Nočnú výzvu na Malinom Brde vyhral po tretíkrát Kubínčan Juraj Laštík

Silný mráz, prevýšenie 1550 metrov a ani tma nezastavila 80 pretekárov, aby sa vydali v ústrety dobrodružstvu pretekov Malinô Brdo Skialp Night Challenge.

Zažili aj takmer 150 pretekárov. V sobotu sa ich však na štart postavilo „len“ 80. Vrátane kadetov, juniorov či žien. „Určite mohol niekoho odradiť aj silný mráz, ale veľa spravila chrípka. Už som nevedel, koho zohnať ako pomocníkov. Veľa ľudí ochorelo a vypadlo, zasiahlo to aj pretekárov,“ zvestovala hlavná duša pretekov Bohuslav Hlaučo z Malinô SkiAlp Teamu.

Po tme to ide na Malinom najlepšie Jurajovi Laštíkovi

Silná skupina okolo Jakuba Šiarnika je navyše aktuálne na majstrovstvách Európy, no i tak sa na ôsmom ročníku nočnej výzvy zišla solídna konkurencia. Preteky boli zároveň piatym kolom Slovenského pohára v skialpinizme.

„Všetko silné, čo je aktuálne na Slovensku, tak je tu. Sme radi. Keďže sme konečne nemali problém so snehom, pripravili sme pre nich novú trať. Pôjdu cez suché Hrabovo na Vlkolínske lúky, odtiaľ smerom na Vtáčnik a tak prídu na Malinné, odkiaľ zjazdujú dole,“ opísal novinky na trati Hlaučo.

Novú trasu zvládol najrýchlejšie Dolnokubínčan Juraj Laštík. Dve kolá mu trvali niečo vyše 90 minút. V cieli ale nové podmienky skritizoval.

Preteky krátko po štarte hlavnej kategórie.

„Bolo to rýchle, dobre sa kĺzalo, ale s tou traťou to organizátori pokazili. Mali by sa vrátiť k tomu, čo tu robievali. Toto nie je skialpinizmus, pretekanie sa po zvážniciach,“ pohundral si už trojnásobný víťaz osemročných pretekov Laštík, ktorý sa osamostatnil sa na čele pomyselnej tabuľky víťazov nočnej výzvy na Malinom Brde. Za sebou nechal Mareka Litvaja, ktorý tu dominoval v prvých dvoch ročníkoch a teraz prišiel do cieľa siedmy.

„Celý čas som išiel spolu s Peťom Volnárom. Vedel som ale, že som ťažší, mám širšie lyže a v zjazde mu ujdem,“ opísal svoje taktické zámery víťaz Laštík.

Ušiel mu napokon o deväť sekúnd. Peter Volnár z Banskej Bystrice tu druhým miestom dosiahol zatiaľ svoj najlepší výsledok.

„Neviem, či to bude len vo váhe. Treba sa v tej tme aj vedieť pustiť. Ale nevadí. Neprekážala mi ani trať. Ja som za každú zmenu. Videli a skúsili sme niečo nové. Bolo to rovnejšie, ako normálne skialpové preteky bývajú, ale každé preteky sú nejaké,“ reagoval Volnár na tesnú prehru v cieli aj kritiku trate zo strany víťaza.

Na takýchto pretekoch sa neprezlieka

Vlani bol najlepším veteránom a len jeden a pol sekundy ho delilo od celkového víťazstva. Vlado Hubač z Tatranskej Lomnice si tentoraz zopakoval veteránske prvenstvo. V absolútnom poradí skončil štvrtý.

„Krásna trať, zase niečo nové, dlhšie ako minule. Bomba. Ozaj, klobúk dole pred chalanmi, že niečo také zorganizovali. Nádherné,“ súkal zo seba superlatíva Hubač. Výhrady voči trati ani zime nemal. „Mám rád dlhšie trate, toto mi sedelo. Taká romantika, sniežik padá, žiadny vietor, krásny tvrdý sneh, niečo neskutočné,“ užíval si Hubač v cieli radostné dojmy z trate.

Hoci v Hrabove bolo v čase pretekov poriadne chladno a z Malinného hlásili oddaní fanúšikovia už podvečer -16°C, nik z pretekárov sa na zimu nesťažoval. „Zima nie je, treba sa len dobre obliecť,“ smial sa víťaz Laštík. A na otázku, či si pred zjazdom dal na seba aspoň bundu, odpovedal: „Dáš dolu pásy a ideš. Na takýchto pretekoch sa neprezlieka.“

Nestratili sa však ani Ružomberčania. Medzi veteránmi si v mikrotesnom súboji o tretiu priečku lepšie počínal Jaroslav Banáš pred Tomášom Gazdaricom. V otvorenej kategórii nad 40 rokov, kde išli pretekári len jedno kolo, so šliapaním výlučne po zjazdovke, obhájil víťazstvo Karol Medvecký.

Muži A – prevýšenie 1550m

  1. Juraj Laštík, SkiAlpnista.sk                                     1:30:34,6 h
  2. Peter Volnár, horoklub BB                                  +0:00:8,9
  3. Vladimír Jambrich, Chata pod Kráľovou hoľou  +0:04:33,4

Veteráni – prevýšenie 1550m

  1. Vlado Hubač, Dynafit Tatranská Lomnica     1:32:10,0 h
  2. Milan Pisarčík, SkiAlpinisita.sk                     +0:06:52,3
  3. Jaroslav Banáš, Malinô Skialp Team            +0:10:43,1
  4. Tomáš Gazdarica, Malinô Skialp Team        +0:10:43,1

Muži Open C – nad 40 rokov, prevýšenie 694m

  1. Karol Medvecký, Malinô Brdo RC                0:46:31,4 h
  2. Marcel Košár, HO LŠ Poprad                     +0:01:42,4
  3. Milan Bystričan, Malinô Skialp Team         +0:01:57,2

Kompletné výsledky pretekov nájdete tu.

Titulná fotografia – Malinô Brdo Skialp Night Challenge krátko pred štartom. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.