Marek Sapara: Bolo to prekvapenie, ale všetko je v poriadku

V lete tohto roku chcel ukončiť profesionálnu kariéru tímovým úspechom. Tri dni pred koncom roka mu ale futbalový klub oznámil, že zmluvu ani o pol roka nepredĺži. Reč vtedy nebola ani o sľúbenom mieste v štruktúrach MFK Ružomberok. Napokon sa všetko vyriešilo. Zhovárali sme sa s futbalistom Marekom Saparom.

Marek, tvoj zámer asi bol dohrať sezónu, možno dosiahnuť s Ružomberkom ešte nejaký úspech, napríklad znovu sa dostať do Európskej ligy. Aj preto si vyhlásil, že si ochotný hrať aj za minimálnu mzdu. Takýto predčasný koniec si si teda asi nepredstavoval?

Išiel som do sezóny s tým, že možno budem mať problém s kolenom a skončím skôr, alebo jednoducho vydržím až do konca a rozlúčim sa s kariérou v lete po sezóne. Takže určité prekvapenie tam bolo, to áno.

Ale už ani nad tým nerozmýšľam, fakt sa to vyriešilo, celá situácia je v poriadku tak, ako je. Je to dobre nastavené a som spokojný. Som v klube, ktorý mám rád. Budem pracovať s ľuďmi, ktorých mám rád. No a je to len začiatok futbalového života nielen ako aktívneho hráča, ale už aj v novej situácii.

Klub tvrdí, že ponuka na prácu v prvej chvíli neprišla, lebo si chcel stále hrať a avizoval si iné ponuky. Ako si to videl všetko ty.

Bolo mi oznámené, že v áčku končím ako hráč, ďalej sa tie rokovania nikam nepohli. Samozrejme, potom sa to už nejako napravilo. Začali sme sa baviť fakt rozumne a prišlo k dohode. Som tomu nakoniec aj veľmi rád. Som tu, možno v inej pozícií ako to bývalo, ale ja som vždy hovoril, že chcem tomuto klubu pomáhať. Či už ako hráč alebo v nejakej inej pozícií, to je už svojim spôsobom jedno.

Aká bude tvoja nová úloha v klube?

V áčku som skončil ako profesionálny futbalista, ale je tu priestor v juniorke, kde si budem môcť aj zahrať. Cítim sa zdravý, tréner juniorky (pozn. redakcie: J. Haspra ml.) s tým súhlasí, takže by to nemal byť problém. Budem sa zapájať do tréningového procesu, rád by som zasiahol aj do nejakých zápasov. A v pripravovanej akadémii, by som mal pôsobiť na manažérskej pozícií.

Čiže v 4. lige ťa s béčkom na ihrisku ešte fanúšikovia uvidia?

Pevne verím, že áno. Cítim sa zdravý, cítim sa dobre, ak to takto bude, nie je dôvod, aby som na nejaký zápas nenastúpil.

Nemôže byť teda reč o ukončení futbalovej kariéry, azda len tej profesionálnej?

Môžeme to povedať presne tak. Je to ukončenie profesionálnej kariéry, kde či už nastúpim za juniorku alebo nie, to necháme do budúcna. Ale s A-mužstvom a v 1. lige to je už ukončené.

Keď som ťa čakal, pošepkali mi, že ktovie, ako to so Saparom ešte bude. Len aby ho ešte nepotrebovali aj v najvyššej súťaži. Máš také myšlienky?

Fakt nad tým nerozmýšľam. Áčko má svojich kvalitných hráčov, a čo bude do budúcna, to sa neodvážim povedať. Teraz sa sústredím na tu druhú stranu futbalu.

Hovorí sa o tvojom rozlúčkovom zápase. Môžeš prezradiť viac?

Aj preto sa chcem zapájať aktívne do tréningového procesu, pretože sme sa dohodli na nejakej tej rozlúčke, alebo lepšie povedané, otvorili sme tému rozlúčky, ktorá by mohla byť v lete. Je to na dlhšiu debatu a veľa vecí okolo toho treba dohodnúť a vybaviť. Aj kvôli tomu budem v plnom tréningu s juniorkou a budem stále aktívny hráč.

Ideš si robiť trénerské licencie, aby si mohol trénovať?

Mám Euro B. To je zatiaľ začiatok. Idem sa zapojiť do celého procesu, aby som sa dopracoval k tým vyšším licenciám a budem sa posúvať ďalej ako tréner.

Všetko to haló okolo teba rozpútali najskôr fanúšikovia, ktorí sa ťa výrazne zastali a na klub doslova zaútočili. Potešila ťa taká odozva?

Samozrejme, že to poteší. Ďakujem všetkým fanúšikom. Takú odozvu som ani sám nečakal. Myslím si, že to je zrkadlo toho, čo som v živote robil. Keď to človek robí rád a zo srdca, tak potom to vidia aj ľudia. Zvrtlo sa to takým spôsobom, že sa ma skutočne zastali a dávam pred nimi klobúk dole.

Titulná fotografia – Marek Sapara v jesennom dueli s Dunajskou Stredou. Zdroj – mfkruzomberok.sk/Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.