Mladý Ružomberčan by mohol byť o štyri roky na olympiáde

Počas víkendu sa na Malinom Brde uskutočnia Majstrovstvá Slovenska žiakov v zjazdovom lyžovaní. Jazdiť bude aj Ružomberčan Adrián Petruf, ktorý je aktuálnym šampiónom v super G a druhý v obrovskom slalome.

Štrnásťročný Ružomberčan ja za ostatné roky z pohľadu výsledkov najúspešnejším lyžiarom v meste v mládežníckych kategóriách. Do tejto pozície sa dostal vlani, keď v prvom roku medzi žiakmi získal titul v super G, druhé miesto v obrovskom slalome a pridal aj tretie miesto v dlhodobom Slovenskom pohári žiakov.

„Medzi žiakmi to bola pre mňa prvá sezóna a zároveň aj môj výsledkovo najlepší rok, odkedy lyžujem. Aj keď už v predžiakoch som mal úspech, keď som vyhral Slovenský pohár. No vlani to bolo predsa len o niečo úspešnejšie,“ zamýšľa sa mladý talent, ktorý je žiakom ZŠ Zarevúca.

K lyžovaniu ho priviedli rodičia. Otec bol tréner a učiteľ telesnej výchovy. Mama basketbalistka, pod dievčenským menom Dagmar Huťková známa členka najslávnejších čias ružomberského basketbalu. Adrián to k športu nemal ďaleko.

„Začal som už ako trojročný. Veľmi ma to baví a snažím sa do každého tréningu a pretekov dať maximum, čo dokážem. Je pravda, že podmienky tu nie sú také, ako napríklad v krajinách pod Alpami, ale trénovať sa dá,“ hodnotí lyžiarske možnosti Adrián Petruf.

Ročne absolvuje niekoľko sústredení, najmä počas sezóny. Potrebuje čo najviac lyžovať. Potom to však musí dobiehať v škole. „Týždeň alebo dva som na sústredení a potom sa to snažím všetko zase dobehnúť. A tak sa to stále opakuje. Som riadny žiak školy, bez nejakého mimoriadneho žiackeho plánu. Je to ťažké, ale dá sa to,“ hovorí Petruf.

Adrián Petruf vo svojom živle. S lyžami na svahu.

Okrem lyžovania dlho koketoval aj s futbalom – hral za MFK Ružomberok. Potom si však musel vybrať. Ak tipujete, že vyhralo lyžovanie, máte pravdu len čiastočne.

„Stále hrám aj futbal. Ale keďže nestíham veľa tréningov, odišiel som z MFK a hrám stredného útočníka za žiakov v Liskovej. Nevadí im, že lyžujem a prídem hrať aj futbal, keď stihnem,“ vysvetľuje mladík so skúsenosťami z reprezentácie Slovenska v kategórii do 14-rokov, kam sa prvý raz „prelyžoval“ práve vlani. Vyhral napríklad aj prestížne medzinárodné mládežnícke preteky Skiinterkriterium, ktoré sa jazdia v Čechách aj na Slovensku.

Hoci si ako klubovú príslušnosť píše Lyžiarsky klub Ružomberok, odmalička lyžuje pod trénerským dohľadom otca Miroslava. Spoločne brázdia európske svahy, trávia čas v aute, hoteloch, ale, prirodzene, aj doma.

„Má to dobré aj zlé stránky. Nikto sa vám nebude venovať viac a nedá vám viac pozornosti a snahy ako otec. Na druhej strane, niekedy si človek chce od toho oddýchnuť, ale lyžovanie je stále u nás na pretrase. Tak sa dakedy aj pochytíme. Vždy si to však rýchlo vyjasníme a ideme ďalej,“ bez okolkov priznáva bežnú realitu spoločného tandemu mladší Petruf.

Príbeh Petrufovcov pripomína to, čo vidíme aj pri slávnejších lyžiarskych rodinách na Slovensku. Otcovia a ich deti sú za naštartovaním kariéry a neraz i úspechmi aj u Zuzulovcov, Vlhovcov či Žampovcov. Adrián by ich cestu rád zopakoval.

„Všetko to sledujem a teším sa, že sú na olympiáde a všeobecne, že máme také talenty, ktoré vedia niečo dokázať. Určite, že by som chcel byť na ich mieste, byť na olympiáde, kto by nechcel, ale ktovie. Chce to veľmi veľa a ja neviem, ako to dopadne do budúcna,” odpovie neurčito Adrián a prinúti pýtať sa, ako to myslí.

„Čo viem ovplyvniť, je robiť na maximum to, čo dokážem. Bolo by skvelé jazdiť svetový pohár, živiť sa tým, čo ma baví. Ale je potrebné aj veľké množstvo šťastia, aby bola podpora, zdravie. Je to aj na mne, ale nielen na mne. Tak uvidíme,“ uzavrie už zrelo premýšľajúci talentovaný lyžiar Adrián Petruf.

Zdroj fotografií – archív Adriána Petrufa

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.