Súťaž Kniha Liptova 2020 pozná víťazov. Kategóriu odborná literatúra ovládli suverénne Ružomberčania

Prvé miesto vyhrala pamätnica k dvadsiatemu výročiu založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku. Ďalšie priečky si rozdelili autori Iveta Zuskinová, Martin Krupa či Rastislav Molda. Medzi najlepšími beletrestickými knihami zabodoval aj ružomberský kňaz Stanislav Brtoš. 

Do 14. ročníka čitateľskej ankety Kniha Liptova 2020 bolo nominovaných 28 kníh, z toho 17 v kategórii beletria pre dospelých a pre deti a 11 v kategórii odborná literatúra pre dospelých a pre deti. Išlo o knižné publikácie s regionálnou tematikou alebo od autorov spätých s Liptovom za rok 2020.

Rovnako ako predchádzajúci rok, aj teraz priebeh súťaže aj jej vyhodnotenie ovplyvnila pandémia. 

,,V tomto roku neboli knihy vystavené v knižnici na úseku beletrie tak ako po minulé roky, a to kvôli opatreniam. Hlasovať mohli čitatelia knižnice aj ostatní občania dvomi spôsobmi. Na webovej stránke knižnice bol zverejnený hlasovací ístok, ktorý si mohli stiahnuť, vyplniť a poslať poštou alebo mailom, alebo sa mohli zapojiť do priameho online hlasovania prostredníctvom formulára, ktorý bol k dispozícii na vebovej stránke a FB knižnice,” hovorí o spôsobe hlasovania pracovníčka Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláš Naďa Kubányová.

Zároveň informuje, že poštou a mailom prišlo 206 hlasovacích lístkov s počtom odovzdaných hlasov 215, do priameho online hlasovania sa zapojilo 684 ľudí a spolu odovzdali 1030 hlasov. Spolu sa teda do hlasovania zapojilo 890 ľudí a odovzdali 1245 hlasov.

Výsledky čitateľskej ankety zvykne knižnica slávnostne vyhlásiť za účasti autorov, vydavateľov i verejnosti počas Svetového dňa knihy a autorských práv 23. apríla. Toho roku sa to udialo v éteri Rádia Regina Stred.

A ktorá kniha získala najviac hlasov a stala sa tou naj? 

Najväčší ohlas u čitateľov vyvoval v kategórii beletria román od mladého autora s českými koreňmi Jana Rosu. Nazval ho Nový druh: zapomenutý osud pastevce z Vysokých Tatier. 

Medzi ocenenými titulmi sa na druhom a treťom mieste v rovnakej kategórii umiestnili zbierky básní. ,,V prípade Jozefa Daníka ide o básne, vyznania a denníkové zápisky v zbierke Kvapky smiechu a sĺz v rieke života a v prípade ružomberského autora, kňaza Stanislava Brtoša o básne venované biblickej postave Jozefa – Jozef, muž spravodlivý,” približuje aj ďalšie ocenené knihy Naďa Kubányová. 

V kategórii odborná literatúra sa na prvej priečke umiestnila pamätnica k dvadsiatemu výročiu založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku. Čitateľov však zaujali aj ďalší ružomberskí autori. 

Víťazné knihy v kategórii beletria. Foto: Naďa Kubányová.

Kategória: beletria pre dospelých a pre deti 

1. ROSA, Jan: Nový druh : zapomentutý osud pastevce z Vysokých Tater 

2. DANÍK, Jozef: Kvapky smiechu a sĺz v rieke života

3. BRTOŠ, Stanislav: Jozef, muž spravodlivý 

4. RÚFUS, Milan: Tri schôdzky s Marínou 

5. BLŠÁKOVÁ, Mária: Hľadá sa chlap s veľkým 

6. GINDL, Eugen: Koloman Sokol : maestro de los Maestros 

Kategória: odborná literatúra pre dospelých a pre deti

1. Formujeme mysle a srdcia : pamätnica k dvadsiatemu výročiu založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku (2000-2020) 

2. Kronika školského inšpektorátu v Lipt. Sv. Mikuláši 

3. ZUSKINOVÁ, Iveta: Ovčiari na Slovensku 

4. KRUPA, Martin: Múzejníctvo v Liptove, jeho vývoj a perspektívy 

5. MOLDA, Rastislav: Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí

6. KODAJOVÁ, Daniela: Sláva šľachetným : učiteľ je okno do sveta a života.

Víťazné knihy v kategórii odborná literatúra. Foto: Naďa Kubányová.

,,Zvykom po minulé roky boli stretnutia čitateľov s autormi naj kníh na besede v knižnici. Zlepšujúca sa pandemická situácia dáva nádej, že sa také stretnutie v tomto roku uskutoční,” hovorí Naďa Kubányová. 

Víťazné tituly sa stanú súčasťou putovnej výstavy po regionálnych knižniciach ŽSK spolu s knihami roka regionálnych knižníc v Žiline, Čadci, Martine a Dolnom Kubíne. Návštevníci Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého si ich v prípade priaznivej pandemickej situácie budú môcť pozrieť na úseku beletrie od 1. do 23. júla.

Titulná fotografia: riaditeľka knižnice Marcela Feriančeková.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.