Javorkovci sa do mestských komisií nezmestili

Pri slovnej prestrelke medzi primátorom a opozičnými poslancami došlo aj na politické procesy v 50. rokoch, krvavé ruky či psychologickú vojnu.

Najdiskutovanejšou témou prvého tohtoročného zasadnutia mestského zastupiteľstva sa stala voľba komisií mestského zastupiteľstva.

Traja členovia Klubu nezávislých poslancov – Patrik Habo, Karol Javorka a Miroslav Zuberec – sa ohradili voči tomu, že napriek ich záujmu nedostali miesto v žiadnej zo šiestich komisií mestského zastupiteľstva.  

„V uplynulom volebnom období som pôsobil na čele komisie pre sociálne veci a zdravotníctvo, v rámci Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja som členom komisie sociálnej pomoci a rodiny, rovnako som členom Nadácie ŽSK a Centra pre rodinu, vďaka čomu by som dokázal efektívne pomáhať obyvateľom nášho mesta. Napriek tomu sa pre mňa nenašlo miesto v komisii starostlivosti o obyvateľov, ani v komisii pre školstvo, šport a voľnočasové aktivity,“ argumentoval Javorka, ktorý bol v minuloročných primátorských voľbách hlavným vyzývateľom primátora Igora Čombora.

Pomsta či náhoda?

Všetci traja opoziční poslanci sú zhodne presvedčení, že za ich nenominovaním treba hľadať pomstu zo strany staronového primátora.

Predseda Klubu primátora Milan Šlávka naopak tvrdí, že za nezaradením spomínaných poslancov do komisií nie je žiadny zlý úmysel. „Dohodli sme sa, že jedenásť komisií, ktoré pôsobili v uplynulom volebnom období, zlúčime do šiestich a dáme v nich väčší priestor občanom. V každej komisii sú tak len traja poslanci a až ôsmi občania. Logicky tak nemohli byť uspokojené nároky všetkých poslancov,“ vysvetľoval Šlávka.

Členmi komisií okrem Haba, Javorku a Zuberca nie sú ani Ľubomír Kubáň a Ján Kuráň z klubu Za slušný Ružomberok a rovnako ani Milan Šlávka a Michal Kubačka z Klubu primátora.

Kubáň, Kuráň, aj Šlávka sú však členmi mestskej rady.

V kuloárnych rozhovoroch pritom zo strany niektorých koaličných poslancov zazneli hlasy, že vyradenie troch opozičných poslancov je príliš do očí bijúce a rozumnejšie bolo aspoň jedného z nich zaradiť do niektorej z komisií. „Takto môžu zo seba robiť martýrov,“ myslí si jeden z Čomborových poslancov.

Nejasnosti okolo skladania komisií

O rozruch sa postaral aj poslanec Miroslav Kerdík (Za slušný Ružomberok), predseda komisie starostlivosti o obyvateľov, ktorý vyhlásil, že členovia komisie mu boli pridelení bez konzultácie s ním.

Naopak, Pavol Šípoš (KDH), predseda komisie pre školstvo, šport a voľnočasové aktivity, uviedol, že členov si vybral sám po vzájomnej dohode s podpredsedom komisie Petrom Štupákom (Za slušný Ružomberok).

Z nasledujúcej diskusie vyplynulo, že kľúčové slovo pri skladaní komisií mali predsedovia troch najväčších poslaneckých klubov – Milan Šlávka (Klub primátora), Ján Bednárik (KDH) a Ľubomír Kubáň (Za slušný Ružomberok).

Poslanci Klubu nezávislých poslancov: sprava Miroslav Zuberec, Patrik Habo a Karol Javorka.

Tento mechanizmus však napadol poslanec Zuberec, podľa ktorého malo byť o všetkých záujemcoch o členstvo v komisiách oboznámené celé mestské zastupiteľstvo a až následne malo dôjsť k výberu členov.

„Takto bol nielen porušený rokovací poriadok, ale celé mi to pripomína 50. roky minulého storočia, je tu jasná snaha naplniť primátorove predvolebné vyhlásenia o odstavení nepohodlných poslancov,“ zdôraznil Zuberec.

„Spomínať 50. roky je prisilná káva, bolo to obdobie politických procesov a ja nemám krvavé ruky,“ ohradil sa Čombor. „Týmito slovami ma veľmi urážate, všetci vidia, že sa vyhraňujete nielen voči mne, ale aj voči mestu,“ dodal primátor, podľa ktorého „javorkovci“ vedú na zasadnutiach zastupiteľstva psychologické vojny.

Ostatných poslancov následne vyzval, aby sa nedali a zahlasovali za komisie v takom zložení, ako boli navrhnuté vedením mesta.

Z 24 poslancov bolo napokon „za“ 21 poslancov, „proti“ hlasovali traja.

Druhým viceprimátorom sa stal Bednárik

Poslanci sa okrem toho zaoberali aj rokovacím poriadkom mestského zastupiteľstva a mestskej rady, štatútom mesta či odmeňovaním poslancov.

Diskutovali tiež o nedávnom zápachu v meste, ku ktorému prijali spoločné stanovisko, a o snehovej kalamite.

Ružomberčania sa tiež dozvedeli meno druhého viceprimátora, ktorým sa stal Ján Bednárik (KDH). Do funkcie oficiálne nastúpi 1. februára. Prvým viceprimátorom je už od decembra minulého roku Michal Lazár (Klub primátora).

Foto – Imrich Gazda, Peter Kravčák

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.