Perfektný basketbal, strhujúce divadlo, favorit na kolenách. Koniareň zažila najlepší zápas sezóny

Ružomberské basketbalistky si pripísali najväčší triumf v prebiehajúcom ročníku. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v nedeľu 26. novembra stretnutie 9. kola Niké extraligy žien.

V Koniarni, vo výbornej atmosfére, to bola perfektná reklama na ženský extraligový basketbal. Od úvodnej minúty až po záver boli diváci svedkami strhujúceho divadla, v ktorom mali hlavné slovo Ružomberčanky. Tie si siahli na dno fyzických síl a obrovského favorita šokovali. Naopak, Banskobystričanky, ktoré sa netaja najvyššími ambíciami, pričom majú vo svojom kádri niekoľko legionárok, padli v Koniarni ako domček z kariet.

Domáci tím otvoril šláger výborne, keď po dvoch trojkách svojej kapitánky Alexandry Buknovej vyhrával 6:0. Zaskočené „pumy“ sa o pár minút otriasli a vyrovnali stav na 6:6. Oduševnené Liptáčky ale vzápätí po trojke Andrey Andělovej znova viedli (9:6). Potom však prišla osembodová šnúra vicemajstra, ktorý odskočil na rozdiel piatich bodov (9:14). Onedlho dokonca viedol o sedem bodov (10:17 i 12:19). Po prvej štvrtine napokon prehrávala „Ruža“ 13:19.

Prvý polčas nespoznal víťaza

V druhej perióde sa karta obrátila a boli to Ružomberčanky, ktoré ju vyhrali o šesť bodov. Liptáčky mali fantastický vstup do tejto časti hry a ôsmimi bodmi v sérii otočili skóre vo svoj prospech (21:19). V ďalších minútach pokračovala bodová naháňačka, pričom favorizované Banskobystričanky si udržiavali mierny náskok.

Záver druhej 10-minútovky ale patril družine Juraja Suju. Necelé tri minúty pred odchodom do šatne vyrovnala Anna Kaľužná spoza perimetra na 31:31. „Pumy“ odpovedali rovnako zásluhou Lindsey Pulliamovej (31:34). Keď už to vyzeralo tak, že do kabín pôjdu o niečo spokojnejšie vicemajsterky, tak prišiel hviezdny moment Lucie Hadačovej.

Tá dve sekundy pred klaksónom vyrovnala úspešnou trojkou na polčasových 40:40. Úvodné dejstvo prinieslo strhujúcu drámu, ktorá po zmene strán vygradovala do obrovského úspechu ružomberských „žabiek“.

Alexandra Buknová (vpravo) si pripísala osem bodov. Foto: Rudolf Maškurica

Urputný boj o každú loptu

V druhom polčase pokračoval boj o každú loptu. Túto časť hry lepšie otvorili domáce hráčky, ktoré sa ujali vedenia – 42:40. Následne sa menilo skóre na oboch stranách skoro každým útokom, pričom ani jedno z družstiev si nedokázalo udržať vedenie dlhšie ako pár sekúnd.

Tri minúty pred koncom tretej periódy síce „pumy“ viedli o jediný bod (48:49), no Liptáčky o niekoľko momentov preklopili stav na svoju stranu (52:49). O pár okamihov síce „Ruža“ vyhrávala o štyri body (55:51), no napriek tomu pred poslednou štvrtinou viedli Banskobystričanky o bod – 55:56.

Fantastický záver stretnutia

Záverečná perióda bola pre ružomberské basketbalistky a prítomných divákov ako z rozprávky. Ponúkla krásne vyvrcholenie strhujúcej drámy so šťastným koncom pre domáce družstvo. To dovolilo favorizovaným vicemajsterkám zaznamenať iba chabé štyri body, pričom všetky dali z trestných hodov. Na druhej strane, zverenkyne Juraja Suju zaťažili konto súpera 17 bodmi.

Liptáčky po pár sekundách tejto periódy vyhrávali 58:56. „Pumy“ ale otočili stav na svoju stranu (58:59). Od tohto momentu si už prakticky v Koniarni ani „nepípli“. Ružomberčanky ale ihneď preklopili skóre vo svoj prospech (60:59) a už si ho postrážili až do grandiózneho záveru stretnutia. Postupne pridali domáce hráčky, hrajúce na hranici fyzických možností, ďalších šesť bodov (66:59). Potom síce hostky premenili jeden trestný hod (66:60), avšak to bolo z ich strany v tomto stretnutí všetko.

Fantasticky hrajúce Liptáčky pridali ešte ďalších šesť bodov a napokon zdolali úradujúceho slovenského vicemajstra o 12 bodov – 72:60. Okrem mimoriadne cenného víťazstva, ktoré podčiarkol výborný výkon celého družstva, môže Ružomberčanky tešiť aj to, že zo vzájomných zápasov s Banskou Bystricou majú lepšie skóre. Prvý vzájomný duel, ktorý sa uskutočnil na začiatku októbra pod Urpínom, totiž vyhrali „pumy“ len o deväť bodov (66:57).

Lucia Hadačová (vľavo) premenila dôležitú trojku v závere prvého polčasu. Foto: Rudolf Maškurica

Zápas v réžií legionárok

Najlepšou ružomberskou strelkyňou bola tradične Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 18 bodov a 11 doskokov. Výborne jej sekundovala Andrea Andělová (14 bodov) a Anna Kaľužná (12 bodov). Pozoruhodné čísla zaznamenala aj domáca kapitánka Alexandra Buknová. Tá odohrala iba druhý duel po zranení, pričom strávila na palubovke úctyhodných 35 minút.

V drese „púm“ žiarila ich kapitánka Božica Mujovićová, ktorá zaknihovala 20 bodov. Tá zároveň pobudla v zápasovom dianí viac ako 38 minút, pričom ho kvôli piatim osobným chybám nedohrala. Hostky sa taktiež mohli spoľahnúť na ich staronovú posilu Lindsey Pulliamovú, autorku 16 bodov. Niekdajšia hráčka „Ruže“ Patrície Burová zaznamenala v známom prostredí 11 bodov a 16 doskokov.

Zaujímavosťou je, že kým v oranžovom drese bodovalo až osem hráčok, tak v hosťujúcom iba päť. Zároveň sa za „pumy“ presadila iba jediná Slovenka – Natália Martišková.

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem dievčatám k víťazstvu nad Sláviou. Bol to podľa mňa na slovenské pomery výborný zápas. Mal všetko, čo mal mať. Obidve družstvá išli naplno, padlo relatívne dosť bodov, malo to dynamiku. Banská Bystrica bola vo vedení, potom sme to začali otáčať. Diváci si prišli na svoje, snáď sme ich potešili a dnešné víťazstvo si užijú. Chcem im poďakovať za podporu. Poslednú štvrtinu sme vyhrali 17:4, dievčatá šľapali naplno až do úplného konca.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Z našej strany žiadna bojovnosť, žeby sa niekto hodil po loptu, všetky sa len vozili, zodpovednosť nechávali na dvoch hráčkach. Aj preto to skončilo takto. Keď sme si vytvorili malý náskok, potom sme stratili dve lopty a boli sme tam, kde predtým. Vedeli sme, že keď necháme domáce naštartovať, potom to už nejde. A práve to sa stalo na konci, súper bol na koni, už sa nám nedarilo nič. Prehrali sme si to niekedy na začiatku druhého polčasu. Nedokázali sme udržať tempo s domácimi. Gratulujem Ružomberku, víťazstvo si zaslúžil, my sme si asi dnes nezaslúžili ani prísť na palubovku.“

„Ruža“ dýcha „pumám“ na chrbát

Ružomberské basketbalistky sa zásluhou veľmi cenného triumfu dotiahli v tabuľke na druhú Sláviu Banská Bystrica. Tá musela prepustiť čelo súťaže majstrovským Piešťanským Čajkám.

Najbližší duel odohrajú Liptáčky v stredu 29. novembra o 16:00 h, keď sa v rámci 6. kola skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA (Eurocup) predstavia na pôde gréckeho Olympiacosu Pireus. Týmto súbojom zároveň ukončia svoje tohtoročné pôsobenie v pohárovej Európe.

V lige najbližšie zavítajú Ružomberčanky na palubovku Young Angels Košice (sobota 2. december o 18:00 h).

Andrea Andělová (vpravo) bola druhou najlepšou ružomberskou strelkyňou. Foto: Rudolf Maškurica

Niké extraliga ženy – 9. kolo:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 72:60 (40:40)

MBK Ružomberok: Jackovecová 18, Andělová 14, Kaľužná 12, Buknová 8, Havranová 7, Mikovčáková 6, Hadačová 5, Jarošová 2.

Slávia Banská Bystrica: Mujovićová 20, Pulliamová 16, Burová 11, Bogićevićová 10, Martišková 3.

Trojky: 6-4. Diváci: 528. Úspešnosť streľby: 32 % – 39 %. TH: 32/22 – 16/14. Rozhodovali: Kúkelčík, Karniš, Sirocký. Štvrtiny: 13:19, 27:21, 15:16, 17:4.