Nový vianočný album Folklórneho súboru Liptov pokrstila Anna Hulejová

V Ružomberskej synagóge bol krátko pred sviatkami vianočný koncert folkloristov z dolného Liptova. Súčasťou vystúpenia bol krst spoločného hudobného nosiča Folklórneho súboru (FS) Liptov a Detského folklórneho súboru (DFS) Liptáčik (Foto a video v texte).

Niekoľko dní pred Vianocami vytvárali sviatočnú atmosféru v meste trhy, ligotavý vianočný stromček i kultúrne podujatia. Radostné a pokojné sviatky zavinšovali miestnym aj známi ružomberskí folkloristi. Vianočný koncert s názvom Časitujeme hody, sviatky prilákal 18. decembra do synagógy stovku Ružomberčanov.

Vianočný album 

Na pódiu odzneli melodické koledy a vinše v podaní malých aj starších milovníkov ľudovej kultúry. Nechýbal ani viachlasný spev či hra na píšťalku, husle a basu.

Fujaru napokon chytil do rúk aj vedúci FS Liptov Igor Littva a nielen hraním, ale aj spevom presvedčil, že folklór má v krvi. Krátko na to sa prihovoril aj publiku.

„Piesne, ktoré ste počuli už nájdete aj na našom spoločnom albume, ktorý nám zvestuje narodenie Krista. A ako by to bolo, keby sme mu nepopriali šťastnú cestu. Preto sem na scénu volám dobrú vílu, sudičku Hanku Hulejovú,” pozval medzi folkloristov rodáčku z Liptovských Sliačov Igor Littva.

Uznávaná interpretka ľudových piesní pokrstila nový album minerálnou vodou z Liptovských Sliačov.

„Máte hlasy ako remene. Spievajte nášmu svetu aj naďalej, potrebujeme to,” ocenila zvučné hlasy na novom hudobnom nosiči Anna Hulejová, pričom nezabudla ani zažartovať: „Čím častejšie prídem do súboru, tým sú dievčatá krajšie. Čo to s nimi robíš,” pýtala sa speváčka, ktorá tiež patrí do rodiny Littvovcov. „Umývam ich,” odpovedal niekdajšej členke súboru Igor Littva.

Anna Hulejová nedávno oslávila 80 rokov. Svojou eleganciou a mladíckou energiou by však oklamala každého, kto by tipoval jej vek. Čiperná dôchodkyňa aj dnes vyspieva vysoké tóny a neulakomí sa ani na dvojhlasný doprovod. S dievčatami zo speváckej zložky folklórneho súboru zaspievala niekoľko ťahavých kolied.

Šieste v poradí, no prvé vianočné 

Na vianočnom albume sú zozbierané piesne z viacerých kútov dolného Liptova. „Album má 13 kolied, ale v každej skladbe je spojených niekoľko piesní. Niektoré sú z Likavky, Bieleho Potoka, Liptovských Revúc, iné z Liptovských Sliačov, Černovej, ale aj autorské piesne z Ružomberka od Jána Mráza,” hovorí o koledách vedúci FS Liptov Igor Littva.

S myšlienkou vydať vianočné cédečko sa folkloristi pohrávali už dlhšie. „Sú tam piesne, ktoré sme zbierali počas výskumu, ktorý som robil po obciach od roku 2000,” vysvetľuje cestu ku vzniku hudobného nosiča vedúci súboru. A hoci je najnovší album s vianočnou tematikou prvý, folklórny súbor má na konte ďalších päť hudobných nosičov, ktoré zvečnili ľudové piesne dolného Liptova.

Na vianočnom albume sa podieľali Ľudová hudba FS Liptov, ženská spevácka skupina FS Liptov a Ľudová hudba DFS Liptáčik. Album je zatiaľ dostupný iba v súbore, no čoskoro ho bude možné získať aj v Informačnom centre v hodnote 10 eur.

Fotogaléria:

Igor Littva predstavuje nový album.
Speváčky FS Liptov.

Titulná fotografia: Krstenie nového vianočného albumu. Igor Littva (vľavo) a Anna Hulejová. Foto a video: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.