Neúspešná rozlúčka s nadstavbou. Ruža prehrala s vypadávajúcim Tatranom

Ružomberskí futbalisti prehrali v liptovskom derby. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v sobotu 20. mája v rámci 10. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy s Liptovským Mikulášom 1:2. Ružomberčania tak neuspeli v liptovskom derby a nenaladili sa víťazne na blížiacu sa baráž o Európsku konferenčnú ligu UEFA.

Zverenci Petra Struhára sa pred posledným zápasom nadstavby o 7. – 12. miesto nachádzali na jej čele, nedostihnuteľným 10-bodovým náskokom pred Skalicou. Pre Ružomberčanov bol tento duel generálkou na play-off o Európsku konferenčnú ligu (EKL), ktorá sa začína v utorok 23. mája.

V diametrálne odlišnej situácii boli Mikulášania, ktorí figurovali na poslednej 12. priečke. Tento súboj bol pre nich posledným vo Fortuna lige, keďže už boli jasným vypadávajúcim tímom z najvyššej súťaže. Vzhľadom na dané okolnosti boli favoritom stretnutia Ružomberčania.

Posledné liptovské derby vo Fortuna lige

V záverečnom liptovskom derby v najvyššej súťaži na isté obdobie dostali v ružomberskom drese príležitosť aj niektorí hráči z lavičky. Zároveň hosťujúci kouč Peter Struhár dal voľno ružomberskému kapitánovi Marekovi Zsigmundovi, či najlepšiemu hráčovi „Ruže“ v jarnej časti Fortuna ligy Samuelovi Šefčíkovi. Kapitánsku pásku mal v tomto zápase na rukáve obranca Ján Maslo.

Úvodnú šancu súboja si vypracovali v 10. minúte Mikulášania, no hlavička Ivana Spychku smerovala mimo bránu. Ružomberčania sa prvýkrát o slovo prihlásili v 16. minúte zásluhou Tomáša Bobčeka, avšak jeho pokus vytesnil domáci brankár Dávid Húska na rohový kop.

V 25. minúte bol blízko ku gólu najlepší strelec „Ruže“ Štefan Gerec, lenže jeho strela tesne minula domácu bránu. Vzápätí na opačnej strane došlo ku kurióznej situácii, keď hosťujúci gólman Ivan Krajčírik musel „hasiť“ malú domov, ktorú naňho poslal jeho spoluhráč Ján Maslo.

Rýchla odpoveď „Ruže“

Po polhodine hry sa diváci v Poprade dočkali úvodného gólu v stretnutí. V 31. minúte poslal domáci kapitán Richard Bartoš výbornú prihrávku na Ľuboslava Lauru, ktorý sa ocitol sám pred ružomberským brankárom a ponúknutú príležitosť pretavil na otvárací gól1:0.

Tatran bol pri chuti a ďalší gól mohol pridať o päť minút, no strelu Davida Fadairiho zneškodnil pozorný hosťujúci brankár. V 40. minúte Ružomberčania vyrovnali stav duelu. Najskôr Štefan Gerec vysunul Kevina Švehlu, no jeho prihrávku odvrátila domáca obrana. Lopta sa následne dostala k Tomášovi Bobčekovi, ktorý ju šikovne poslal do siete – 1:1. Mikulášania však napriek tomu mohli ísť do kabín s vedením, lenže hlavičku Richarda Bartoša zo 44. minúty výborným zákrokom zneškodnil hosťujúci brankár. Po polčase tak bolo skóre nerozhodné 1:1.

Ružomberok zahadzoval šance ako na bežiacom páse

Hneď na začiatku druhého dejstva došlo v ružomberskom tíme k dvojnásobnému striedaniu, keď sa na ihrisko dostali Matej MadleňákMartin Boďa, ktorí vymenili Adama Tučného a strelca gólu Tomáša Bobčeka.

Ružomberčania sa v 51. minúte mohli dostať do vedenia, lenže Kristóf Domonkos vo veľmi dobrej pozícii trestuhodne minul bránu. O pár minút rovnaký hráč preveril pozornosť domáceho brankára, ten bol však pozorný a jeho pokus zneškodnil. Za krátko si hostia vytvorili ďalšiu príležitosť, no strela Kevina Švehlu nemala gólové parametre.

„Ruža“ využila všetky striedania už po hodine hry

Po hodine hry dali prvý raz o sebe vedieť v druhom dejstve aj Mikulášania, avšak so zakončením Davida Fadairiho si poradil ružomberský gólman. Následne došlo na strane hostí hneď k trojnásobnému striedaniu, keď Alexandra Mojžiša, Kristófa DomonkosaAdriána Macejka nahradila trojica hráčov Matúš Malý, Martin Chrien a Lukáš Fabiš.

Ružomberský tréner Peter Struhár si tak vyčerpal všetky možnosti striedania už v 63. minúte. Jeho náprotivok Ondrej Desiatnik prvýkrát striedal až v 66. minúte. V 72. minúte Štefan Gerec síce preloboval domáceho brankára, lenže minul bránu. Na druhej strane to skúšal Rastislav Václavík, no jeho krížna strela nemierila medzi tri žrde.

O výhre Tatrana rozhodla penalta

V 74. minúte fauloval Matej Madleňák vo vlastnej šestnástke a Tatran dostal príležitosť zahrávať pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil skúsený Erik Jendrišek, ktorý poslal brankára do opačnej strany a Liptáci v stretnutí druhýkrát viedli – 2:1. V 79. minúte sa po centri Lukáša Fabiša pokúsil vyrovnať skóre Viktor Úradník, no jeho strelu zblokovala domáca obrana.

Víťazstvo Tatrana mohol spečatiť v 88. minúte druhým gólom v zápase Ľuboslav Laura, avšak hosťujúceho brankára vo veľkej šanci neprekonal. Domácich to však nemuselo mrzieť, keďže „Ruža“ si už žiadnu príležitosť v dueli nevypracovala.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš tak v záverečnom stretnutí vo Fortuna lige zdolal veľkého rivala MFK Ružomberok 2:1 a víťazne sa rozlúčil s najvyššou slovenskou súťažou. „Struhárovci“ naopak nezvládli generálku na baráž o EKL a nepotešili svojich fanúšikov, ktorí merali cestu do Popradu.

„Ruža“ sa predstaví v Podbrezovej

Ružomberčania napriek prehre bez problémov ovládli skupinu o 7. – 12. miesto, s náskokom 7 bodov pred ôsmou Skalicou. „Ruža“ síce neúspešne ukončila nadstavbovú časť súťaže, no už musí myslieť na play-off o EKL.

spomínanej baráži o EKL prídu na rad najskôr semifinálové stretnutia, ktoré sa odohrajú v utorok 23. mája o 17:30 hod. V prvom semifinále privíta štvrtý tím tabuľky po nadstavbovej časti Fortuna ligy (FK Železiarne Podbrezová) siedme mužstvo ligy (MFK Ružomberok). V druhom semifinále sa predstaví piaty tím tabuľky (MFK Dukla Banská Bystrica) proti šiestemu (MŠK Žilina).

Semifinále, a aj finále, sa hrá na jeden víťazný zápas, pričom výhodu domáceho prostredia má lepšie postavený tím v tabuľke po nadstavbe. Víťazi semifinálových stretnutí sa stretnú vo finále, ktoré sa uskutoční v piatok 26. mája o 17:30 h na pôde lepšie umiestneného mužstva. Keďže Ružomberčania vstúpia do play-off až zo 7. miesta tabuľky, tak semifinálový súboj, a aj prípadné finále, odohrajú na ihriskách súperov.

Do baráže smerujú Zlaté Moravce

poslednom kole najvyššej súťaže sa rozhodovalo aj o tom, kto sa predstaví v baráži o Fortuna ligu. Odpoveď na túto otázku dal súboj MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble. V ňom boli úspešnejší Zemplínčania, ktorí vyhrali 1:0 a poslali ViOn do baráže.

Baráž o Fortuna ligu sa uskutoční v rovnakých dňoch (utorok, piatok) ako play-off o EKL. V danej baráži sa predstaví predposledné mužstvo najvyššej súťaže (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble) proti druhému tímu II. ligy, ktorým je FC Tatran Prešov.

Prvý duel je na programe v utorok 23. mája o 15:30 hod. v Ličartovciach, kde hráva svoje domáce zápasy FC Tatran Prešov. Odveta sa uskutoční v piatok 26. mája o 20:30 h v Zlatých Moravciach.

Fortuna liga – 32. kolo:

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Ružomberok 2:1 (1:1)

Góly: 31. Laura, 75. Jendrišek (11 m) – 40. Bobček. Žlté karty: 57. Spychka – 21. Tučný. Rozhodovali: Valent – Roszbeck, Špivák. Diváci: 328.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš: Húska – Diviš, Voško (86. Kuchárik), Spychka, Popović – Gerát, Václavik – Laura (90+3. Soukup), Bartoš (C), Fadairo (66. Bedecs) – Jendrišek (90+3. Krajči).

MFK Ružomberok: Krajčírik – Úradník, Maslo (C), Mojžiš (63. Malý), Tučný (46. Madleňák) – Luterán, Domonkos (63. Chrien) – Gerec, Švehla, Macejko (63. Fabiš) – Bobček (46. Boďa).