Aktivisti spustili Petíciu za zdravý Ružomberok

V piatok večer sa Ružomberčania stretli na druhom proteste Za zdravý Ružomberok. O situácii okolo únikov zápachov z Mondi rokovalo aj mestské zastupiteľstvo.

Viac ako sto ľudí prišlo v piatok večer na druhý protest, ktorý vznikol ako reakcia na nedávne úniky zapáchajúcich látok z celulózo-papierenského závodu Mondi SCP.

Obavy o zdravie

Pokojné zhromaždenie opätovne zvolali aktivisti okolo Patrika Luptáka, Jána Kolíka a občianskych združení Ochrana ovzdušia dolný Liptov (OODL), Zdravý domov a Žijeme tu spoločne. Stretli sa aj dva týždne po posledných únikoch zapáchajúcich látok zo spoločnosti Mondi SCP, ktoré sa vo zvýšenej miere minimálne dvakrát zopakovali v priebehu decembra a januára.

„Prestali sme už veriť deklarovanej bezporuchovej funkčnosti jednotlivých zariadení v prevádzkach Mondi SCP. Preto vyjadrujeme obavy o zdravie, bezpečnosť obyvateľov, návštevníkov i študentov mesta Ružomberok a okolitých obcí, ako aj samotných zamestnancov spoločnosti. Týmto žiadame o bezodkladné vyriešenie zúfalej situácie prostredníctvom spoločného postupu kompetentných orgánov v tejto veci,“ povedal na verejnom zhromaždení predseda OODL Rastislav Šáravský.

Lekárka Eva Svozilová.

Lekárka – internistka a členka organizujúceho občianskeho združenia OODL Eva Svozilová tvrdí, že úmrtnosť na niektoré choroby v našom regióne stúpa rýchlejšie, ako je celoslovenský priemer, čo dala nepriamo do súvislosti aj so zhoršeným ovzduším v meste.

„Príznaky, na ktoré sa pacienti po únikoch zapáchajúcich látok sťažujú sú faktory zhoršujúce pocit bezpečia, zdravia, dobrej zdravotnej výkonnosti a obmedzujúce slobodný pocit. Všetko toto môže byť spúšťačom ochorení, ako je vysoký krvný tlak, alergie a v neposlednom rade aj nádorové ochorenia. Preto sa aj lekári pripájajú k petícii Za zdravý Ružomberok,“ uviedla na zhromaždení Svozilová.

Petíciu chcú dostať na ministerstvo a do Národnej rady SR

Autori protestov predložili občanom Petíciu za zdravý Ružomberok. V jej texte zverejnili štyri hlavné požiadavky.

Požadujú prijatie opatrení zo strany štátnych úradov a Mondi SCP, ktoré vyšetria, identifikujú a odstránia opakujúce zápachy, či iné škodliviny vypúšťané do ovzdušia a vôd v Ružomberku i Hrboltovej. Požadujú tiež verejné informovanie o príčinách a dôvodoch vznikajúcich stavov a taktiež zabezpečenie verejného meracieho, kontrolného a varovného systému pre obyvateľov mesta a okolitých obcí.

Podpisovanie petície počas zhromaždenia.

„Kde nie je poškodený, nie je ani obvinený. Možno to je chyba Ružomberčanov. Možno typická, národná črta: tolerancia, znášanlivosť, mierumilovnosť a možno to, že sa nesťažujeme dostatočne nahlas. Sme už v zúfalej situácií, a preto chceme využiť základné ústavné právo. Chceme dosiahnuť 10-tisíc podpisov, aby sme dokázali podať podnet na prešetrenie a vyvolať jednanie v NR SR a na úrovni ministerstiev, aby sa zaoberali týmto našim problémom,“ povedal k petícií predseda petičného výboru Patrik Lupták.

Petíciu časovo neobmedzili a rozhodli sa podpisy zbierať klasickou podpisovou, ale aj online formou.

Organizátori zároveň oznámili, že zhromaždenia Za zdravý Ružomberok budú pokračovať. Najbližšie chcú už v piatok spraviť pochod ulicami mesta.

Uznesenie poslancov mestského zastupiteľstva

V stredu rokovalo aj mestské zastupiteľstvo. Sám primátor Igor Čombor navrhol tento bod do rokovania, kde sa snažil poslancom vysvetliť, že hoci situáciu vedenie mesta nepodceňuje a podalo podnet na prešetrenie na tri kompetentné úrady, netreba ani šíriť poplašné správy, ako keby hrozilo nejaké nebezpečie.

„Vieme, čo sa stalo, no nemá to väčší, ako obťažujúci dopad,“ povedal v tejto súvislosti Čombor.

S iniciatívou, aby poslanecký zbor prijal uznesenie k situácií s unikajúcimi zápachmi vystúpili Anna Šanobová a Karol Javorka. Radnica ich prostredníctvom čerstvého viceprimátora Jána Bednárika požiadala, aby nepredkladali uznesenie, nakoľko vedenie mesta bude s Mondi SCP o celej situácií rokovať, žiadať opatrenia a následne bude poslancov informovať.

Poslanci však napokon v prestávke rokovania na spoločnom stretnutí naformulovali uznesenie, ktoré 23 hlasmi všetkých prítomných aj prijali.

„Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Ružomberku žiada primátora mesta dohodnúť sa so spoločnosťou Mondi SCP, a. s. na efektívnom postupe pri informovaní mesta pri vzniku havárii vo všetkých prevádzkach spoločnosti majúci podstatný dopad na životné prostredie vrátane zápachu.

MsZ žiada primátora aby rokoval s Mondi SCP a. s. o tom, aké účinné opatrenie prijala a príjme Mondi SCP, a. s. na zabránenie opakovaného stavu šírenia sa obťažujúcich zápachov v meste Ružomberok a Spoločnej čističky odpadových vôd Hrboltová. Termín do aprílového MsZ,“ píše sa v schválenom uznesení poslancov.

Dvaja hlavní organizátori – Patrik Lupták (vpravo) a Rastislav Šáravský z OODL.

 

Titulná fotografia – Druhé zhromaždenie Za zdravý Ružomberok. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.