Od bytovky na Plavisku delí mesto len úspešná žiadosť o úver

Radnica chce ešte tento rok začať so stavbou nájomnej bytovky na Plavisku. Pozemok vedľa rieky Revúcej pritom donedávna ešte ani nevlastnila.

Návrh bytového domu počíta s 39 bytmi, ktoré pre mesto Ružomberok postaví michalovská firma Chemkostav. So sumou 3,2 milióna eur s DPH vyhrala verejné obstarávanie.

Najviac bude garsónok

Súťaž na projektovú dokumentáciu vyhrala liptovskomikulášska kancelária Bálek architekti. Pri realizácii mestom navrhovanej bytovky sa musela vysporiadať s viacerými špecifikami.

„Jednou je pozemok, ktoré je úzky, a treba v ňom počítať s 10 metrovým ochranným pásmom rieky Revúca. Zároveň cez pozemok prechádza vysoké napätie,“ vysvetľuje architekt bytovky Michal Bálek.

Popri uvedených prekážkach bolo potrebné splniť aj kritériá Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Mesto chce totiž požiadať o štátny úver, ktoré je úročený len 1 percentom, a s jeho pomocou bytovku postaviť.

Najviac, až 16 bytov budú garsónky. Ich rozloha bude 36m2. Nasleduje 15 dvojizbových bytov s rozlohou 65m2. Najmenej bude trojizbových – 8 bytov o rozlohe 79m2.

„Garsóniek je najviac preto, lebo to je požiadavka trhu. Sú najžiadanejšie, ekonomicky najmenej náročné,“ vysvetľuje Bálek.

„Konzultovali sme to s poradcom pre podanie žiadosti na ŠFRB. Máme to tak postavené, aby naša žiadosť bola úspešná,“ zdôvodnil počet garsóniek viceprimátor Ján Bednárik (KDH).

Odpovedal tak na otázku poslankyni Jane Haluškovej (Smer-SD), ktorá vytiahla skúsenosť z komisie, ktorá mestské nájomné byty prideľuje. „Chvalabohu, že bytovka vzniká, lebo v komisii nie sme schopní prideľovať byty, keď žiadne nie sú. Len chcem poznamenať, že do budúcna treba plánovať menej garsónok. Apelujem aspoň na stavbu jednoizbových bytov. Ľudia si síce vezmú aj garsónku na začiatok, ale veľmi rýchlo ju chcú vymeniť za väčší byt.“

V komisii je aktuálne približne 180 žiadostí o nájomný byt. V meste žiadne nové nepribudli už 4 roky.

Podľa Jána Bednárika mestský úrad počíta na pozemku bývalého záhradníctva o veľkosti 7700m2 do budúcnosti s ďalšími tromi bytovkami. Je možné, že pri nich zvolí iný kľúč výstavby. Napríklad predaj pozemkov pre súkromné spoločnosti, ktoré postavia namiesto nájomných komerčné byty určené na predaj.

Pôdorys jedného z poschodí bytovky. Zdroj – MsÚ.

Čiastočné podzemné garáže, občianska vybavenosť až neskôr

Bytovka bude mať šesť nadzemných podlaží a jedno podzemné. To bude slúžiť ako parkovisko pre 22 aut. Ďalších 24 parkovacích miest bude na povrchu.

„Nemohli sme urobiť všetky parkoviská pod zemou pre riziko spodnej vody,“ vysvetlil Bednárik, prečo bude len časť parkovacích miest podzemná.

Poslanca Ľubomíra Kubáňa (nezávislý, Za slušný Ružomberok) Zaujímalo, ako to bude s občianskou vybavenosťou v okolí. Podľa Bednárika radnica v tejto chvíli neplánuje budovať detské ihriská, či iné zázemie. „Neskôr, keď postavíme druhú či tretiu bytovku, potom to budeme riešiť,“ povedal viceprimátor.

Zaujímavosťou bytovky je, že bude prvá v meste v energetickej triede A0 – takmer s nulovými energetickými nárokmi. Umožní to systém zateplenia, samotnej stavby, ale aj horúcovodu vo vlastníctve mesta, ktorý ide rovno cez pozemok.

„Čím nižšia energetická náročnosť, tým skôr splníme kritéria ŠFRB na poskytnutie úveru. Ak však budeme chcieť stavať v lokalite aj ďalšie bytovky, horúcovod budeme musieť v súčinnosti s CZT kapacitne zväčšiť,“ upozornil Bednárik.

Pozemok na Plavisku a rozloženie bytoviek, ako ich aktuálne mesto plánuje. Nájomná bytovka je prvá zľava. Zdroj – MsÚ.

Financovanie najmä z externých zdrojov. Mesto založí tri budovy

Stavbu bytovky zaplatí mesto z troch zdrojov. Najviac plánuje získať z plánovaného Štátneho fondu rozvoja bývania, kde žiada o úver 2,3 milióna eur. Z Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republika žiada Ružomberok dotáciu takmer 800-tisíc eur. Spoluúčasť mesta je takmer 100-tisíc eur. Dokopy 3 286 000 eur.

Hlavný kontrolór Vladimír Trnovský konštatoval, že mesto môže žiadať o úver zo ŠFRB, pretože spĺňa všetky podmienky. Ružomberok emá žiadne komerčné, úverové dlhy.

„Máme len úvery zo samotného ŠFRB, kde ročne splácame istinu 250-tisíc eur a úroky 76-tisíc eur. Tieto peniaze kryjeme nájomnými zmluvami, teda splátkami od obyvateľov, ktorí v nájomných bytoch bývajú,“ vysvetlil Trnovský.

Rovnako to bude aj v prípade aktuálne žiadaného úveru zo ŠFRB. Ten je viazaný na 40 rokov a mesto ho bude splácať z nájomného.

„Na získanie peňazí je potrebná banková garancia a založili sme tri nehnuteľnosti v prospech ŠFRB. Ide o budovu okresného úradu na Dončovej, mestskej polície na Bernolákovej a štátnej polície na Námestí slobody,“ ozrejmil detaily ekonomickej dohody a finančného vykrytia stavby Ján Bednárik a dodal: „Chceme využiť všetky možnosti, aby sme úver dostali. Akonáhle bude bytovka stáť, vecné bremená na iné budovy zrušíme a ručiť budeme novostavbou.“

Generálnym riaditeľom ŠFRB je od roku 2016 Ružomberčan Juraj Kurňavka.

Priestor na Plavisku, kde nová bytovka vyrastie. Zdroj – redakcia.

Zatiaľ nevedia, kedy začnú stavať

Radnica dnes nevie povedať, kedy presne bytovku začnú stavať a kedy bude hotová. Podľa zmluvy so spoločnosťou Chemkostav ju postavia za 270 dní. „Teda hovorme o jednom roku,“ povedal Bednárik.

Neistý je aj scenár, ak by náhodou radnica so žiadosťou o úver na ŠFRB neuspela. Mesto by v tom prípade zrejme od zámeru postavenia bytovky vlastnými silami odstúpilo.

„Je predčasné o tom hovoriť. Teraz to nevieme. Možno projekt predáme súkromnému stavebníkovi a následne ho kúpime zrealizovaný späť. Určite ale prídeme na mestské zastupiteľstvo a budeme o tom hovoriť,“ vysvetľoval Ján Bednárik.

Nastolenie hypotetickej otázky, čo sa stane, ak úver od ŠFRB nevyjde, pritom nie je prehnané. Mesto Ružomberok ešte za vedenia trojice Pavlík – Zuberec – Bella pripravilo projekt a stavbu bytovky na ulici Karola Sidora. Lenže stavebník sa dostal do finančných problémov a skolaudoval ju o mesiac neskôr, ako bolo dohodnuté. A tak, keď ju už pod vedením dvojice Čombor – Slašťan dokončili, radnica nestihla podať a získať plánované zdroje zo ŠFRB na jej kúpu a napokon predala súkromnej firme NBD Ružomberok aj pozemky pod ňou. Pôvodne zamýšľané mestské nájomné byty tak zostali na komerčný predaj.

„V zmluve sú garancie, že ak mesto úver nezíska a nebude stavať, spoločnosť Chemkostav nemá nárok na žiadne odstupné,“ priblížil externý právnik mestského úradu Martin Alušic.

Posledné nájomné byty dokončili v meste ešte v roku 2016. Bol to tiež projekt ešte bývalého vedenia. Z niekdajších stredoškolských internátov pri plavárni na Bystrickej ceste vzniklo 48 bytov.

Pozemok Technických služieb

Bytovku ide mesto stavať v pomerne lukratívnej časti, na brehu rieky Revúca, kde je aj podľa územného plánu (ÚP) možný rozvoj samotného širšieho centra. Plán tu dokonca počíta s vybudovaním mosta do areálu SOLO, ktorý by vznikol predĺžením Komenského ulice.

Približne 7700m2 pozemkov patrilo až do leta 2019 Technickým službám Ružomberok, kde je mesto menšinový akcionár. Vlastní 44 percent.

„Mám radosť, že pripravujete nájomný dom pre Ružomberčanov. Aj preto, že tu bol veľký spor, čo s týmto pozemkom, a pán primátor nás presviedčal, že predaj pozemku súkromnej firme je správny. Teším sa preto, že k tomu nedošlo a túto lukratívnu mestskú pôdu dnes využívame na účel stavby nájomných bytov,“ otvoril tému vysporiadania pozemku Patrik Habo (nezávislý).

V roku 2018 vtedajší opoziční poslanci vyčítali primátorovi, že ako zástupca mesta v predstavenstve Technických služieb súhlasil s návrhom na predaj pozemkov na Plavisku pre súkromný firmu. Zdôvodňovali to tým, že už od roku 2017 má radnica zámer pozemky získať a stavať tu. Dokonca už bol poverený architekt, aby nakreslil plán urbanizácie tohto územia.

Primátor Igor Čombor sa bránil tým, že súkromná firma tento pozemok skôr využije v prospech obyvateľov na samotnú stavbu bytovky, ako mesto samotné. Podporila ho aj väčšina poslancov a návrh, aby z pozície člena predstavenstva Technických služieb zamedzil predaju, opozičným poslancom v pléne neprešiel.

Technické služby ale napokon pozemok súkromnej firme nepredali.

„Predaj bol naozaj v hre, ale súkromnej spoločnosti sa požadovaná cena od Technických služieb zdala privysoká, a od rokovaní odskočila,“ vysvetlil pozadie, vďaka ktorému dnes hovoríme o mestskej nájomnej bytovke na Plavisku, poslanec a vtedy člen dozornej rady Technických služieb Milan Šlávka (nezávislý, Klub primátora).

Radnica napokon pozemky od Technických služieb v hodnote 411-tisíc eur získala v lete 2019 zámenou za strojové a technické vybavenie, ktorého zostatková hodnota bola znalcom ohodnotená na 433-tisíc eur. To získal mestský úrad v minulosti z európskych fondov do vlastníctva, no aj pre mesto ho používali na svoju činnosť práve Technické služby.

Vizualizácia novej bytovky od rieky Revúca. Zdroj – MsÚ.

Titulná fotografia – Vizualizácia novej bytovky na Plavisku. Zdroj – MsÚ

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.