Obrovská dráma! Ružomberčanky potrápili vicemajstrovskú Sláviu

„Ruža“ poriadne vytrápila obrovského favorita. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 4. októbra v rámci 2. kola Niké extraligy žien so Sláviou Banská Bystrica 57:66. Liptáčky držali krok s favoritom počas celého stretnutia.

Prvá 10-minútovka sa niesla vo vyrovnanom duchu. Liptáčky, ktorým chýbala zranená Dominika Urbanová, začali duel na Štiavničkách lepšie, keď v 4. minúte vyhrávali 6:2. Zaujímavosťou úvodných minút bol fakt, že prvých šesť bodov padlo po trestných bodov. Domáce hráčky sa v prvej polovici úvodnej štvrtiny strelecky trápili, no postupne im to začalo padať.

V 6. minúte, po trojke Kamily Jarošovej, viedli zverenkyne Juraja Suju 11:7. Ružomberčanky sa väčšinu prvej 10-minútovky nachádzali v nepatrnom vedení, avšak záver tejto časti hry patril Slávii, ktorá ju napokon ovládla o bod – 17:16.

Pohodlný náskok Slávie

Druhá perióda patrila „pumám“. Po necelých troch minútach tejto periódy síce „Ruža“ prehrávala len o tri body (19:22), no potom prevzal zápasové obraty domáci favorit. Ten v polovici druhej štvrtiny viedol už o 11 bodov (31:20).

Dve minúty pred skončením prvého polčasu odskočila Slávia už na úroveň 15 bodov (38:23). Následne však dali o sebe vedieť Liptáčky, ktoré 6-bodovou šnúrou skresali manko (38:29). Banskobystričanky ale napokon išli do polčasových kabín s dvojciferným vedením – 40:29.

Ružomberský comeback

V druhom polčase sa začala stíhacia jazda Ružomberčaniek. Tie na začiatku tretej periódy po úseku 8:2 znížili stratu na päť bodov (42:37). V ďalších minútach si domáce družstvo udržiavalo nepatrný náskok, pričom „Ruža“ súpera naďalej hrýzla.

Dve minúty pred skončením tejto štvrtiny prehrávali Liptáčky už iba o bod – 44:45. Do záverečnej 10-minútovky napokon vykročili zverenkyne Zuzany Žirkovej s 3-bodovým náskokom (47:44).

Favorit v problémoch

„Pumy“ hneď v úvode poslednej štvrtiny boli úspešné spoza perimetra (50:44). „Ruža“ však na hodenú rukavicu súpera odpovedala o niekoľko okamihov rovnakým spôsobom zásluhou kapitánky Alexandry Buknovej (50:49).

Hráčky spod Urpína si ale svoje mimoriadne tesné vedenie naďalej strážili, o čo sa pričinil ich ďalší úspešný trojbodový pokus (54:49). Aj o pár minút sa zopakoval rovnaký scenár v prospech domáceho tímu (57:51).

Tesná prehra „Ruže“

Ružomberčanky sa napriek nepriaznivému stavu nevzdávali a po „trefe“ Viktórie Havranovej prehrávali už iba o kôš (59:57). Necelú minútu pred koncom stretnutia ale rozhodla o definitívnej výhre Slávie úspešným pokusom spoza perimetra Božica Mujovićová (62:57). V samom závere pridala táto hráčka ešte ďalšie štyri body z trestných hodov.

MBK Ružomberok po veľmi bojovnom a tímovom výkone podľahol Slávii Banská Bystrica 57:66. Liptáčky držali s obrovským favoritom krok počas celého súboja, pričom pri troche šťastia ho mohli aj pokojne zdolať. Slávia, ktorá má majstrovské ambície a niekoľko legionárok v kádri, svojim výkonom príliš neohúrila.

Zápas v réžii legionárok

Najlepšími strelkyňami Slávie boli Natália MartiškováBožica Mugovićová, ktoré si pripísali po 16 bodov. Dobre im sekundovala Snežana Bogićevićová, autorka 15 bodov.

V ružomberskom družstve to najlepšie padalo kapitánke Alexandre Buknovej, ktorá zaznamenala 16 bodov. Darilo sa aj Oľge Jackovecovej, ktorá zaťažila konto súpera 14 bodmi.

Senzácia v Košiciach

Najbližší súboj odohrajú ružomberské basketbalistky v sobotu 7. októbra o 17:00 hod., keď na vlastnej palubovke privítajú Young Angels Košice.

Tie sa v tomto kole postarali o obrovskú senzáciu, keď v domácom prostredí zdolali majstrovské Piešťanské Čajky 97:94! Tie, mimochodom, ovládli ostatný ročník bez jedinej prehry.

Niké extraliga ženy – 2. kolo:

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 66:57 (40:29)

Body za Sláviu Banská Bystrica: Martišková a Bujovićová po 16, Bogićevićová 15, Hruščáková 8, Šimonovičová 6, Burová 3, Brabencová 2. – MBK Ružomberok: Buknová 16, Jackovecová 14, Havranová 9, Jarošová 5, Andělová 4, Mikovčáková 3, Hadačová, Štefančová a Kaľužná po 2. Trojky: 6 – 2. Diváci: 257. Úspešnosť streľby: 35 % – 32 %. TH: 19/14 – 30/23. Rozhodovali: Šarišský, Sirocký, Turčin. Štvrtiny: 17:16, 23:13, 7:15, 19:13.

Young Angels Košice – Piešťanské Čajky 97:94

BK AS Trenčín – ŠBK Šamorín 55:73

BK ŠK UMB Banská Bystrica – CBK Košice 62:74