IC vlaky už nebudú stáť v Ružomberku

Foto: Roman Valach
Najbližšia stanica pre cestujúcich z Ružomberka bude v Žiline a v Poprade. Foto: Roman Valach
Z Košíc do Bratislavy sa IC vlakom prepravíme síce najrýchlejšie v histórii, ale v Ružomberku, Vrútkach a ani v Liptovskom Mikuláši do vlaku nenastúpime.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZZSK) v utorok 28. novembra predstavila nový Grafikon vlakovej dopravy (GVD) na sezónu 2022/2023. V platnosti bude od 11. decembra 2022 a veľké zmeny sa týkajú najmä diaľkových trás, ktoré ovplyvnia aj cestujúcich z ružomberskej železničnej stanice.

,,Okrem spoľahlivosti a ceny je jednou z troch najdôležitejších hodnôt pre cestujúceho ZSSK čas. Ten bol pri tvorbe nového Grafikonu vlakovej dopravy, najmä pri diaľkových trasách, kľúčový,“ uvádza spoločnosť ZSSK na svojej webovej stránke.

Cesta z východu na západ bude o 49 minút rýchlejšia

Zrýchlenie sa týka InterCity (IC) vlakov ZSSK, vďaka čomu sa z Košíc do Bratislavy dostanú cestujúci v priemere o 49 minút rýchlejšie oproti novým vlakom Expres. Trasa Košice – Bratislava bude po novom trvať 4 hodiny a 31 minút. Rovnako aj IC 44 z Košíc do Viedne, ktorý prepája východ Slovenska s Rakúskom, bude rýchlejší po Bratislavu o 12 minút, čím dosiahne najrýchlejšie pravidelné spojenie západu s východom Slovenska v histórii IC vlakov.

,,Priemerný jazdný čas všetkých IC vlakov na trase Bratislava – Košice a späť je dnes 4 hodiny a 51 minút, pričom po novom to budú 4 hodiny a 42 minút,“ informuje ZSSK s tým, že jazdy vlakov v oboch smeroch budú rozdielne kvôli dopravným dôvodom (deväťminútové čakanie vlakov v Kysaku, respektíve v Kostoľanoch nad Hornádom na voľnú koľaj v Košiciach). Cesta vlakom z východu na západ bude po novom trvať v priemere 4 hodiny a 36 minút a zo západu na východ 4 hodiny a 48 minút.

Cestujúci sa dostanú rýchlejšie aj zo Žiliny do Bratislavy, túto trasu prejdú priemerne za 1 hodinu a 37 minút, namiesto 1 hodiny a 45 minút, ako je to v aktuálne platnom GVD. Veľké zmeny sa týkajú aj trasy Bratislava – Prešov, ktorá cestujúcim ušetrí priemerne 16 minút.

,,Výrazné zlepšenie a skrátenie jazdnej doby nastane na trati Bratislava – Prešov a opačne s prestupom v Kysaku na Regionálny expres (REX), ktorý bude stáť okrem Kysaku už len v Prešove,“ dodáva ZSSK. Ako ďalej spoločnosť vysvetľuje, priemerná cesta z Bratislavy do Prešova trvá s IC vlakom 5 hodín a 11 minút, po novom do bude 4 hodiny 55 minút (okrem IC 525).

Oproti predchádzajúcemu grafikonu sa cestujúci na severnej trase Bratislava – Košice prepravia o 24 minút rýchlejšie aj diaľkovým vlakom kategórie Expres s možnosťou bezplatnej prepravy (namiesto 5 hodín a 50 minút pôjdu 5 hodín a 26 minút). ,,Diaľkoví cestujúci z Košíc, Kysaku, Margecian, Spišskej Novej Vsi, Popradu a Štrby do Bratislavy a späť teda pocítia výrazné skrátenie doby svojej cesty,“ ubezpečuje spoločnosť ZSSK cestujúcich.

Ruší sa Ružomberok, Vrútky aj Liptovský Mikuláš

Zrýchlenie frekventovanej trasy však prináša aj svoje „obete“. Zamestnanci spoločnosti ZSSK sa pri tvorbe nového grafikonu rozhodli, že zrušia viaceré zastávky a vytvoria rýchlejší presun zo západu na východ a naspäť v prípade IC vlakov.

,,Pri vlakoch IC 520, IC 521, IC 522, IC 523, IC 524 z Košíc do Bratislavy dôjde k zrušeniu zastavení v staniciach Trnava, Trenčín, Vrútky, Ružomberok a Liptovský Mikuláš,“ konštatuje ZSSK. Jedinou výnimkou je vlak IC 525, ktorý bude aj naďalej zastavovať v Trnave pre nástup a výstup cestujúcich z dôvodu obsadenej trate.

IC vlaky budú naďalej zastavovať v staniciach Kysak, Spišská Nová Ves, Poprad-Tatry a Žilina. Cestujúci z Ružomberka tak budú musieť využiť najbližšie stanice v Žiline alebo Poprade.

Zdroj: www.zssk.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.