a vodopády, Liptovské remeslá a tradície, Horské túry a lúky, Jaskyne a skalné portály, ale aj Nezvyčajné športy. „Sme hrdí na náš Nepoznaný Liptov, preto sme ho radi predstavili verejnosti spolu s odborníkmi a hlavnými rečníkmi, ktorí nášmu projektu vložili svoju originálnu pečať,“ doplnila D. Bartková.

Diskusia s odborníkmi aj súťaže o ceny

Podujatie vo štvrtok 27. októbra bolo pre verejnosť prístupné bezplatne. Zúčastnili sa ho prevažne len žiaci dvoch ružomberských základných škôl (ZŠ) – ZŠ Klačno a cirkevnej ZŠ sv. Vincenta. Prítomní boli odborní garanti jednotlivých tém: etnografka Kristína Oravcová, choreografka Miroslava Palanová, zoológ Pavol Hriadeľ a jaskynný etnológ Peter Laučík.  Deviataci tak jedinečnú možnosť uvidieť krátke dokumentárne filmy o Nepoznanom Liptove a zúčastniť sa diskusie s odborníkmi a tvorcami projektu.

„Inšpiráciou pre nás bolo premietanie filmov v záhrade Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši počas tohto leta, ale najmä veľká chuť podeliť sa o krásne výsledky našej práce priamo s verejnosťou. Každá jedna z týchto tém má svoju hĺbku a inšpiruje. Nechať sa unášať týmito hodnotami spoločne bolo veľmi podnetné a príjemné zároveň,“ zhodnotila K. Guothová.

Okrem šance nazrieť do Nepoznaného Liptova mohli žiaci z vybraných tried z Ružomberka vyhrať aj zaujímavé ceny za správne odpovede na otázky k jednotlivým témam. Motiváciou bola aj cena pre víťaznú triedu vo vedomostnom kvíze. Prehliadku vybranej expozície Liptovského múzea pre celú triedu vyhrala 9. A zo ZŠ Klačno.

Fotogaléria

Foto: OOCR Región Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.