Od októbra na chodníku nezaparkujete

Preventívna informačná kampaň s názvom: Autá na chodníky nepatria! začala. Foto: FB/Mesto Ružomberok
V Ružomberku začala informačná kampaň zameraná na nesprávne parkovanie. Niektorí z vodičov si v minulých dňoch našli za stieračom auta upozornenie na nesprávne parkovanie na chodníku.

V Ružomberku spustili preventívnu informačnú kampaň s názvom Autá na chodníky nepatria! zameranú na povinnosti vodičov, ktoré im vyplývajú zo Zákona o cestnej premávke. Realizuje ju tamojšia mestská polícia v uliciach.

Od 1. októbra, kedy vstúpi do platnosti novela zákona, nebude už možné parkovať s autom na chodníku a mestská polícia bude nerešpektovanie pokutovať. Informovala o tom radnica vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Niektorí z vodičov si v minulých dňoch našli za stieračom auta upozornenie na nesprávne parkovanie na chodníku. Do októbra je ešte dostatočný časový priestor, skúsme sa preto na nové povinnosti pripraviť tým, že začneme ako motoristi nové pravidlá rešpektovať už dnes,” podotýka mesto.

Ako je to teraz a čo sa zmení

  • Do 30. septembra 2023 možno mimo zóny zákazu státia alebo parkovacej zóny zastaviť alebo stáť s vozidlom s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 2 800 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m aj vtedy, ak to nie je určené dopravnou značkou alebo dopravným zariadením.
  • Pri zastavení alebo státí vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel.
  • Od 1. októbra 2023 nebude možné s motorovým vozidlom parkovať na chodníku vôbec, ak to nebude dopravnou značkou alebo dopravným zariadením určené inak.

Zdroj: FB/mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.