Neúspešný začiatok prípravy

Ružomberčanky prehrali na turnaji v Brne oba zápasy. Foto: KP Brno/Facebook
Basketbalistky MBK Ružomberok majú za sebou prvé zápasy v rámci prípravy na novú sezónu. Liptáčky na prestížnom turnaji Jersey Cup v Brne odohrali dve stretnutia, v ktorých ťahali za kratší koniec.

Počas víkendu (2. – 4. septembra) sa v Brne uskutočnil 16. ročník turnaja Jersey CupMemoriálu Marka Šilhana, na ktorom mal zastúpenie aj slovenský ženský basketbal zásluhou MBK Ružomberok a ŠBK Šamorín.

Liptáčky sa predstavili v najprestížnejšej skupine Hard, kde im robili spoločnosť účastník FIBA Cupu KP Brno a poľský majster CCC Polkowice. V skupine Medium účinkovali okrem Šamorína aj dva české tímy – Olomouc a BSK KP Brno.

„Ružomberskú“ skupinu ovládli podľa očakávania Polkowice, ktoré vo finále skupiny zdolali domáce Brno 73:50. Druhú skupinu vyhral Šamorín, ktorý v rozhodujúcom stretnutí porazil Olomouc 62:48.

Tesná prehra s Brnom

Úvodný zápas turnaja odohrali Ružomberčanky proti usporiadateľskému tímu KP Brno, ktorý je účastníkom Eurocupu. Favoritom stretnutia bol domáci tím, ktorý sa ale s Ružomberkom poriadne vytrápil.

Prvá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Oba tímy si nevedeli vytvoriť väčší náskok a tak po úvodnej 10-minútovke bol stav nerozhodný 21:21. Druhá časť hry patrila Liptáčkam, ktoré domáci tím zaskočili a po polčase viedli o 9 bodov – 38:47.

V druhom dejstve ale Brno zabralo a tretiu 10-minútovku vyhralo o 7 bodov (19:12). Napriek tomu pred záverečnou štvrtinou viedli Ružomberčanky o 2 body – 57:59. V poslednej časti hry ale domáci tím potvrdil rolu favorita a záverečnú 10-minútovku vyhral 20:13. Český tím sa tak v dramatickom zápase napokon tešil z tesného víťazstva 77:72. Liptáčkam na cenný triumf nestačilo ani 23-minútové vedenie.

Polkowice potvrdili úlohu favorita

Nasledujúci deň nastúpili Ružomberčanky na duel proti obrovskému favoritovi, ktorým bol poľský majster a účastník Euroligy CCC Polkowice. V úvodnej štvrtine sa Liptáčky nezľakli veľkého favorita a vzorne mu konkurovali. Poľský majster tak prvú 10-minútovku vyhral len o 5 bodov – 21:16. V druhej štvrtine sa postupne začala prejavovať kvalita poľského mužstva, ktoré po polčase viedlo o 15 bodov – 43:28.

V druhom dejstve to bola zo strany poľského šampióna exhibícia. Polkowice každou minútou navyšovali svoj náskok, zásluhou čoho vyhrali tretiu časť hry 19:7. V poslednej štvrtine Ružomberčanky nedali ani jeden kôš, pričom ich súper zaznamenal až 23 bodov. Liptáčky tak s Polkowicami prehrali vysoko 85:35, pričom druhý polčas vyznel pre poľský tím jednoznačne 42:7.

Ružomberský tréner Juraj Suja mal po turnaji zmiešané pocity. „Hráčky nechali na palubovke všetko, ale je nás málo a sme nízke. So siedmimi – ôsmimi dievčatami je problém hrať. Taká je však realita.“

Sezóna bez FIBA Cupu

Už krátko po sezóne aktuálny ženský vicemajster deklaroval, že najbližší ročník odohrá v znamení novej klubovej filozofie – iba so slovenskými hráčkami, prípadne s nejakou posilou spoza rieky Morava.

V nasledujúcom ročníku nebudú Ružomberčanky kvôli radikálnej prestavbe mužstva účinkovať v Európskom pohári FIBA (Eurocup). Napriek tomu, že sa Liptáčky v budúcom ročníku nepredstavia v Eurocupe, tak budú s vysokou pravdepodobnosťou pôsobiť v Stredoeurópskej ženskej lige – CEWL.

Obrovské zmeny v mužstve

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení sezóny k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v nasledujúcom ročníku nebude obliekať dlhoročná stálica Miroslava Praženicová, ktorá zamierila do Poľska. V Ružomberku nebude pôsobiť ani bývalá kapitánka mužstva Radka Stašová, ktorá po šiestich rokoch strávených v centre dolného Liptova zamierila do Škótska.

Po troch sezónach sa s tímom rozlúčila aj srbská reprezentantka Teodora Turudićová. V Liptove nebudú pokračovať ani americké legionárky Marté GraysováAdrianne Motleyová, ktorým sa naplnili ročné zmluvy. V oranžovom drese sa v budúcej sezóne nepredstavia ani chorvátske legionárky Patricie Burová a Josipa Pavićová, na ktoré si Ružomberok neuplatnil opciu.

Napriek rozsiahlym zmenám v tíme bude v Liptove aj naďalej pôsobiť tréner Juraj Suja, ktorý podpísal s Ružomberkom 3ročný kontrakt s platnosťou do roku 2025. Jeho asistentom ostáva Michal Porubčan.

Nové tváre v tíme

Z vlaňajšieho kádra si oranžový dres budú naďalej obliekať Alexandra Buknová, Viktória Havranová, Kamila Jarošová, Natália Uramová a Eva Škvareková. Vicemajster zároveň pracuje na posilňovaní aktuálneho kádra, pričom do jeho radov pribudlo už päť nových posíl.

Jednou z nich je aj 27-ročná ružomberská odchovankyňa Lucia Hadačová, ktorá uplynulé tri sezóny hrávala v českom tíme KP Brno. Z majstrovských Piešťanských Čajok zavítala na Liptov 19-ročná Martina Dovčíková.

Ďalšou akvizíciou „Ruže“ je 22-ročná Dominika Urbanová, ktorá naposledy pôsobila v Young Angels Košice. Jedinou legionárkou v tíme je skúsená 28-ročná česká rozohrávačka Andrea Andělová, ktorá minulý ročník strávila vo Švajčiarsku.

Nateraz ostatnou posilou vicemajstra je iba 15-ročná Domimika Dorková, ktorá prišla na Liptov zo Starej Turej. Káder Ružomberka v nasledujúcom ročníku vystužia aj vlastné odchovankyne – Mária Štefančová a Štefánia Michaličková.

Liptáčky čaká náročný program

Ružomberčanky pred začiatkom sezóny odohrajú ešte niekoľko prípravných zápasov. Najbližšie stretnutia odohrajú zverenkyne Juraju Suju 16. a 17. septembra s maďarským tímom BKG Prima Szigetszentmiklós. O týždeň neskôr (23. – 24. septembra) odohrá „Ruža“ ďalšie dva zápasy, tentokrát s českým mužstvom KP Brno.

Po skončení prípravy sa Liptáčky sústredia na nový ročník ženskej basketbalovej Extraligy. Ružomberčanky budú mať na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď v októbri odohrajú až šesť zápasov. Úvodné kolo Extraligy odohrá „Ruža“ v sobotu 1. októbra na pôde Šamorína. O týždeň neskôr sa Liptáčky predstavia na pôde majstrovských Piešťan (8. 10.).

Následne čaká na Ružomberčanky prvý duel na domácej palubovke proti Popradu (15. 10.).Už o štyri dni neskôr nastúpia zverenkyne Juraja Suju na pôde nováčika – CBK Košice (19. 10.). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (22. 10.). Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (29. 10.).

Jersey Cup 2022 – Zápasy MBK Ružomberok:

KP Brno – MBK Ružomberok 77:72 (38:47)

Najviac bodov za KP Brno: Havrylchyk 20, Malíková 11, Zítková 10. Body za MBK Ružomberok: Jarošová 18, Dovčíková 16, Buknová 12, Urbanová 11, Andělová 7, Uramová 4, Hadačová a Majerová po 2. Štvrtiny: 21:21, 17:26, 19:12, 20:13.

MBK Ružomberok – CCC Polkowice 35:85 (28:43).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 9, Uramová 6, Jarošová a Dovčíková po 5, Hadačová 4, Urbanová 3, Majerová 2, Andělová 1. Najviac bodov za Polkowice: Telengová 31, Piestrzyńska 13. Štvrtiny: 16:21, 12:22, 7:19, 0:23.