Otestovaní futbalisti v Nitre remizovali. V sobotu si zahrajú so Slovanom

Futbalisti Ružomberka majú za sebou tri tréningové duely. Najbližšie si zmerajú sily v zápase nadstavbovej časti s bratislavským Slovanom. Pred štartom skrátenej Fortuna ligy sa museli aj otestovať na ochorenie COVID-19.

Nielen najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž postihla pandémia koronavírusu. Po dlhej pauze však naplno zarezávajú práve futbalisti Fortuna ligy.

Ružomberčania sa snažili naplniť zápasovú prax formou tréningových stretnutí. Ich súpermi boli hráči Pohronia aj Nitry.

Dve remízy, jedna prehra

V takzvanej korona-príprave sa Ružomberčania víťazne nenaladili ani raz. V tréningových dueloch dvakrát remizovali a raz prehrali.

Prvý tréningový zápas odohral MFK Ružomberok s Pohroním. „Bolo tam množstvo kvalitných momentov, veľa menej kvalitných a niektoré veľmi zlé. Je logické, keď chlapci nastúpili po takej dlhej dobe, že tam boli aj chyby,“ povedal po zápase pre klubový web tréner Ružomberčanov Ján Haspra.

Ružomberok vtedy strelil jeden gól, podobne ako Pohronie. Za družinu spod Čebraťa sa presadil Rastislav Kružliak. O týždeň na to si mužstvá zmerali sily opäť.

Druhý tréningový zápas na pôde Žiaru nad Hronom však Ružomberčania nezvládli a súperovi z Pohronia podľahli 1:3. „Skúšali sme si znova nejaké alternatívy, ako chceme hrať v súťaži. Niečo nám vyšlo, niečo nám vyšlo menej. Musíme to ešte nejako poukladať,“ zhodnotil po dueli Ján Haspra.

„Bol to celkom kvalitný zápas. Súper na nás vyštartoval s agresívnou hrou. Opäť sme s tým mali problém. Mali sme aj šance, ktoré sme nepremenili. Celkovo som so zápasom spokojný, svoj účel splnil,“ povedal tréner MFK po zápase, v ktorom sa súper presadil až trikrát, zatiaľ čo jeho zverenci len raz. Gól vtedy strelil Ladislav Almási.

V prvom tréningovom zápase Ružomberčania remizovali s Pohroním 1:1. V druhom dueli rovnakému súperovi podľahli 1:3. Foto – Matej Šavol

Do tretice tréningových duelov si Ružomberok zahral pod Zoborom. Ani v Nitre však nezvíťazil. Stretnutie sa skončilo bezgólovou remízou 0:0.

„Na ihrisku som sa cítil vynikajúco. Mal som aj pár zákrokov, takže som spokojný,“ povedal pre Ružomberský magazín ružomberský brankár Matúš Macík. Generálka na Fortuna ligu mala podľa trénera Jána Haspru pozitíva, ale aj negatíva.

„Sústredili sme sa najmä na skvalitnenie našej defenzívnej činnosti, čo sa nám podarilo a je to zrejmé z výsledku,“ povedal pre klubovú webovú stránku Ján Haspra a pokračoval: „Naopak, menej spokojnosti vládne s našou útočnou fázou, ktorá bola síce dobrá po súperovu bránu, ale so zakončením nie som až tak spokojný.“

Škrípajúci útok potvrdil aj Matúš Macík. „Smerom dopredu nám to stále škrípe, ale verím, že to čo najskôr doladíme,“ odhodlane doplnil. Tréner Haspra tiež dúfa, že v majstrovských zápasoch to jeho zverenci zlomia a začnú dávať góly.

Súťaž odštartujú na Slovane

V sobotu sa Ružomberčania predstavia vo svojom prvom nadstavbovom kole Fortuna ligy na ihrisku bratislavského Slovana. Národný futbalový štadión tak bude svedkom súťažného zápasu po takmer sto dňoch.

Naposledy tam prehral práve MFK Ružomberok najtesnejším rozdielom 1:0. Za Slovan vtedy vsietil gól v 88. minúte brazílsky útočník Rafael Ratao.

„Máme pred sebou celý týždeň na to, aby sme sa dobre pripravili na zápas so Slovanom. Belasí sú predsa veľmi kvalitný súper,“ pochválil bratislavský Slovan brankár MFK Matúš Macík.

Ružomberčania v Slovnaft cupe narazia na futbalistov Dunajskej Stredy

ŠK Slovan Bratislava v doterajšej sezóne Fortuna ligy skóroval 46-krát. Ružomberok má na svojom konte takmer o polovicu gólov menej. Tento ročník rozvlnili súperovu sieť 25 ráz.

O to ťažšie to budú mať v sobotu v Bratislave, keďže narazia na najlepší defenzívny tím tejto sezóny. Slovan dostal v uplynulom súťažnom období len 11 gólov. Naopak Ružomberčania sú v tejto štatistike spomedzi šiestich tímov nadstavbovej časti ligy druhým najhorším mužstvom. Inkasovali až 27 gólov.

Zápas odvysiela 13. júna verejnoprávna RTVS na svojom druhom televíznom okruhu. Výkop stretnutia bude o šiestej hodine.

Hráčov aj realizačný tím museli testovať

Všetky seniorské tímy Fortuna ligy museli absolvovať aj testovanie na infekčné respiračné ochorenie COVID-19. „Po jednom sme sa presúvali do miestnosti, kde boli dvaja pracovníci v skafandroch,“ ozrejmil pre naše noviny ružomberský stredopoliar Marek Zsigmund.

Lekári z Levoče otestovali na ružomberskom štadióne 36 ľudí. „Čakal som, že to bude nepríjemné, ale vôbec to tak nebolo,“ prezradil 22-ročný záložník Dalibor Takáč.

Lekári testovali klasickou formou, hráčom a členom realizačného tímu robili výtery z nosa aj z úst. „Pre mňa bol výter z nosa veľmi nepríjemný. Človek musí pri tom vydržať pár sekúnd,“ posťažoval sa Zsigmund, ktorý verí, že všetci budú mať výsledky negatívne.

Spočiatku mal obavy aj Matúš Macík. „Myslím, že testovanie nie je nepríjemné. Mal som obavy, no prebehlo to v poriadku,“ vyriekol 27-ročný brankár Ružomberka.

Výsledky testov budú vyhodnocovať vo Zvolene. Futbalisti a realizačný tím sa o výsledkoch dozvedia začiatkom týždňa. Podľa klubového portálu však nikto nemal známky ochorenia, preto veria, že testy budú negatívne.

Pokiaľ by bol niekto pozitívny, o ďalšom postupe by rozhodol hlavný hygienik. K sobote 6. júna bolo na Slovensku podľa Úradu verejného zdravotníctva aktívne nakazených len 111 ľudí.

Autorom fotografií je vedúci mužstva MFK Ružomberok Matej Šavol.

Tréner Ružomberka Ján Haspra počas testovania. Foto – Matej Šavol
Lekári z Levoče otestovali aj Ľuboša Hajdúcha. Foto – Matej Šavol
Na rad prišiel aj Ján Maslo. Okrem neho otestovali ďalších 35 ľudí. Foto – Matej Šavol
Testovanie musia absolvovať všetci hráči Fortuna ligy. Výnimkou nebol ani Michal Jonec. Foto – Matej Šavol
“Mal som obavy, no prebehlo to v poriadku,“ povedal 27-ročný brankár Ružomberka Matúš Macík. Foto – Matej Šavol
Dalibor Takáč si myslel, že to bude nepríjemné, no pre naše noviny prezradil, že to tak vôbec nebolo. Foto – Matej Šavol
„Pre mňa bol výter z nosa veľmi nepríjemný. Človek musí pri tom vydržať pár sekúnd,“ povedal pre Ružomberský magazín Marek Zsigmund, ktorý verí, že všetci hráči budú mať výsledky negatívne. Foto – Matej Šavol
Výsledky testov by sa mali futbalisti a realizačný tím dozvedieť začiatkom týždňa. Foto – Matej Šavol

Titulná fotografia – Zápas Ružomberka s Nitrou na Štadióne pod Zoborom. Foto – Matej Šavol

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.