Obrazy, ktorých sa nedotknete

Fullova galéria opäť reaguje. Nehmotnou výstavou Light Cube poukazuje na pretrvávajúci havarijný stav budovy (fotoreportáž).

Ešte začiatkom minulého roka bola Galéria Ľudovíta Fullu (GĽF) v Ružomberku nútená presunúť významné diela svetoznámeho maliara Ľudovíta Fullu do depozitára vo Zvolene. Tam sú dodnes. Odvtedy zamestnanci galérie neustále poukazujú na kritický stav budovy, jej zatekanie a poškodené elektrické rozvody. Robia to však umelecky – prostredníctvom výstav.

Galéria Ľudovíta Fullu je v kritickom stave

Okrem rozlúčkovej akcie s názvom Goodbye party, v rámci ktorej sa návštevníci tematicky rozlúčili s významnými Fullovými dielami, galéria počas roka zorganizovala aj mnohé iné výstavy, ktoré reagovali na narušenú statiku budovy.

Azda najvýraznejšou výstavou bola Trinásta Komnata, v rámci ktorej sa návštevníci mohli poprechádzať poškodenými miestami budovy, vypočuť si zvuky zatekania a počas celého autentického zážitku ich sprevádzali nahovorené listy Ľudovíta Fullu, v ktorých prosil o rekonštrukciu galérie ešte počas svojho života.

Umenie, ktorému ani voda neublíži

V piatok 13. januára GĽF predstavila ďalšiu expozíciu, tentokrát nehmotnú. V priestore, kde obyčajne visia diela Ľudovíta Fullu, otvorili digitálnu výstavu. Pomocou grafických umelcov premenili nefunkčnú White Cube na atraktívnu Light Cube.

,,White Cube je ideálny priestor na vystavovanie, ktorý má podľa možností čo najmenej členené steny, ideálne biele, aby sa na ne vošlo čo najviac umenia. Typickým priestorom White Cube je práve tento, kde stojíme,“ uviedla výstavu riaditeľka galérie Zuzana Gažíková. Podľa nej ide o prvú účelovo postavenú White Cube na Slovensku.

White Cube, ktorú umelci vymaľovali zaujímavými animáciami inšpirovanými Ľudovítom Fullom. Foto. Patrícia Kurpašová

Nehmotná výstava má svoj špecifický význam. ,,Fullu si už netrúfame vystavovať, pomaly si netrúfame vystavovať ani to fyzické umenie, aby sa mu niečo nestalo, keďže na streche máme dosť veľa vody, ktorá nás sprevádza všade po galérii,“ pripomenula havarijný stav budovy Gažíková a dodala, že práve tento problém ich inšpiroval pri tvorbe výstavy. ,,Povedali sme si, že vystavíme umenie, ktorému ani voda neublíži.

Panoramatická výstava s audiovizuálnym zážitkom

Na výstave sa podieľalo päť autorských kolektívov: Nano vjs (Jakub Pišek, Beata Kolbašovská), Ové Pictures (Michaela Čopíková a Veronika Obertová), Ondrej Rudavský, Ján Šicko a študenti ateliéru Medialab.

Autori, ktorí vytvorili panoramatickú výstavu spolu s riaditeľkou galérie Zuzanou Gažíkovou (vľavo). Foto: Patrícia Kurpašová

Ide o umelcov, ktorí sa venujú digitálnemu umeniu a sú z oblasti grafického dizajnu, animácie, videomappingu a vjingu (mixovanie videí – pozn. red.). Priestor vyzdobili panoramatickou širokouhlou projekciou, ktorá má šírku 50 metrov a každý z tvorcov vytvoril video špeciálne na tento priestor. Videá trvajú približne 3 až 5 minút.

,,Všetci autori dostali zadanie, že majú vytvoriť panoramatickú projekciu a majú to spojiť s hudbou, ktorá sa im k tomu hodí. Povedala som im, že to nemusí byť o Fullovi, ale keď majú chuť, môžu sa ho nejakým spôsobom dotknúť,“ predstavila Gažíková proces tvorby, ktorý sa črtal ešte začiatkom roka 2022, teda v čase, keď fyzické obrazy postupne odvážali z galérie do Zvolena.

,,Keď som to prvýkrát videla, bol to veľký vizuálny zážitok. Povedala som si, že toto bude priestor, v ktorom budem dobíjať baterky, lebo aj tá hudba je veľmi príjemná a meditatívna,“ prezradila Gažíková svoje pocity z výstavy.

Umelec z Ružomberka

Jedným z autorov panoramatických videí je aj rodený Ružomberčan Jakub Pišek z vizuálneho kolektívu Nano vjs, ktorý sa kedysi podieľal aj na videomappingu (vizuálne umenie, ktoré využíva projekciu vo voľnom priestore na ľubovoľné objekty, napr. fasády domu alebo interiéry budov – pozn. red.) počas festivalu Fullove dni.

,,Keď som sa dozvedel, že Fulllove diela museli vypratať z tejto krásnej galérie, hneď mi napadlo, že by sa mohla využiť nejakým iným, ale zároveň pekným spôsobom,“ priblížil Jakub. Po konzultácii s riaditeľkou galérie Zuzanou Gažíkovou sa neskôr rozhodli, že priestor vymaľujú videom.

,,Fullova tvorba aj táto galéria sú pre mňa symbolom modernej kultúry v Ružomberku, takže je pre mňa veľká česť podieľať sa na tvorbe. Je to veľmi inšpiratívny priestor, som rád, že tu môžeme kreatívne tvoriť,“ potešil sa Pišek, ktorý momentálne pôsobí v Košiciach.

Dotkli sa Fullu

Niektorí umelci sa pri tvorbe digitálneho umenia v ružomberskej galérii inšpirovali priamo Fullom, iní sa ho dotkli farebnosťou alebo geometrickými prvkami.

,,My sme sa inšpirovali Fullovou tvorbou, kde pracujeme s viacerými jeho dielami. Sú tam prvky high-tech, vesmírne a futuristické fragmenty kombinované s Fullovými starými linorytmi a s ďalšími prvkami jeho tvorby,“ predstavil Jakub vizuálne dielo Planéta Fulla.

Planéta Fulla od Jakuba Pišeka a Beaty Kolbašovskej z vizuálneho kolektívu Nano vjs. Foto: Patrícia Kurpašová

Na Jakubove diela môžete natrafiť vo viacerých slovenských galériách, múzeách, divadlách či námestiach. ,,Tvorím aj v plesnivých pivniciach,“ zasmial sa umelec.

Výstava v GĽF bude trvať do 23. apríla 2023.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.