Neúspešný začiatok roka futbalovej Ruže

Ružomberskí futbalisti sa predstavia v skupine o udržanie sa. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok majú za sebou úvodný mesiac po zimnej prestávke. V ňom odohrali tri duely, v ktorých zaznamenali dve výhry a jednu prehru.

Zverenci Petra Struhára vstúpili do jarnej časti na 5. mieste so ziskom 24 bodov. Vicemajster sa však musel mať pred záverečnými štyrmi zápasmi základnej časti súťaže na pozore, keďže tabuľka Fortuna ligy bola poriadne vyrovnaná.

Vicemajster vyhral úvodné dva zápasy

Úvodný ligový duel v novom roku odohrali Ružomberčania proti Michalovciam. V stretnutí potvrdili Liptáci pozíciu favorita a Zemplínčanov zdolali po góle Tomáša Bobčeka 1:0.

Následne sa vicemajster predstavil v Trnave, kde triumfoval 2:0 a výrazne sa priblížil k účasti v skupine o titul. Na jej definitívne zaistenie mu stačilo v nasledujúcich dvoch stretnutiach získať bod.

Februárový program uzavreli Ružomberčania v krajskom derby v Žiline. Liptáci v súboji nenadviazali na dobrý vstup do jarnej časti a pod Dubňom prehrali 0:2. O definitívnej podobe nadstavbových skupín sa tak rozhodlo v záverečnom kole, keďže šiesta Žilina a siedma Banská Bystrica strácali na piaty Ružomberok pred posledným kolom základnej časti ligy iba dva body.

Ružomberok sa predstaví v skupine o záchranu

Záverečný duel základnej časti Fortuna ligy odohrali Ružomberčania uplynulý víkend na domácom štadióne proti lídrovi súťaže z Dunajskej Stredy. Zverencom Petra Struhára stačilo v tomto stretnutí získať bod a zaistili by si účasť v nadstavbe o titul.

V prípade, že by Ružomberok v zápase získal bod a Žilina a Banská Bystrica by zvíťazili, tak by mali všetky tri mužstvá rovnaký počet bodov. V takomto prípade by na tom bola najlepšie Žilina a Ružomberok. V takejto situácii by Čierny Peter  ostal v rukách Banskobystričanov.

Teoreticky by sa na úkor Ružomberka mohla do prvej šestky dostať Banská Bystrica napriek remíze Liptákov, ale to by musela Dukla zvíťaziť nad Skalicou o sedem a viac gólov, čo bolo nepravdepodobné. Žilina odohrala zápas 22. kola proti poslednému Liptovskému MikulášuDukla Banská Bystrica cestovala na pôdu Skalice, ktorá figurovala v tabuľke na predposlednom 11. mieste.

Stretnutie pod Čebraťom sa napokon skončilo výhrou Dunajskej Stredy 1:0. Keďže šiesta Žilina a siedma Banská Bystrica vyhrali na ihriskách súperov zhodne 2:1, tak Čierny Peter ostal v rukách Ružomberka. Zverenci Petra Struhára tak napokon budú účinkovať len v skupine o záchranu, v rámci ktorej ich čaká 10 zápasov s menej atraktívnymi súpermi.

Nadstavba začína už v piatok

MFK Ružomberok napriek účasti v skupine o udržanie sa môže ešte pomýšľať na účasť v predkole Európskej konferenčnej ligy (EKL). V prípade, že Liptáci vyhrajú skupinu o 7. – 12. miesto a zároveň Slovnaft Cup vyhrá tím, ktorý sa umiestni vo Fortuna lige do tretieho miesta, tak sa predstavia Ružomberčania v baráži o účasť v EKL.

Nadstavbová časť súťaže začína 10. marca, pričom každé mužstvo čaká 10 zápasov. Úvodné stretnutie skupiny o udržanie sa odohrá Ružomberok v piatok 10. marca o 17:30 h v Trenčíne.

Vzápätí sa Liptáci predstavia na vlastnom štadióne proti Zlatým Moravciam (18. marec). Následne príde na rad reprezentačná prestávka. Po jej skončení čaká na vicemajstra duel v Michalovciach (1. apríl). Posledný zápas v rámci nadstavby odohrajú Ružomberčania 20. mája proti Liptovskému Mikulášu.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.