Niekto to rád sladké

V jedálni Spojenej školy v Ružomberku sa v pondelok uskutočnil ôsmy ročník Sladkej vianočnej prehliadky.

V štyroch kategóriách si zmeralo sily dovedna dvadsať súťažiach. Snehuliaci, svätá rodina, zasnežené medovníkové chalúpky či adventná svieca napovedali, že témou tohtoročnej súťaže o najkrajšiu tortu je zima a s ňou spojené (pred)vianočné obdobie.

Chutné aj estetické

Zástupkyňa riaditeľa pre praktické vyučovanie Gabriela Maceková, ktorá sa každoročne podieľa na príprave podujatia, zhodnotila, že úroveň súťažiacich sa po vlaňajšku výrazne zlepšila.

Foto – facebooková stránka odboru cukrár na Spojenej škole

Za pravdu jej tiež dával riaditeľ školy Július Bruncko, ktorého teší, že ohlasy na prehliadku sú veľmi pozitívne. „Som rád, že materiály sa z roka na rok vynovujú, obmieňajú a výrobky sa skvalitňujú. Minulý rok sme tu síce mali asi o päť toriet naviac, no tentoraz kvalita predčila kvantitu,“ skonštatoval.

Slovami chvály počastovali súťažiacich aj porotcovia. Zdôraznili, že rozhodovanie bolo veľmi ťažké a medzi ocenenými tortami neboli veľké rozdiely. „Vyhrala tá, čo mala vyhrať, no ostatné za ňou nijako nezaostávali,“ zhrnul predseda poroty Jozef Barták, majiteľ reštaurácie Panský dom na Námestí Andreja Hlinku.

Foto – facebooková stránka odboru cukrár na Spojenej škole

Podľa Milana Desata, ktorý taktiež zasadol na porotcovskú stoličku, ich potrápila najmä kategória seniorov, kde sa do užšieho výberu dostali až štyri torty.

„Každá z nich bola charakteristická niečím, prečo by si zaslúžila vyhrať. Keď je medzi štyrmi miestami rozdiel iba päť bodov, potvrdzuje to, že kvalita bola naozaj vyrovnaná,“ vysvetlil.

Aktuálny motív

Víťazkou seniorskej kategórie nad dvadsať rokov sa napokon stala Katarína Moravčíková z Liptovských Sliačov, ktorá po vyhlásení výsledkov neskrývala dojatie. „Nikdy som nič nevyhrala,“ usmievala sa cez slzy šikovná Sliačanka.

Jej torta bola výrazne odlišná než ostatné konkurenčné kúsky. „Je to vlastne adventná svieca. Keďže sme včera slávili prvú adventnú nedeľu, rozhodla som sa tomu tortu tematicky prispôsobiť,“ priblížila námet víťazného diela 28-ročná Katarína.

Víťazná torta v kategórii Senior nad 20 rokov (Katarína Moravčíková: Adventná svieca). Foto – autorka

V pečení síce nie je žiaden nováčik, no dvojdňová príprava na súťaž jej dala zabrať. „Väčšinu víkendu som musela venovať torte, a keďže mám doma tri detičky, bolo to náročné. Keby som mala viac času, zrejme by som dotvorila aj zadnú časť torty, ale inak som spokojná,“ vyjadrila sa krátko pred tým, než sa dozvedela výsledok.

Keďže by sa pečeniu chcela venovať profesionálne, aktuálne externe študuje za cukrárku na Spojenej škole. Tvorivosť jej však nechýba ani v iných smeroch. „Celkovo som pomerne kreatívna – keď nerobím náušnice, tak vyšívam, keď nevyšívam, robím vence,“ prezradila.

Piekli aj deti

Pozornosť však vzbudzovali aj diela neskôr narodených, hoci ich úroveň podľa porotcu Desata nebola natoľko vyvážená.

„Práce žiakov druhých a tretích ročníkov ma potešili o čosi menej. Niektoré svojou kvalitou veľmi nenaznačovali, že z tvorcov by sa v budúcnosti mali stať cukrári, ktorí by na trhu mohli niečo zaznamenať. Precíznosť práce síce bola u viacerých výrobkov pomerne vysoká, no chýbala tomu iskra a kreativita,“ poznamenal.

Cenu divákov aj prvé miesto v kategórii žiakov tretieho ročníka si vyslúžila Sandra Račková za tortu Zimná krajina. Medzi žiakmi druhého ročníka zabodovala Dáša Gregorová s tortou Grinch.

Víťazná torta v kategórii Junior žiaci 3. ročník (Sandra Račková: Zimná krajina), ktorá získala najviac hlasov aj v diváckej ankete. Foto – autorka

Najmladšími účastníčkami boli Rebeka Gáliková a Karolína Maceková zo Základnej školy Janka Matúšku v Dolnom Kubíne. Spoločnými silami vytvorili tortu s motívom rozprávky Ľadové kráľovstvo. Hravý výtvor s množstvom modelovaných postavičiek vyslúžil dievčatám v kategórii základných škôl prvé miesto.

Najmladšie účastníčky súťaže. Foto – Marek Hasák

Keďže v pondelok prebiehal na Spojenej škole aj deň otvorených dverí, návštevníci, medzi ktorými prevládali hlavne budúci stredoškoláci, mohli zistiť, ako prebieha výučba jednotlivých odborov. V jedálni im študenti predviedli aj miešanie nápojov či výrobu chuťoviek, program spestrili hudobno-tanečné vystúpenia.

„Zároveň sme sa rozhodli natočiť nové promo video, po škole tak chodí kameraman a zachytáva žiakov pri práci,“ doplnila majsterka Maceková.

Prvé miesto v kategórii základných škôl (Rebeka Gáliková a Karolína Maceková: Ľadové kráľovstvo). Foto – autorka
Prvé miesto v kategórii Junior žiaci 2. ročník (Dáša Gregorová: Grinch). Foto – autorka
Druhé miesto v kategórii Junior žiaci 2. ročník (Dominika Ladňáková: Severný pól). Foto – Marek Hasák
Druhé miesto v kategórii Junior žiaci 2. ročník (Monika Švidroňová: Zamrznutá torta, iglú). Foto – facebooková stránka odboru cukrár na Spojenej škole
Tretie miesto v kategórii Junior žiaci 3. ročník (Veronika Brtková: Snehuliak). Foto – facebooková stránka odboru cukrár na Spojenej škole
Druhé miesto v kategórii Senior nad 20 rokov (Zuzana Hvorecká: Zimná krajina). Foto – autorka
Druhé miesto v kategórii Senior nad 20 rokov (Anna Šenkeríková: Kam aj Mikuláš chodí pešo). Foto – autorka
Tretie miesto v kategórii Senior nad 20 rokov (Bibiana Mäsiarová). Foto – autorka

Titulná fotografia: Víťazka kategórie Senior nad 20 rokov Katarína Moravčíková so svojou tortou. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.