Nová knižka pre deti: Salaš v obrázkoch a príbehoch

Adriana a Ján sú autormi monotematickej knihy pre deti o živote na salaši či publikácie o kultúrnych a sakrálnych pamiatkach na Liptove. Foto: Lívia Dvorská

Dvojica mladých Liptákov vydala už druhú knihu, ktorá je teraz určená pre deti do troch rokov, ale i starším či dospelým. Kúpiť si ju môžete aj s ilustrovanými nálepkami alebo pexesom.

Pred pár dňami uzrela svetlo sveta knižka Salaš v obrázkoch a príbehoch. Prioritne je určená deťom do troch rokov, ale aj starším. Jej autormi sú šikovní mladí ľudia – Liptáci Adriana PacigováJán Gejdoš z Komjatnej.

Spoločné dielo pre deti

Adriana a Janči sú kreatívne duše. Sú kamaráti od detstva i spolužiaci. Študovali na bývalej Škole úžitkového výtvarníctva (dnes Škola umeleckého priemyslu) v Ružomberku. Po vydaní náučno-turistickej publikácie Kultúrno – historický sprievodca po dolnom Liptove v roku 2020 je Salaš už ich druhý spoločný projekt. Adriana je opäť autorka námetu a textu, Ján sa postaral o ilustrácie. Knižka vyšla v náklade tisíc kusov.

Adriana nám prezradila, že na materskej dovolenke aj s druhým dieťaťom potrebovala tvoriť a byť aktívna. Inak ako „len“ žena v domácnosti. „Nápad urobiť práve detskú knižku a jej námet vyplynuli z momentálnej situácie. Prvá knižka bola vyslovene faktografická. Nadväzovala na moju diplomovú prácu o kultúrnych, sakrálnych a historických pamiatkach v Liptove. Chcela som, aby druhá bola hravejšia a kreatívnejšia,“ vysvetľuje A. Pacigová.

„Monotematická knižka o živote na salaši sa síce musí tiež držať niektorých faktov, ale dáva deťom i rodičom priestor ich fantázii. Také knižky o našich tradíciách pre deti mi na našom trhu chýbali, nuž som sa o to pokúsila,“ konštatuje Adriana. Súhlasí s ňou aj Janči, ktorý pri ilustrovaní Salaša mohol viac uplatniť svoj kresliarsky talent.

Priestor pre fantáziu čitateľa

V knihe Salaš v obrázkoch a príbehoch je síce málo textu, o to viac ilustrácií obrázkov. „Je to zámer, aby deti hneď nedostali predlohu. Pri čítaní obrázkov tak môžu viac rozvíjať svoju fantáziu. Aj keď ju prečítajú či prezrú si viackrát, zakaždým bude pre ne príbeh iný. Na každej strane postavičky niečo zažívajú a veci spolu nadväzujú,“ dodáva Ján.

Salaš má viac obrázkov ako textu. Pomáha rozvíjať predstavivosť a fantáziu detí i dospelých, ktorí budú knižku čítať. Foto: Lívia Dvorská

Vydanie Salaša čiastočne podporil StartLab výzvou na zakúpenie knihy ešte pred vydaním. Záujemcovia si mohli vybrať tri varianty odmien – iba knihu samotnú, s tematickými ilustrovanými nálepkami alebo aj s pexesom, ktoré opäť ilustroval Ján Gejdoš. Získať viac informácií o knižke a kúpiť si ju môžu záujemcovia aj cez facebook – na stránke Spoza stola .

Z hlavy do rúk za jeden rok

Kým sa príbeh zo salaša dostal z hlavy jej autorov až do rúk svojich čitateľov, uplynul približne rok. „Nápad som dostala niekedy v apríli 2021 a myslela som si, že do Vianoc v tom istom roku ju aj stihneme vydať. Bola som naivná,“ hovorí dnes už s úsmevom Adriana.

Hoci ide o detskú knihu, museli sa tiež držať faktov, veľa informácií si vyhľadať a niektoré skutočnosti aj konzultovať s odborníkmi. Študovali historické predlohy, žánrové maľby a fotografie venované téme salaš. Následne bolo potrebné nazbierať „kapitál“ na tlač, distribúciu a tak ďalej. Takmer všetky veci si riešili svojpomocne.

Pred pár dňami mali stres, či sa kniha dostane k záujemcom aspoň na tieto Vianoce. „Našťastie, všetko dobre dopadlo a stihli sme to. Veľmi nám pomáhali aj priatelia a rodina,“ hovorí s vďakou Adriana.

Zatiaľ sa predalo okolo dvesto kusov a autori veria, že po oficiálnom „krste“ a postupnej propagácii to bude viac. Ak bude projekt úspešný, nevylučujú vydanie ďalšej zaujímavej knihy, možno aj s novou tematikou slovenských či rýdzo liptovských tradícií.

Fotogaléria

Foto: Lívia Dvorská

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.