Triatlonisti v Hrabove neboli mokrí iba z plávania. Suchých ich nenechal výdatný dážď ani pri behu a bicyklovaní

Premiéru na 4. ročníku triatlonových pretekov mala náročnejšia enduro trať. Absolútnym víťazom sa stal domáci Ľuboslav Palguta. Druhý najrýchlejší pretekár bol iba 15-ročný Michal Michalica.

Hry v Tokiu globálne navodili športovú atmosféru, denne možno na obrazovkách pozerať obdivuhodné výkony. A v nedeľu sa dalo zápolenie sledovať aj v domácom prostredí. V Hrabovskej doline v rámci 4. ročníka triatlonu.

Súťažiacich opäť čakala klasická šprintová trať. Teda plávanie 400 metrov, prechod z vody na bicykel a 8 kilometrovú jazdu a zavŕšenie preteku po vlastných štvorkilometrovým behom.

Zdolávali blato, klzký povrch

Triatlonisti v Hrabove neboli mokrí iba z plávania. Suchých ich nenechal ani výdatný dážď, ktorý navyše skomplikoval terén a zvýšil obtiažnosť už beztak náročnej športovej disciplíny. Súťažiaci sa popasovali s blatom aj šmykľavými úsekmi.

„Trať mi úplne vyhovovala, bol som si ju prebehnúť nasucho. Keďže bola mokrá, šiel som na bicykli pomaly, mal som dioptrické okuliare, takmer nič som nevidel. Beh sa dal, ale bolo blato, takže bolo treba dávať pozor. Voda bola teplá, 20-stupňová. Som spokojný, umiestnil som sa, takže môže byť,“ skromne zhodnotil Dominik Pavlíček za Ružomberok triatlon tím/Skialp Malinô Brdo, ktorý obhájil svoje vlaňajšie prvenstvo v kategórii mužov do 39 rokov.

Dominik Pavlíček zvíťazil v kategórii mužov od 20 do 39 rokov. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.

Príprave podľa svojich slov veľa nedal, zavážil i prekonaný covid. „Dlho som rozmýšľal, či vôbec ísť. Nakoniec, reku, bol som na plagáte, idem sa aspoň zúčastniť,“ vtipkoval Pavlíček.

Ten si potykal s viacerými druhmi športu. Začínal s plávaním, ktorému sa venuje už dlhé roky, popri ňom aj horskej cyklistike, behu ako takému aj behu do schodov, k čomu ho prirodzene viedlo i k duatlonu a triatlonu.

Trať najrýchlejšie zvládol domáci Ľuboslav Palguta s časom 46 minút a 35 sekúnd. Absolútny víťaz si zároveň odniesol zlatú medailu v kategórii mužov nad 40 rokov. O pár sekúnd dlhšie to trvalo iba 15-ročnému Michalovi Michalcovi z Dolného Kubína, kategóriou starší žiak dosiahol v celkovom poradí druhý najlepší čas. Na tretej priečke sa umiestnil Ján Šulek, ani nie s minútovou stratou za Palgutom.

Súťažiaci sa postavili na štart aj napriek nepriaznivému počasiu. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.

Zaradili náročnejšiu trať

Dosiaľ boli preteky v Hrabove určené viac-menej pre hobby pretekárov. Novinkou aktuálneho ročníka bola trať enduro. Súťažiacich čakalo vo vode 1000 metrov, na bicykli 14 kilometrov a záverečný beh v dĺžke 6 kilometrov.

„Pridali sme náročnejšiu trať, enduro trophy. Našou myšlienkou bolo pritiahnuť ďalších pretekárov,“ hovorí organizátor pretekov Ladislav Csiffáry. Vrátane tzv. prestižákov, teda pretekárov, ktorí si idú po trofej.

Pre nepriaznivé počasie trať napokon skrátili.

„Triatlonistom je v princípe po štarte jedno, či prší alebo nie, lebo aj tak budú mokrí z vody. Dôvodom bola ale bezpečnosť pretekárov. Enduro je síce krásna trať, nie je ani nebezpečná, ale podklad je ílovitý a bol by strašne šmyklavý a klzký. Keby sa stal nejaký úraz, bol by aj problematický zásah horskej služby. Takže enduro sme skrátili, ale bola to predsa len odlišná trať od šprintu,“ hovorí Ladislav, ktorý novú trať sám okúsil. A postavil sa aj na víťazný stupienok.

Pri značení trate. Vo 4. ročníku zaradili aj náročnejšiu enduro trophy. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.

Niektorí majú rešpekt pred plávaním

Na hrabovský triatlon sa prihlásilo 45 pretekárov, na štart sa postavilo o niečo menej. Organizátori za medziročne nižšou účasťou vidia mrzké počasie, do istej miery aj pandémiu.

„Pravdepodobne to bude počasím, určite zohrala rolu aj korona. Ľudia teraz ešte veľmi nechcú pretekať a zúčastňovať sa takýchto podujatí,“ uvažuje Ľuboslav Palguta, organizátor a pretekár v jednom.

Triatlon začínajú plaveckou časťou, po ktorej nasleduje bicykel. Foto: Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.

Niektorí by sa aj odhodlali, ale obávajú sa plaveckej časti. „Triatlon stále beriem ako normálny šport ako je beh alebo cyklistika. Vidím, že veľa ľudí by ho aj chcelo skúsiť, ale odrádza ich plávanie. Buď plávať nevedia, alebo sa hanbia, niektorí zas nepreplávajú 400 metrov. Tak si uvedomujem, že triatlon je naozaj náročný šport, nie pre každého a preto je aj účasť nízka. Keby sme zorganizovali bežecké preteky, tak príde 150 ľudí ako nič,“ vysvetľuje Csiffáry.

Aj napriek menšiemu počtu súťažiacich hodnotia akciu ako vydarenú. „Myslím si, že podujatie dopadlo dobre, hobby pretekári si ho podľa mňa užili,“ dodáva optimisticky Palguta.

V štafete bratia Hatalovci a plavkyňa Nováková

Na šprintovej trati mohli pretekať okrem jednotlivcov aj tímy v štafetách. Vo svojej kategórii opäť triumfovali bratia Hatalovci z Černovej a plavkyňa Liliana Nováková.

Spomedzi dvojčlenných tímov sa na druhú priečku dostala Sofia Csiffáryová s Dominikou Pažítkovou. Ružomberčanka mala trať prejdenú, ale vzhľadom na počasie to bola aj pre ňu nová skúsenosť.

„Blato bolo, skaly boli, boli sme celí špinaví, občas sa na niektorých úsekoch aj šmýkalo. Ale žiaden účastník sa nezranil, dalo sa to prejsť aj pre možno menej skúsenejších pretekárov. Beh sa nezdal byť náročný, no ten vertikálny výstup už bol, ťahala som ho z posledných síl, mala som tvrdé nohy, ale bolo to super,“ opisuje svoje debutové umiestnenie Sofia, ktorá si svoje odkrútila aj odbehala.

Na druhej priečke v dvojčlennej štafete sa umiestnila Ružomberčanka Sofia Csiffáryová s iba 11-ročnou plavkyňou Dominikou Pažítkovou. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.

Vo vode mala iba 11-ročnú plavkyňu z plaveckého oddielu Ružomberok. „Predviedla neskutočne dobrý výkon. Dala mi veľký náskok, aby som mohla tie minúty, čo mi dala, stratiť na bicykli a behu. Ale nakoniec nám to vyšlo na druhé miesto,“ pochvaľuje si spolubojovníčku Sofia, ktorá zároveň poďakovala z miesta spoluorganizátora.

„V mene organizátorov by som chcela poďakovať všetkým, ktorí prispeli rukou k dielu, fyziobehu a ich pacientom, našim sponzorom, mestu Ružomberok a Pilexu, ktorý prispel krásnymi cenami. Ďakujeme aj organizátorom a všetkým zúčastneným pretekárom, ktorí aj napriek počasiu prišli a dali do toho všetky sily.“

Absolútne poradie 4. ročníka Hrabovského triatlonu:

Poradie, Meno, Miesto, Kategória, Časy plávania, bicykla, behu SPOLU

1. PALGUTA Ľuboslav, Triatlon RK, Muži od 40 do 49 rokov – 6:31, 23:48, 14:37, celkovo 0:46:35,  –
  2. MICHALICA Michal, Dolný Kubín, Starší žiaci – 6:26, 24:37, 14:28, celkovo 0:46:49
  3. ŠULEK Ján, Prestigio realizsport team Martin, Muži od 40 do 49 rokov – 6:44, 23:46, 14:56, celkovo 0:47:23
  4. PAVLÍČEK Dominik, Triatlon klub RK/Skialp Malinô Brdo, Muži od 20 do 49 rokov – 6:48, 24:07, 15:22, celkovo 0:48:23
  5. BOŠANSKÝ Daniel, Dolný Kubín, Starší žiaci – 8:47, 30:45, 7:18, celkovo 0:49:17

Výsledky v jednotlivých kategóriách nájdete TU.

Absolútnym víťazom sa stal domáci Ľuboslav Palguta. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.
V štafete opäť bodovali bratia Hatalovci s plavkyňou Novákovou, kde si zabezpečili pohodlný viac ako šesťminútový náskok. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.
Počasie je jediná vec, ktorú organizátori neovplyvnia. Pretekári si i tak podujatie pochvaľovali. Na foto jeden z organizátorov, ktorý si vyskúšal aj novú enduro trať, Ladislav Csiffáry. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.
Pripravené depo pri Hrabovskej nádrži. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.

Titulná fotografia: záber z cyklistickej časti tohtoročného triatlonu v Hrabove. Foto: Hrabovský crosstriathlon Ružomberok.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.