Nový futbalový tréner Ján Haspra: Trúfame si, ale prosím verejnosť o trpezlivosť

Nová trénerská dvojica MFK Ružomberok – Ján Haspra mladší a Marek Sapara už pripravuje novú sezónu Fortuna ligy a zároveň dokončuje 3. ligu pri „béčku“.

Hoci už sú Ján Haspra ml. a Marek Sapara menovaní za nových trénerov ružomberského futbalového „Áčka“, v šatni východnej tribúny ich ešte nenájdete. Dokončujú úspešnú sezónu s rezervou v 3. lige Stred, a tá má šatňu v starej, západnej tribúne.

Za dva roky dvakrát postúpili

„Pred dvoma rokmi som bol oslovený vedením klubu, aby som sa vrátil do Ružomberka. Dostal som za úlohu, aj keď nie nejako striktne, že „béčko“ by bolo dobré dostať do 2. ligy, a to do dvoch rokov. Ani sme nečakali, že sa nám to podarí tak rýchlo, ale je to tu. Je to veľká radosť,“ začína rozprávanie čerstvý päťdesiatnik Ján Haspra, ml.

Vrátil sa po úspešnej anabáze v Liptovskom Hrádku, ktorá vznikla po nedobrovoľnom odchode z MFK. Všetko zlé však prehrmelo, s juniorkou (ružomberské B-mužstvo) vyhral 4. a teraz aj 3. ligu. Dokonca s prehľadom, tri kolá pred koncom.

„Práca pri B-mužstve je veľmi špecifická, lebo úspešnosť veľmi závisí od spolupráce s A-mužstvom. Tam to bolo v poslednej sezóne problematické, lebo samotný káder prvého tímu sa výrazne oslabil, bolo tam kvantitatívne menej hráčov. A tak si brali chlapcov od nás a my zase z dorastu. Bolo to náročné a dlho sme boli s Rimavskou Sobotou plece pri pleci,“ ponúka pohľad do zákulisia úspechu futbalovej rezervy Haspra.

Ružomberské béčko začalo opätovne fungovať po päťročnej prestávke v lete roku 2017. Práve pod Hasprom, ku ktorému sa v polovici sezóny 2017/2018 pripojil aj ako asistent s aktívnou kariérou končiaci Marek Sapara, dosiahlo za dva roky dvakrát na postup.

„Mňa si už nikto nepamätá. Keď som hrával futbal, ešte nebol ani filmový záznam.”

Ján Haspra, tréner MFK Ružomberok

„Tu v Ružomberku to divák až tak nevidí, ale zápasy vonku, niekde na Orave, v Kalinove, v Rimavskej Sobote sú nesmierne náročné. Úspech prišiel, lebo táto partia je naozaj perfektná – úžasní ľudia a majú nesporné futbalové kvality, keď sa to skĺbi, úspech je zaručený,“ hodnotí Haspra ešte stále prebiehajúcu sezónu 3. ligy do ktorej konca zostávajú dve kolá. Ružomberok ju už vyhral a od júla by sa mal predstaviť v druhej najvyššej súťaži – 2. lige. Spolu s rezervou Žiliny a Slovana, ktorá tiež postupuje, by tak mali byť jediní zástupcovia slovenských klubov, ktorí budú mať dva tímy v dvoch najvyšších súťažiach.

Sapara mu dal novú energiu

Niekdajší reprezentant Marek Sapara vhupol na trénerskú lavičku rovno z futbalovej šatne v januári 2018.

„Jano je neskutočne pozitívny človek, disciplinovaný a o tieto všetky veci ma obohatil. Je rozdiel hrať celý život futbal a potom sa stať trénerom. Byť na druhej strane, komunikovať s hráčmi. Aj keď som bol na to zvyknutý ako starší hráč alebo kapitán z tej trénerskej stoličky je to obrovský rozdiel. A v neposlednom rade už je zodpovednosť aj za výsledky,“ ponúka pohľad do svojej novej práce niekdajší kapitán a člen majstrovskej partie z roku 2006 Marek Sapara.

„Marek je mladší, nedávno skončil kariéru a mladí ho vnímajú ešte ako hviezdu, ktorú pamätajú z trávnikov. Mňa si už nepamätá nikto. Vtedy ešte nebol pomaly ani filmový záznam, keď som hrával. A ten jeho entuziazmus do práce ma nakopol a spoločne sa takto ťaháme dopredu,“ opísal spoluprácu so Saparom Ján Haspra.

Čoskoro 37-ročný Sapara si aktuálne robí potrebné trénerské licencie. Prax ku akademickým povinnostiam vo futbale bude odteraz zbierať z postu asistenta MFK Ružomberok.

V časoch najväčšej slávy ho volali aj slovenský Beckham

Prosba k verejnosti: trpezlivosť

Haspra je v ružomberskom futbale roky. Vyrástol tu. Trénerom prvého mužstva sa však stal po prvý raz.

„Niekoľko rokov som sa tejto úlohe úspešne vyhýbal. Ale teraz to už prišlo. Bude to ťažká robota, ale trúfame si. No chcem poprosiť verejnosť, aby bola trpezlivá. Bude to náročnejší proces, no verím, že Ružomberčania chcú práve toto…,“ začína debatu o novej situácií v klube nový kormidelník a dokončí myšlienku: „…chce vidieť na trávniku odchovancov, našich chalanov, vychovaných v našej akadémii, ktorí dostanú postupne príležitosť v béčku, áčku a možno sa niektorým podarí uchytiť v zahraničí.“

„Klub charakteru MFK Ružomberok ma presne takto vyzerať. V skromnosti, tichosti, v normálnych podmienkach a s vlastnými hráčmi.”

Ján Haspra, tréner MFK Ružomberok

Nová filozofia klubu prišla z čista jasna práve teraz. Hoci pokusy o niečo podobne boli aj v minulosti. Stačí sa obhliadnuť desať rokov späť, keď sa hlavným trénerom stal Viliam Hýravý a jeho asistentmi práve otec a syn Hasprovci. Rok 2012 a zrušenie ligovej rezervy to však zase otočil celkom iným smerom.

„Klub charakteru MFK Ružomberok ma presne takto vyzerať. V skromnosti, tichosti, v normálnych podmienkach, s vlastnými hráčmi. To, čo bolo teraz, išlo trochu do oblakov. Je to výzva, ale je to správna filozofia,“ vraví nový tréner, ktorý už robil asistenta pri prvom tíme aj Michalovi Bílkovi, Goranovi Milojevičovi, Jozefovi Vukušičovi či Jozefovi Chovancovi.

Neobáva sa pritom absencie výsledkov a s tým súvisiacou stratou dôvery či netrpezlivosti, napríklad zo strany majiteľa klubu Milana Fiľa.

„Som Ružomberčan, som domáci, a ako vieme, doma nie je nikto prorokom. Ale najmä cítim zodpovednosť voči ružomberskému divákovi a športovému fanúšikovi. Úspech sa podaril basketbalistkám, chceli by sme ich napodobniť a mať vskutku športové mesto. Som odtiaľto, veľmi mi na klube záleží, a dúfam, že verejnosť bude zhovievavá, keby to aj pár mesiacov alebo týždňov nešlo.“

Úspech s odchovancami bude mať inú príchuť

O novej filozofii a postavení ružomberského futbalu najmä na vlastných hráčoch nepochybuje ani Marek Sapara.

„Keď to má niekto naštartovať, tak je to Jano. Práve preto, že týchto hráčov dokonale pozná, prešli cez jeho ruky. Je tu veľa šikovných chalanov, ktorí po minulé roky možno aj zbytočne odchádzali a mohli dostať viacej šancí tu. Pevne verím, že teraz to tak bude, že bude dosť trpezlivosti s nami, aby sme dostali čas na robotu. Prostredie poznáme dokonale, takže vieme, do čoho ideme, berieme na seba aj tú zodpovednosť,“ hovorí rodák z Ďurďošíka pri Košiciach Marek Sapara.

Marek Sapara: Bolo to prekvapenie, ale všetko je v poriadku

Jeho trénerská cesta je zatiaľ extrémne rýchla. Pred dvomi rokmi sa ešte pripravoval na sezónu ako hráč, teraz už bude pri prvom mužstve dospelých v najvyššej futbalovej súťaži.

„Je to pocta. Pre mňa osobne je to taký životný, futbalový výbuch. A ešte aj štart bude v prvom ostrom zápase v Európskej lige. Ale nebude to nič iné, len poctivá robota, akú sme doteraz robili rok a pol pri béčku,“ myslí si legendárny ružomberský hráč s číslom 27.

Obaja majú skúsenosti, hoci Sapara zatiaľ viac ako hráč a Haspra tréner mládeže, no nikdy neviedol prvoligové mužstvo dospelých. Ján Haspra však má aj spoločenský a komunikatívny dar, pre ktorý nemôže byť vo futbalovej či inej spoločnosti neobľúbený. Aj na tom bude stavať.

„Pri trénovaní je okrem odbornosti a vyznania sa v problematike dôležitá aj ľudská stránka na ktorej to mám celé postavené. Hoci to bude naozaj ťažké, ak sa nám náhodou podarí o dva či tri roky s domácimi chalanmi úspech, tak o to krajšie to potom bude,“ uzatvára rozprávanie na prahu novej futbalovej sezóny Ján Haspra mladší.

Titulná fotografia – Marek Sapara (vľavo) a Ján Haspra, noví tréneri futbalového MFK Ružomberok. Zdroj – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.