Liptovská Lúžna opäť privíta dychovú hudbu

Lúžňanský barytón v roku 2022. Foto: Cvakni.sa
Tradičný dychovkársky festival Lúžňanský barytón píše svoj štrnásty ročník. Tento víkend zaznejú rázne tóny dychovej hudby v podaní domácich, ale aj okolitých súborov. Na podujatí si môžete hranie na dychové nástroje aj vyskúšať.

Malebná obec Liptovská Lúžna sa už nadchádzajúcu sobotu rozozvučí tónmi dychovej hudby v podaní domácej Dychovej hudby (DH) Lúžňanka, ktorá spolu so svojimi najmenšími členmi zahrá skladby moderné, aj tie „lúžňanské“.

Zahájenie podujatia Lúžňanský barytón je naplánované na sobotu 3. júna o 14:00 hod. na Nádvorí Obecného úradu v Liptovskej Lúžnej. Podujatie sa koná každoročne vždy v sobotu pred odpustovou slávnosťou (Sviatok sv. Trojice – pozn. aut.).

Známe súbory dychovej hudby

Spríjemnením sobotňajšieho popoludnia budú dychové tóny v podaní DH Vlašanka zo Spišských Vlách zložená z muzikantov všetkých vekových kategórií, ktorá vystupuje na podujatiach na Slovensku, v Česku, ale aj v Poľsku.

Predstaví sa aj Detský dychový orchester z Brezna, ktorý odprezentuje nielen klasickú dychovú hudbu, ale taktiež džezovú, filmovú či populárnu hudbu. Mládežnícky orchester dokonca nesie titul Majster Slovenska v kategórii detský a mládežnícky dychový orchester.

Mládežníkov na pódiu vystrieda DH Bučkovanka, známa z rozhlasu i televíznych relácií. Dychovka je vlastníkom trojnásobného víťazstva na súťaži inštrumentalistov v Bánovciach nad Bebravou, ale aj mnohých iných.

Prehliadka dychovej muziky aj workshop

Podujatie svojím ľudovým vystúpením obohatí Folklórny súbor Lúžňan, ktorý návštevníkom pripomenie krásu našich zvykov a tradícií. Folklórna skupina tento rok slávi jej 45. výročie.

Po koncertných vystúpeniach dychových zoskupení bude nasledovať tanečná zábava pod holým nebom s neobyčajnou DH Bučkovanka.

Súčasťou prehliadky bude workshop pre deti a mládež s názvom “Spoznaj dychový nástroj”, kde si ktokoľvek môže vyskúšať hranie na rôzne dychové nástroje. Pre najmenších budú pripravené detské atrakcie zdarma.

,,O občerstvenie a dobrú náladu je samozrejme postarané! Na svoje si prídu gurmáni, kávičkári, no najmä milovníci piva, ktorých poteší kvalitné, remeselné lokálne pivo z Revúckej doliny Čierny kameň spolu s GastroOn. Súťaž v jeho pití určite nebude chýbať!“ priblížila Lúžňanský barytón Ľudmila Glembová, predsedníčka DH Lúžňanka.

Vstupenky na netradičné podujatie kúpite TU.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.