Parkovanie pri železničnej stanici je už spoplatnené

Na stanici už za parkovanie zaplatíte. Hodina stojí 50 centov. Zároveň pribudli nové miesta, ktoré sú určené na celodenné státie. To je spoplatnené dvomi eurami.

Radnica a poslanci rozhodli o spoplatnení parkoviska pri železničnej stanici ešte koncom roku 2016. Po takmer dvoch rokoch sa rozhodnutie premenilo na skutok.

Dlhodobé a krátkodobé státie

Ružomberok je jedno z posledných miest, kde sa za parkovanie v podstate neplatí. Stanica je len treťou spoplatnenou plochou v meste.

K už existujúcim 44 parkovacím miestam, ktoré boli takmer celý deň beznádejne obsadené, pribudlo od minulého piatku nových 47 miest. Doterajšie parkoviská budú po novom určené na krátkodobé státie. Za hodinu parkovania tu zaplatíte 50 centov. Nové miesta, ktoré sú viac na východ, smerom k zberným surovinám, sú určené na dlhodobé státie. Celý deň stojí dve eurá.

Doteraz parkovisko plnili najmä obyvatelia, ktorí tu ráno nechali autá a za prácou ďalej dochádzali vlakmi. Práve preto mesto k spoplatneniu pristúpilo.

Za jeden nový a jeden repasovaný parkovací automat radnica zaplatila takmer šesťtisíc eur. „Všetky náklady s pripojením a vyznačením jednotlivých parkovacích plôch sa pohybujú okolo tisíc päťtisíc eur,“ hovorí Juraj Hrnčiar z Oddelenia technickej správy na mestskom úrade.

Práce realizovali technické služby, ktoré sú na podobné činnosti zazmluvnené. Súčasťou sú aj dve miesta pre zdravotne hendikepovaných šoférov. „Príjem z parkovania je príjmom mestského rozpočtu,“ dopĺňa pre Ružomberský magazín Pavol Dobrodej z Oddelenia investícii mestského úradu.

„Spoplatnenie sme spustili v piatok, 10. novembra. Do konca mesiaca bude fungovať v takom ľahšom režime, aby si vodiči zvykli a bude na to prihliadať aj mestská polícia. Od 1. decembra ale pôjde všetko na ostro,“ vysvetľuje dohodnutý postup Juraj Hrnčiar.

Pri piatkovej montáži automatov nám dvaja pracovníci z mestom najatej firmy stihli povedať, že automaty peniaze vydávať nebudú. Ak však hodíte vyššiu sumu, automat vám automaticky dá viac minút povoleného státia.

Za pozemky pod parkoviskami mesto platí

Pravidelne zaplnené parkovisko pri železničnej stanici bolo už dlhšie predmetom debát na mestskom úrade. Prvý návrh z roku 2012, ktorý v podstate komplexne riešil parkovaciu politiku, vrátane železničnej stanice, vtedajšiemu vedeniu mesta neprešiel. Úspešným bol až druhý nápad súčasného vedenia. Týkal sa však len železničnej stanice.

Vtedajší viceprimátor Oldrich Lauko však pri realizácii narazil na problém. Pozemky pod parkoviskom nepatria mestu, ale železniciam. Tie o prenájme a spoplatnení nechceli počuť, pokiaľ mesto nevyrovná dlh za doterajšie užívanie pozemkov. Zákon v takomto prípade hovorí o spätnej lehote dvoch rokov. Mesto si tak pozemky prenajalo spätne od 1. januára 2014 a železniciam vyplatilo 10 800 eur.

Následne sa dohodli na novej nájomnej zmluve. Do konca roku 2025 zaplatí radnica za pozemky pod parkoviskom 4800 eur ročne.

Mesto už rok s pomocou externej firmy pripravuje novú parkovaciu politiku mesta. Jej súčasťou majú byť aj SMS parkovanie, rezidenčné karty a spoplatnenie širšieho centra mesta vrátane Políka. Konkrétny návrh je známy už od februára tohto roka. Doteraz ale neprešiel príslušnými komisiami a poslanci ho preto ešte na jar nechali z rokovania stiahnuť.

Odvtedy sa okolo parkovania nedialo nič. V pondelok, 13. novembra, však mestské zastupiteľstvo schválilo návrh Ľubomíra Kubáňa, kde žiada o opätovné predloženie koncepcie parkovania v meste. O celej záležitosti by poslanci chceli rokovať najneskôr vo februári budúceho roka.

Aktualizácia článku 14. 11. 2017 o 10:00.

Titulná fotografia – Nové parkovacie miesta pri železničnej stanici. Foto – redakcia

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.