Otužuje celá rodina

Teplomer ukazuje mierne pod nulou a vonku sa všetko belie. Aj keď sem-tam vykukne slnko, len málokto by si doprial kúpeľ v horskom potoku.

Napriek tomu sa šestica Liptovskolúžňanov kúsok za dedinou vyzlieka do plaviek. Od novembra sa tu schádzajú každé nedeľné predpoludnie. Niekedy si adrenalínový zážitok doprajú aj dvakrát v týždni.

Hnedý tuk

Rodina Veselovských otužuje druhú sezónu. „Manžel aj dcéra sú silní atopici, mne sa v minulosti tvorili afty a kútiky na ústach. Práve otužovanie nám pomáha prekonať tieto problémy,“ vysvetľuje 32-ročná Ivana Veselovská, ktorá pôsobí ako trénerka plávania a inštruktorka jogy.

Oblečenie zo seba zhadzujú aj 9-ročná Kristínka a 6-ročná Vaneska. Staršia z nich sa dnes odhodlá vojsť aj do vody. Mladšia pobehuje v plavkách na brehu.

Manželia Veselovskí s dcérou Kristínkou.

„Každé dieťa sa rodí s prirodzenou hnedou vrstvou tuku,“ púšťa sa do rozprávania mama ľadových medvieďat a vzápätí položí otázku: „Videli ste už niekedy bábätko triasť sa od zimy?“

Po zamietavej odpovedi pokračuje v biologickom okienku. „Ani ja nie. Napriek tomu začnú rodičia deti babušiť, čím o túto vrstvu hnedého tuku prichádzajú,“ vysvetľuje.

„Naše telo je však zázračné v tom, že ju vie otužovaním získať naspäť,“ prezrádza s dôvetkom, že svojim deťom oblečie vždy o jednu vrstvu menej než sebe. „Hnedý tuk si vie poriešiť všetko – vie ich zahriať, naštartovať imunitný systém, ochrániť ich pred negatívnymi vplyvmi prostredia.“

Dýchať, dýchať, dýchať

Ivana prízvukuje, že je veľmi dôležité, aby deti otužovanie vnímali ako dobrovoľnú aktivitu a dievčatá svorne pritakávajú, že nasilu tu rozhodne nie sú.

Zopár slov prehodia aj o svojich začiatkoch. „Trošku som sa síce bála, ale nakoniec to bolo dobré,“ ozrejmuje Vaneska. „Ja som sa nebála, len som si čupla a hotovo,“ odvážne zahlási Kristínka.

Zaspomína si aj mama Ivana. „Prvé zážitky boli v Hrabove s Belanskými ľadovými medveďmi, kde som celkom neplánovane vhupla do vody. Vydržala som štyri minúty, čo je dosť. Mala som pocit, že moje telo ožilo, cítila som sa šťastnejšia,“ prezrádza.

„S manželom sme študovali metódy Wim Hofa, ktorý vyliezol na Mont Everest len v trenkách. Ten tvrdí, že dokážeme ovládať svoje telo dychom. Netreba sa preto poddať chladu a negatívnym pocitom, ale skúsiť to rozdýchať. Vzduch v pľúcach naozaj pomôže.“

Na Islande dobre, na Islande zdravo

Traja členovia mladej rodiny si v ľadovej vode pohovejú spoločne. Manželia sa ponorili takmer po plecia, ruky držia nad hladinou. Kristínka čupí na kraji v plytšej vode. Výrazy tváre sa rôznia. Na pár sekúnd sa zdá, že v mrazivom potoku dlho neobsedia, potom však začínajú zhlboka dýchať a chvíľková kríza sa zdá byť zažehnaná. Neskôr si vymenia pohľady a tváre im rozžiaria úsmevy.

Manželia Veselovskí.

Krátko po Kristínke vychádza z vody hlava rodiny. „Cítim obrovskú eufóriu,“ hovorí 36-ročný Peter. „V hlave to mám nastavené tak, že dnu pobudnem minútu. Pri vstupe do vody je pre mňa dôležité nenamáčať sa postupne, ale hneď si sadnúť a zhlboka dýchať. Veľmi ma motivuje Ivka, keďže vydrží dlhšie ako ja,“ hodí zaľúbený pohľad po svojej polovičke, ktorej sa ani tentoraz z vody veľmi nechce.

Skôr než na seba hodí niečo teplé, snaží sa na brehu rozhýbať a rukami si občasne šúcha hrudník a nohy. Podľa červeno-bieleho sfarbenia tela by každý vedel určiť presnú hĺbku ponoru. Bez toho, že by sa mu od zimy čo i len trochu zachvel hlas, nám porozpráva o svojom pobyte na Islande.

„Majú tam takú zvláštnu kultúru. Napriek obrovskej fujavici parkujú pred obchodmi či kaviarňami kočíky a detičky v nich nie sú príliš naobliekané. Bežne vidíte deti a dospelých chodiť naľahko, len vo flanelkách, hoci vonku mrzne. Hneď odmala si obliekajú menej vrstiev, vďaka čomu sú schopní chlad lepšie znášať. Takýto prístup sa mi veľmi páči,“ sumarizuje.

Keď si necítite plavky

Spolu s rodinou Veselovských si nedeľné otužovanie dopriavajú aj Rudolf Fides a Ladislav Uličný. Obaja sú posledných pár rokov členmi Belanských ľadových medveďov. Pravidelne sa zúčastňujú aj ich akcií, napríklad kúpania v Hrabove, ktorého siedmy ročník sa konal začiatkom februára.

Početná skupina dolnoliptovských otužilcov tiež chodí pravidelne darovať krv, na Deň Zeme organizujú čistenie Revúcej a navštevujú podujatia pripravované otužilcami z iných kútov Slovenska či zo zahraničia.

„Keďže minulý rok bol na stavidlách na Revúcej istý čas problém s vodou a nedalo sa tam kúpať, rozhodli sme sa, že si niečo podobné urobíme tu, v Liptovskej Lúžnej,“ objasňuje 47-ročný Rudolf Fides, ktorý si na svoje začiatky spomína celkom presne.

Otužilec Rudolf Fides.

„Dôsledne som sa pripravoval, asi tri-štyri mesiace som skúšal studenú sprchu. Keď som prvý raz vošiel do vody, rozmýšľal som, čo tam robím. Odvtedy som v nej pravidelne,“ konštatuje.

„Mimoriadne silný zážitok som mal v žilinskom kanáli, kde sme plávali na méty od 250 do tisíc metrov. Na 250-ke som chcel vyliezť von, ale keď ma oboplával vyše 70-ročný kolega z klubu, rozhodol som sa, že pôjdem ďalej. Po 500 metroch som si musel skontrolovať, či mám na sebe plavky, lebo som už nič necítil.“

Hoci v ľadovej vode vyzerá spokojne a bez problémov vystrúha úsmev amerického prezidenta, dodatočne priznáva, že obvykle prežíva veľký psychický boj. Otužovanie mu však pomáha prekonať niekdajšie ťažkosti s ekzémom. „A áno, za tie tri-štyri roky, čo sa tomuto venujem, som bol aj chorý, ale vždy to bolo v čase, keď som mal prestávku,“ dopĺňa.

Dĺžka pobytu vo vode je podľa neho veľmi individuálna. „Ja obvykle vydržím asi päť minút, pri teplejšom počasí aj desať. Keď vyleziem, musím sa obliecť, ale niekto sa zase potrebuje rozhýbať. Názory sa rôznia, každý musí prísť na to, čo mu viac vyhovuje,“ približuje na záver.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 2/2020.

Titulná fotografia: Rodina Veselovských. Zdroj fotografií – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.