Nielen peniaze hýbu svetom

O tom, že platidlom nie sú len peniaze sa v nedeľu presvedčilo približne 250 obyvateľov Ružomberka, ktorí prišli na dobročinné komunitné podujatie s názvom Zóna bez peňazí (pokračovanie).

„Nešlo o nijakého nováčika. Na Slovensku má už toto podujatie 19-ročnú tradíciu a udomácnilo sa v niekoľkých desiatkach miest. Nie je tomu inak ani v našom meste. Po prvýkrát sa však akcia uskutočnila v synagóge, ktorá podujatiu priniesla ešte úplne iný, vizuálno-zážitkový rozmer. Mnohí návštevníci sa práve vďaka Zóne bez peňazí dostali do synagógy prvý raz,“ informuje  Marianna Stančoková z Občianskeho združenia RosArt, ktoré bolo hlavným organizátorom podujatia.

Cieľom akcie bolo urobiť radosť darovaním, výmenou a/alebo získaním vecí, ktoré sú ešte v dobrom stave, plne funkčné a použiteľné, ale pôvodnému majiteľovi už neslúžia. Priniesť/odniesť si návštevníci mohli dámske, pánske, detské oblečenie a obuv, potreby pre domácnosť – kuchynské náradie, posteľné prádlo, uteráky, závesy, záclony, a pod., veci pre radosť – knihy, hračky, CD, športové potreby a všeličo iné. Množstvo z prineseného si našlo svojho šťastného majiteľa už priamo na mieste, ale veľa, zvlášť oblečenia a obuvi, nie.

„Všetko sme zabalili do približne 30 vriec a 15 škatúľ a po skončení podujatia sme všetko previezli do rómskej osady vo Važci, kde katastrofálnu sociálno-ekonomickú situáciu pomáhajú zlepšovať členovia Občianskeho združenia JEKH DROM – Jedna cesta, zvlášť rodina Šeďová. Bolo to veľmi dojemné a emotívne stretnutie, s nefalšovanou radosťou a vďačnosťou, pretože akákoľvek pomoc je pre ľudí v osade peniazmi neoceniteľná,“ dopĺňa Marianna Stančoková.

K príjemnej atmosfére podujatia prispeli umeleckým vystúpením aj tanečno-hudobná skupina Orientalico, talentovaná ružomberská speváčka Vanesa Jam. a na najmenších čakalo rozprávkové čítanie o Kvakovi a Čľupovi.

Zóna bez peňazí by sa nezaobišla bez ochotných duší, dobrovoľníkov, ktorí sa neváhali zriecť pohodlia a od ranných hodín si vysúkali rukávy a pomáhali zabezpečiť bezproblémový priebeh. Akciu by sa nepodarilo zrealizovať bez podpory Mesta Ružomberok, zvlášť Oddelenia pre regionálny rozvoj v zastúpení p. Gabrielou Demčákovou a Kultúrneho domu A. Hlinku, vďaka ktorým sa podujatie mohlo uskutočniť práve v synagóge. Personálne a finančne podujatie podporili aj Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov a spoločnosť INTELI.SK.

„Ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a aj v 21. storočí dokázali vyjadriť, že nielen peniaze hýbu svetom a že každý máme silu a možnosti urobiť svet najkrajším miestom kam sa narodiť!“ uzatvárajú rozprávanie o Zóne bez peňazí v Ružomberku členovia OZ RosArt.

Zdroj: Tlačová správa občianskeho združenia RosArt

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.