Otužilci vo svojom živle

V Hrabovskej vodnej nádrži pri Ružomberku sa stretli nadšenci otužovania. Najskôr si spoločne zaspievali, potom sa vykúpali v trojstupňovej vode.

V nedeľu 26. februára sa uskutočnil IX. ročník podujatia Regionálne zimné plávanie, ktoré organizoval klub Belanské ľadové medvede z ružomberskej mestskej časti Biely Potok.

Prihlásených bolo približne 120 otužilcov z regiónov Orava a Liptov. Vo vode však bolo badať oveľa viac hláv, prišli totiž aj nenahlásení zvedavci z Ružomberka a okolia. Všetci si najskôr spoločne zaspievali známu hymnu „My sa zimy nebojíme, nemáme z nej strach!…“ a následne sa ponorili do hlbín Hrabovskej priehrady.

Studenú vodu vyskúšali aj deti

Tamojšiu priehradu „opáčili“ otužilci z klubov Polhorské ľadové medvede, Ľadové Kryhy, Orava otužilci, Likavskí ĽadoBorci, Liptovské Medvede, Ružomberské mrože, Ľadoví bežci a organizátori – Belanské ľadové medvede.

Neprišli len dospelí, podujatie potešilo všetky vekové kategórie. ,,Na veku nám nezáleží. V priehrade sa okúpali deti približne od 10 rokov, ale aj starší vo veku okolo 70 rokov,“ povedal Peter Maga, člen Belanských ľadových medveďov a zároveň organizátor podujatia.

Akciu podporil aj ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. Foto: archív Belanských ľadových medveďov

Každý vydržal toľko, koľko cítil. Nešlo o lámanie rekordov, ani o najlepší čas. ,,Je to individuálne. Všeobecne sa počíta teplota vody plus tri a toľko minút je v poriadku. Ale telo dá samé vedieť, kedy treba ísť von. Netreba to preháňať, dobré je počúvať vlastné telo,“ podotkol Maga. Niektorí vydržali pár minút, iným sa podarilo ostať vo vode aj desiatky minút.

Počasie bolo zamračené a teplota vzduchu v tom čase dosahovala 1,9 stupňa nad nulou. Voda mala sviežich 3,9 stupňa, čo je podľa organizátora ideálna teplota na otužovanie.

Hlavnou myšlienkou je utužovanie priateľstiev

Belanské ľadové medvede organizujú podujatie každoročne najmä kvôli priateľom, ktorí majú rovnakú záľubu. ,,Zmysel je utužovať priateľstvá a stretnutia s úžasnými ľuďmi, ktorí majú vždy dobrú náladu,“ zdôraznil Maga.

Z roka na rok „ľadových medveďov“ pribúda, pretože pobyt v studenej vode má blahodarné účinky na zdravie človeka. ,,Otužovanie je zdraviu prospešné. Buduje sa tým imunitný systém a človek je menej náchylný na ochorenie,“ vysvetlil hlavný organizátor.

,,Stále registrujeme viac ľudí v studenej vode. Aj u nás v klube každoročne pokrstíme nových členov Belanských ľadových medveďov,“ potešil sa Maga.

Príprava začína v sprche

Otužovanie je telu prospešné nielen kvôli imunite, ale aj kvôli dobrej nálade. ,,Chlad ako taký má liečivé účinky na celé telo. Buduje sa imunitný systém človeka. Väčšinou to znamená menej chorôb. Pridružený efekt je dobrá nálada, dobrá partia ľudí a zábava,“ zdôraznil Maga.

Ak niekto pri čítaní týchto riadkov nadobudol pocit, že otužovanie je niečo, čo mu chýba, skúsený otužilec Peter Maga mu odporúča, aby na to išiel postupne. Zaručený recept však spočíva v sprchovaní sa studenou vodou, ktorej teplotu postupne znižujeme.

,,Dobré je počas sprchovania uberať teplú vodu a nakoniec sa sprchovať len studenou. Druhá možnosť je pokračovať kúpaním v jazere aj po skončení leta, keď je teplota vzduchu nižšia a jazero chladnejšie. Tým, že sa voda ochladzuje, telo sa prispôsobuje stále chladnejšej vode až nakoniec príde december a voda je pod 6 stupňov, vtedy človek zistí, že sa to celkom dá zniesť,“ vysvetlil Maga proces otužovania.

Na záver dodal, že výsledkom po otužovaní je vyplavovanie hormónu šťastia ešte pár hodín po vyjdení z vody.

Fotogaléria

Foto: archív Belanských ľadových medveďov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.