Platia prísnejšie opatrenia pre neočkovaných, v hre je celoplošný lockdown

Od červených okresov platia pre neočkovaných výrazné obmedzenia. Chodiť môžu len do obchodov pre základné životné potreby, vstup do iných prevádzok im neumožní už ani test. V skupine s očkovanými sú aktuálne aj ľudia po prekonaní covidu.

Navštíviť nákupné centrum či reštaurácie, ubytovať sa, ísť si zacvičiť do fitness centra, zaplávať si alebo zalyžovať, zúčastniť sa bohoslužby, oslavy alebo hromadného podujatia. Chodiť nielen do esenciálnych obchodov a služieb, ale zájsť aj ku kaderníkovi či do kníhkupectva.

To je len náčrt aktivít, ktoré najbližšie minimálne tri týždne nebude môcť vykonávať v ružomberskom okrese každý. „Vstupenkou“ bude očkovanie alebo prekonanie Covidu-19.

Občania po covide na úrovni očkovaných

Od pondelka 22. novembra vstupuje do platnosti nový covid automat. Opatrenia sprísňuje najmä pre neočkovaných.

„Práve táto skupina najčastejšie končí v nemocniciach a v najväčšej miere šíri vírus. Naše nemocnice sú už plné a nemáme inú možnosť. Situácia je už tak extrémne zlá a neudržateľná, že mierne sprísnenie opatrení sa týka aj zaočkovaných,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Podstatnou zmenou je vznik novej skupiny. Kategóriu kompletne zaočkovaní nahrádza OP. Rovnaké postavenie ako očkovaní majú po novom aj občania, ktorí prekonali covid-19 za ostatných 180 dní a ochorenie vedia preukázať pozitívnym PCR testom. Výsledok antigénového testu sa uznáva iba pri deťoch do 12 rokov, pričom pozivitu musí potvrdiť aj všeobecný lekár.

Nová skupina OP podľa vyhlášky hlavného hygienika zahŕňa aj deti do dvoch rokov a osoby, ktoré mali koronavírus pred viac ako 180 dňami, ale do tejto lehoty sa stihli zaočkovať jednou dávkou. V režime OP môžu byť aj deti od dvoch do 12 rokov s negatívnym testom (antigén nie starší ako 48 hodín od odberu, LAMP alebo PCR nie starší ako 72 hodín).

Tí, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať, budú mať špeciálne podmienky, tie momentálne nie sú známe.

Lockdown pre neočkovaných (?)

O novom covid automate sa hovorí ako o dočasnom lockdowne pre nezaočkovaných. Obmedzenie pohybu či zákaz vychádzania však pre nich neplatí, na to by musel byť vyhlásený núdzový stav.

Na mobilitu ako takú teda nové opatrenia nevplývajú, obyvatelia môžu bez ohľadu na očkovanie či prekonanie choroby aj naďalej cestovať medzi okresmi. Faktom však je, že bez vakcíny nemajú sprístupnené viaceré služby či povolenú účasť na podujatiach.

Hromadné podujatia sú formálne dovolené aj v režime OTP, organizátori v čiernych, bordových a červených okresoch by však v praxi mohli pustiť iba šesť účastníkov. Štedrejší a reálnejší počet umožňuje vstup len pre očkovaných a prekonaných. V bordovom okrese ich môže byť sto.

Rovnakými limitmi sa riadia aj bohoslužby, cirkevné a civilné obrady (krst, sobáš, pohreb). V režime OTP sa tak môžu sláviť omše za účasti šiestich osôb, kategória OP má kapacitu sto ľudí. Obrady sa môžu konať pre maximálne šiestich vrátane skupiny základ, výnimku tvoria pohreby. Kapacita pri hromadných podujatiach platí aj pre publikum profesionálnych športových súťaží aj pre vianočné trhy.

Zákaz osláv, hotelov, posilňovní a reštaurácií  

V ružomberskom okrese nemôžu nezaočkovaní navštevovať nákupné centrá ani reštaurácie. Vo vnútri sa najedia zo skupiny OP štyria pri jednom stole (viacerí v prípade členov spoločnej domácnosti), v dvojmetrovom rozostupe od ďalších zákazníkov. Svadby, oslavy či kary sa v prevádzkach verejného stravovania môžu organizovať len pre očkovaných a prekonaných, maximálne dvadsiatich, ktorí budú uvedení v povinnom zozname účastníkov.

Pre neočkovaných sú zakázané fitness centrá aj umelé kúpaliská. Na plávanie smú pre režim OP vyčleniť 25 percent kapacity, zacvičiť si naraz môže 25 osôb. Iba novovytvorená kategória si v  okrese zalyžuje. Prevádzka otvorených vlekov a kabínkových lanoviek je povolená pri maximálnej polovičnej kapacite, dezinfekcia je nariadená po každej jazde.

Obmedzenia sa budú týkajú okrem športu aj kultúry. V múzeách a galériách sa hromadných prehliadok môžu zúčastniť iba OP, rovnako ako divadelných, filmových a umeleckých predstavení.

Bez očkovania alebo prekonania covidu sa ľudia na dolnom Liptove ani rekreačne neubytujú. Hotely a ubytovacie zariadenia môžu poskytovať svoje služby bez kapacitného obmedzenia iba pre skupinu OP. Pre OTP platí zákaz, výnimkou je krátkodobá pracovná cesta, návšteva zdravotníckeho zariadenia alebo karanténne ubytovanie.

Pre neočkovaných iba základné prevádzky

Niektoré z vyššie spomenutých opatrení boli viac-menej rekapituláciou, pre neočkovaných už platili týždne. Výrazným obmedzením je najnovšie zamedzenie prístupu do prevádzok.

Neočkovaní, ktorí neprekonali covid, sa dostanú iba do esenciálnych obchodov a služieb. Teda takých, ktoré zabezpečujú základné životné potreby. Vstup do prevádzok mimo zoznamu im neumožní už ani test.

Základné obchody a služby, do ktorých môžu chodiť všetci obyvatelia, sú podľa vyhlášky UVZ potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky, predajne novín a tlačovín, veterinárne ambulancie, výdajné miesta tovarov, pošty, banky a poisťovne.

Pre neozačkovaných budú otvorené aj knižnice, práčovne, čistiarne, čerpacie stanice, oprava a servis elektroniky, predajne obuvi a oblečenia, domáce a záhradkárske potreby či zberné dvory. Patria tu tiež pohrebné služby, taxislužby a pobyt v liečebných kúpeľoch na návrh lekára. Prevádzky nezahrnuté v dokumente hlavného hygienika si musia zvoliť režim OP. Zároveň sa im obmedzujú prevádzkové hodiny, od piatej rána do desiatej večer.

Súčasťou sprísnených opatrení OTP režim na pracovisku. Zamestnávateľ tak môžu zisťovať, či sú pracovníci očkovaní, testovaní alebo po prekonaní ochorenia. OTP režim v práci sa nezavádza súbežne s novou verziou automatu, ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že vyhláška vyjde v najbližších dňoch.

“Ak sa po vydaní vyhlášky zamestnanci nepreukážu niektorým z potvrdení, nebudú môcť nastúpiť do práce a zároveň to bude považované za prekážku na strane zamestnanca, čiže nebudú mať nárok na mzdu a zároveň ani na kompenzáciu mzdy zo strany štátu,” dodáva rezort.

Zarovno so zmenami covid automatu avizovala polícia intenzívnejšie kontroly prísnejších opatrení.

Dokedy bude platiť?

Novú podobu automatu schválila vláda v čase zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie. Aktuálne opatrenia majú platiť dočasne, predbežne sa hovorilo o troch týždňoch. Písomne však ukotvené nie sú.

Po obmedzenom období bude v prípade zlepšenia situácie prijatá aktualizovaná verzia dokumentu, píše sa v covid automate s prísľubom uvoľnenia opatrení pre osoby s nižším rizikom hospitalizácie – zaočkovaných a prekonaných. Hoci táto skupina má v bordovom ružomberskom okrese oproti neočkovaným výhody, v čiernych okresoch, čo je aktuálne väčšina Slovenska, tiež pociťujú obmedzenia.

Ak sa ale bude situácia zhoršovať, teda prípady budú rásť a Slovensko prekročí 3200 hospitalizovaných pacientov, odporúča sa vypnúť covid automat a prejsť od lokálnych nariadení s k prísnym celonárodným obmedzeniam. V tejto fáze budeme podľa covid automatu na prahu humanitárnej katastrofy.

Tritisíc covidových pacientov ležalo v nemocnici už v nedeľu (21. novembra), Slovensko malo zároveň najhoršiu epidemiologickú situáciu na svete, padol tiež rekord denného prírastku pozitívnych od začiatku pandémie.

V hre je aj celonárodný lockdown

Premiér Eduard Heger hovoril v slovenskom rozhlase o zámere povinného očkovania seniorov. Vakcína je podľa neho jedinou cestou z pandémie, koaliční partneri sú zatiaľ proti. Predseda vlády tiež pripustil spustenie plošného lockdownu pred Vianocami, ak sa situácia nezlepší. Pre tento krok sa rozhodlo aj susedné Rakúsko.

Okamžitý tvrdý lockdown na tri týždne navrhol minister práce Milan Krajniak v relácii TA3. Aktuálne by bol podľa neho najvhodnejším nástrojom, ako obmedziť mobilitu ľudí a tým aj šírenie vírusu.

Konzílium odborníkov pritom navrhovalo pristúpiť k radikálnejším opatreniam už začiatkom novembra, žiadali napr. lockdown pre neočkovaných či povinné očkovanie seniorov.

 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.