Oslavy 74. výročia SNP sa konali aj v Ružomberku

Pred 74 rokmi vypuklo Slovenské národné povstanie (SNP). Zlomové okamihy slovenskej histórie sme si pripomenuli aj v Ružomberku.

Tri pietne spomienky spojené s kladením vencov vyvrcholili v utorok o 13:00 pri pamätníku Partizánska matka.

„Aj pri príležitosti tohtoročných osláv považujeme za potrebné pripomenúť si odvahu, nadšenie, obetavosť, hrdinstvo, slávu, ale i biedu, utrpenie a obete našich občanov, vojakov a partizánov,“ priblížil význam osláv primátor Igor Čombor.

Vo svojom príhovore tiež pripomenul, že Ružomberok bol prvým okresným mestom, v ktorom povstalci prevzali moc ešte pred oficiálnym vyhlásením SNP. Vyzdvihol prínos ružomberskej vojenskej nemocnice, ktorá počas bojov plnila veľmi dôležitú úlohu.

Poukázal aj na to, že na povstanie by sa malo pozerať triezvymi očami, prílišne ho nechváliť, no ani neodsudzovať, rovnako tak aj vznik Slovenského štátu, kedy sa naši predkovia museli rozhodnúť medzi väčším a menším zlom.

„Keď začal byť tento štát už jednoznačne príťažou pre ďalší vývoj slovenského národa, vtedy sa Slováci všenárodne – nedá sa to zmonopolizovať pre nejakú skupinu ľudí – zapojili do SNP a urobili tak skvelý skutok pre to, aby kontinuita slovenského národa a jeho postavenie mohlo byť zachované aj v budúcnosti. Povstali vtedy proti fašistickej koalícii, čím sa zapojili medzi víťazné mocnosti,“ povedal primátor s tým, že máme byť na čo hrdí.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.