Oslabená „Ruža“ zdatne sekundovala favorizovaným „pumám“. Tie o svojej výhre rozhodli až v poslednej štvrtine

Liptáčky otvorili semifinálovú sériu prehrou. Foto: Samuel Pacala
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v stredu 3. apríla úvodný semifinálový zápas vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju otvorili semifinálovú sériu, hranú na tri víťazné zápasy, na pôde favorizovanej Slávie Banská Bystrica, ktorá už mala k dispozícii aj uzdravenú Žofiu Hruščákovú. Na druhej strane, Ružomberčanky sa okrem dlhodobo zranenej Andrey Andělovej nemohli spoľahnúť ani na svoju kapitánku Alexandru Buknovú. Napriek tomu však obrovského favorita trápili až do samotného záveru stretnutia.

Začiatok súboja sa niesol v „oťukávacom“ móde, no postupne si Slávistky vytvorili mierny náskok, ktorý si postrážili až do samotného konca úvodnej časti hry, ktorú ovládli pomerom 16:11. Druhú periódu začali lepšie „pumy“, ktoré si v jej úvode vytvorili už 11-bodové vedenie (22:11). Zostávajúci úsek hry ale suverénne patril Liptáčkam, ktoré ho ovládli pomerom 20:5 a po prvom polčase tak viedli 31:27.

Liptáčky poriadne „hrýzli“ favorita

Vstup do druhého dejstva vyšiel „pumám, ktoré už po pár minútach preklopili skóre vo svoj prospech (37:31). Následne si ale ružomberský tréner Juraj Suja zobral oddychový čas, ktorý jeho hráčkam pomohol, keďže siedmimi bodmi v rade sa znova ujali vedenia (38:37). Vzápätí síce Slávia opätovne preklopila stav na svoju stranu, no Liptáčky sa naďalej držali na dostreľ (41:43). Potom však zaznamenali Urpínčanky deväť bodov v rade a razom mali k dobru dvojciferný náskok (52:41). Pred poslednou časťou hry napokon viedli domáce hráčky 56:48.

V záverečnej štvrtine si „pumy“ kontrolovali svoj náskok, avšak „Ruža“ sa nevzdávala. Päť minút pred záverečným klaksónom zaostávali Liptáčky len o šesť bodov (57:63), lenže následne prišli o Dominiku Urbanovú, ktorá sa vyfaulovala. V úplnom závere Banskobystričanky navýšili svoje vedenie tromi trojkami a napokon triumfovali nad Ružomberkom 77:59 a ujali sa vedenia v sérii. Liptáčkam nepomohla k výhre ani najlepšia strelkyňa duelu, 22-bodová Oľga Jackovecová.

Druhý semifinálový duel sa uskutoční v sobotu 6. apríla o 18:00 h v Koniarni. Tretí zápas je na programe v stredu 10. apríla pod Urpínom. V druhej semifinálovej konfrontácii boli podľa očakávania úspešnejšie Piešťanské Čjaky, ktoré deklasovali Šamorín 113:47.

Hlasy trénerov /zdroj: RTVS Šport/

Zuzana Žirková, trénerka Slávia Banská Bystrica: „Výhra sa rodila ťažko. V prvom dejstve sme sa nedokázali vysporiadať s hrou súpera. V druhom polčase sme začali hrať svoju hru a postupne sme sa naštartovali. Ružomberok sa nezdáva, hrá do konca, ale teší ma, že sme zápas ukončili streleckým potenciálom.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Prvý polčas bol z našej strany výborný, hrali sme tak, ako sme chceli, výborne sme bránili. V druhom dejstve sme dostali 50 bodov, doplatili sme na rotáciu, Slávia nás predčila svojou šírkou kádra a kvalitou. V druhom polčase sme nebránili, netlačili sme na loptu, nemali sme dostatok fyzických síl. Na palubovke sme však odovzdali maximum, dievčatá si zaslúžia pochvalu. Napriek tomu si myslím, že sme mali na viac.“

Ružomberčanky bojovali zo všetkých síl. Foto: Samuel Pacala

Niké extraliga ženy – 1. semifinále:

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 77:59 (27:31)

/stav série: 1:0/

Slávia Banská Bystrica: Mujovićová a Martišková po 18, Brabencová 13, Pulliamová 9, Hruščáková 7, Bogićevićová 4, Burová a Striešová po 3, Holíková 2.

MBK Ružomberok: Jackovecová 22, Havranová, Štefančová a Urbanová po 8, Jarošová 5, Kaljužná 3, Michaličková a Ďuratná po 2, Mikovčáková 1.

Trojky: 8-5. Diváci: 570. Úspešnosť streľby: 45 % – 32 %. TH: 23/13 – 26/18. Rozhodovali: Kukelčík, Bartoš, Sirocký. Štvrtiny: 16:11, 11:20, 29:17, 21:11.