O víťaznú drámu v Koniarni sa pričinili aj Ružomberčanky

Ružomberčanky aj „Ružomberčanky“ boli v drese slovenskej reprezentácie v stredajšom dramatickom kvalifikačnom zápase s Bosnou a Hercegovinou.

Bol to poriadne dlhý, napínavý a napokon šťastný večer pre slovenský basketbal. Nevídané divadlo v podobe trojnásobného predĺženia zažili aj jeho aktéri na palubovke po prvý raz.

Keď ani predĺženie nestačí

Štvrtý zápas kvalifikácie na Majstrovstvá Európy v basketbale žien zostane minimálne pre túto sezónu pamätným. Slovenky hostili v stredu večer v Koniarni Bosnu a Hercegovinu. Víťaz bral okrem dvoch bodov aj veľkú výhodu priblíženia sa postupu na šampionát.

„Trénerom Kováčik pred zápasom hovoril, že nesmú dostať viac ako 70 bodov. Povedal som mojim hráčkam, že musíme dať viac, ako 70 bodov a vyhráme. Dali sme 95 a aj tak sme prehrali,“ hovoril asi desať minút po zápase stále uchvátený, no celkom spokojný tréner Bosny Goran Lojo.

Barbora Bálintová odohrala takmer 52 z 55 minút zápasu. Autor – Rudolf Maškurica.

„Bol to perfektný zápas a gratulujem Slovensku k víťazstvu. Ak by sme takto hrali doma v Sarajeve, nemôžeme vo zvyšku kvalifikácie prehrať a postúpime na šampionát. Želám aj Slovensku, aby takto hrali zvyšné dva zápasy,“ dodal kouč Lojo.

Jeho družina viedla v Koniarni už aj o desať bodov a štyri minúty pred koncom o sedem. Slovenky však zakaždým vyrovnali. A mohli vyhrať už skôr. Lenže v poslednej minúte, hoci viedli o bod, zbrklo zahodili útok a dve sekundy pred koncom faulovali pod košom najlepšiu strelkyňu súpera Gajićovú (39 bodov!). V ohromnom piskote a reve divákov v Koniarni premenila, našťastie, len jeden trestný hod a za stavu 70:70 sa muselo predlžovať.

„Atmosféra bola úžasná, ja som len pozerala, keď ľudia vstávali, tlieskali a podporovali nás – každý v Koniarni asi stál na nohách. Bolo to super,“ hovorila po zápase rodáčka Veronika Remenárová.

Ružomberskí fanúšikovia hnali Slovenky za víťazstvom počas celého zápasu, ale v predĺžení sa atmosférou diania na ihrisku nechala strhnúť celá hala.

„Fanúšikovia boli úžasní, boli našim šiestym hráčom, a pomohli nám, aby sme vyhrali,“ rozplývala sa aj druhá rodená Ružomberčanka v základnej zostave Mária Felixová.

Predĺženie však nestačilo a po ňom ani druhé. Doťahovanie sa ukončila až tretia nadstavená päťminútovka. V ňom malo Slovensko už tri a Bosna len jednu vyfaulovanú hráčku. Úspešné trojky aj individuálne prieniky piešťanských Čajok: Slámovej a Terezy Páleníkovej, ale strhli vedenie na slovenskú stranu. Päťbodový náskok už dievčatá ubránili.

Foto - Rudolf Maškurica
Fanúšikovia v Koniarni boli “šiestym” hráčom basketbalistiek. Foto – Rudolf Maškurica.

Radosť v Ružomberku

„Atmosféra bola výborná, chcela by som poďakovať ľuďom, ktorí prišli, povzbudzovali a určite táto výhra patrí aj im,“ tešila sa Angelika Slámová po stretnutí. Priznala, že v zápase bolo množstvo chýb, najmä v obrane, kde sme veľa inkasovali, ale radosť z konečného víťazstva všetko nateraz prekryje.

Tréner reprezentácie Peter Kováčik. Foto – Rudolf Maškurica.

„Videli sme úžasný zápas. Mám ich odkoučovaných okolo 1500, ale nikdy som trojnásobné predĺženie nehral. Som rád, že sme to zvládli, aj keď súper bol veľmi kvalitný, ale som presvedčený o tom, že my sme o trošinku viacej chceli vyhrať. Moje hráčky v priebehu oboch zápasov (aj v Čiernej Hore, pozn. redakcie) ukázali nenormálnu psychickú aj vôľovú stabilitu za čo im chcem poďakovať,“ pokojným a spokojným hlasom hodnotil tréner reprezentácie Peter Kováčik.

O víťazstvo sa pričinili aj dve aktuálne hráčky Ružomberka: Rodáčka z Banskej Bystrice Miroslava Mištinová (9 bodov), ktorá dostala priestor najmä v prvej časti zápasu a Levičanka Nikola Kováčiková (0) si zahrala zase najmä v predĺžení. Pod dohľadom klubovej trénerskej dvojice Suja – Porubčan „Ružomberčanky“ nesklamali.

Na palubovke boli aj spomínané rodáčky, ktorá aktuálne hrajú v českej najvyššej súťaží. Mária Felixová v Slávii Praha a Veronika Remenárová v KP Brno. Kariéru začínali, ako-inak, v MBK.

„Je to krásne, pretože rodičia sa často nedostanú na zápas do Brna, takto ma môžu pozrieť, prišli aj kamaráti a je to pekné, že keď sa pozriem do hľadiska, tak sa usmievajú ukazujú, že držia prsty – to je fakt super,“ tešila sa bezprostredne po stretnutí Remenárová.

„Až mi slza vypadla, keď to konečne skončilo. To zo mňa opadol strach a stres, že neuspejeme,“ smiala sa 20-ročná študentka inžinierskej biomedicíny.

Mária Felixová. Autor – Rudolf Maškurica

„Mám 27 rokov, ale takéto niečo som ešte nezažila. Vždy som hrala maximálne jedno predĺženie. Bolo to úžasné, ale aj veľmi náročné. Ak však poviem pravdu, teraz som v takej eufórií, že necítim ani únavu,“ delila sa o pozápasové emócie Felixová.

Do konca kvalifikácia zostáva odohrať dve stretnutia. V novembri pocestujú dievčatá na Island a doma, opäť v Ružomberku, sa predstavia proti Čiernej Hore. Na definitívu postupu potrebujú jedno víťazstvo.

 

SLOVENSKO – BOSNA A HERCEGOVINA 100:95 PP (16:17, 19:21, 17:13, 18:19 – 11:11, 7:7, 12:7)

Zostava a body Slovenska: Hruščáková 18 (10 doskokov), T. Páleníková a Oroszová po 15, Bálintová 11, Mištinová 9 (Slamová 19, Remenárová 9, Felixová 4, Kováčiková a Hašková po 0)

Najviac bodov Bosny: Gajičová 39 (19 doskokov), Deuraová 24 (3 trojky), Vrančičová 10

TH: 22/18 – 30/23, fauly: 28 – 22, trojky: 6 – 4, rozhodovali: Krug, Michajlov (obaja Rus.) a Vecerskis (Lit.),

Druhý zápas skupiny:

Čierna Hora – Island 69:37 (35:31)

Tabuľka A-skupiny:
1. Čierna Hora 4 3 1 301:227 7
2. SLOVENSKO 4 3 1 318:308 7
3. Bosna a Herc. 4 2 2 326:310 6
4. Island 4 0 4 228:328 4

 

Titulná fotografia – Miroslava Mištinová v drese slovenskej reprezentácie. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.