Po schodoch bicykluje najrýchlejšie

Matej Ulík z Liptovskej Osady vyhral atraktívne preteky na Ružomberských schodoch už po tretí raz v rade.

Slovenský reprezentant v horskej cyklistike, 22-ročný Matej Ulík z Liptovskej Osady, jazdiaci za profesionálny Expres CZ-Scott Team Kolín, vyhral nedeľňajší 9. ročník pretekov Ružomberské schody.

Štvrté víťazstvo, tretie v rade

Matej sa pritom len pred týždňom zúčastnil Majstrovstiev sveta v cross country v Kanade, kde v kategórií do 23. rokov skončil na 43. mieste. S týmto výsledkom nebol spokojný, no už týždeň po návrate spoza Atlantiku sedel na bicykli a pretekal v Ružomberku.

„Hoci mi termín nevyhovuje, lebo stále bojujem s časovým posunom a v noci spím tak dve hodiny, určite by som na schody prišiel. A aj keď som sa fyzicky cítil mizerne, výkon nebol asi až taký zlý,“ spustil Matej v cieli, kam dorazil s dvojminútovým náskokom pred svojími prenasledovateľmi.

„V 1. kole som si všimol, že som sám a náskok sa postupne zvyšoval. Hoci veľmi fúkalo na rovinách, vravel som si, že idem, lebo ak sa za mnou spoja a budú si striedať, v závere ma dobehnú. Našťastie sa to nestalo,“ opisoval svoje pocity z trate Ulík.

V pretekoch jazdených na hodinu plus jedno kolo absolvoval 14 kôl ulicami mesta. Rovnako ako pri svojom prvom víťazstve v roku 2015, vtedy ešte ako junior. Je to najviac, ako sa v stanovenom čase niektorému víťazovi podarilo. Pri víťazstvách v rokoch 2017 a 2018 odjazdil po 13 kôl.

„Možno keby som išiel s niekým súbežne, tak viacej taktizujeme a bolo by to menej. Takto som si išiel svoje tempo a vyšlo to na štrnásť,“ okomentoval to víťaz.

Milan Barényi (vpredu) a Kristián Jánošík sa “bili” počas celých pretekov o druhé miesto. Foto – autor.

Čaká na záver sezóny

Ak niekto mohol Matej Ulíka ponaháňať, tak to bol Kristián Jánošík. O dva roky mladší, rovnako talentovaný pretekár z Liptovskej Lúžnej jazdiaci za Proefect team.

„Priznám sa, už sa modlím, aby bol záver sezóny. Včera som bol na Slovenskom pohári do vrchu na Spiši, teraz domáce preteky na schodoch. Matej je výkonnostne niekde inde. Skôr som sa obával, či vôbec budem mať na to, aby som bol na debni,“ pustil sa do rozprávania celkovo druhý Jánošík. Len pred týždňom získal titul Majstra Slovenska v časovke do vrchu na ceste, čím prekvapil sám seba, aj konkurenciu.

„Nečakal som to, ale veľmi mi pomohlo, že naši štyria profíci z Dukly boli niekde v zahraničí,“ opísal dosiaľ jeden z najväčších osobných úspechov Jánošík.

Na Ružomberských schodoch jazdil celú hodinu plece pri pleci s o 25 rokov starším Milanom Barényim. Odskočil mu až v poslednom kole.

„Sadli sme si s Milanom s naším tempom. Vzájomne sme si pomohli počas pretekov a ťahali sa. S pribúdajúcim časom som sa ale cítil čoraz lepšie, vedel som, že budem silný v závere, tak som nasadil v behu do schodov v poslednom kole a tam som ho odtrhol,“ popísal rozhodujúce momenty v súboji o druhé miesto.

Tretí bol rovnako stály účastník schodov – 45-ročný Barényi. Vyhral zároveň kategóriu Masters nad 40 rokov. Celkovo tretie miesto bolo aj pre neho potešením.

„Už sa nemôžem rovnať s mladými. Tá výkonnosť a vytrvalosť nie je taká. Ale som spokojný s tretím miestom. Stále sa držím v popredí,“ hodnotil jazdec tímu Trek KCK Oslany.

Stúpanie Tmavými schodmi patrí zakaždým ku kľúčovým častiam pretekov. Foto – autor.

Málo jazdcov

Na Slovensku stále unikátne, pravidelne organizované podujatie s veľkým diváckym aj jazdeckým potenciálom má problém v počte pretekárov. Kým pred dvomi, tromi či štyrmi rokmi bolo na štarte hlavnej kategórie zakaždým okolo 20 až 25 jazdcov, už vlani počet klesol na 16 a teraz len na deväť pretekárov.

„Odľahlo mi, pretože nepršalo. A hoci to nehlásili, napokon bolo ideálne počasie na cyklistiku. Na druhej strane si myslím, že avizovaný dážď odradil pretekárov, aby do Ružomberka prišli. Predsa len sú to elitné preteky a jazdiť v daždi na schodoch nie je sranda,“ hľadal príčinu nízkej účasti hlavný organizátor Peter Cigaňák.

„Každý rok sa tomu sám čudujem. Sú to veľmi atraktívne preteky, sú v meste. Je to presne to, čo chceme: aby ľudia niečo zaujímavé videli, pre pretekárov sú atraktívne ceny. Nerozumiem tomu. Krásne preteky, ktoré si zaslúžia, aby bolo viacej ľudí na štarte,“ rozhovoril sa k téme účasti skúsený slovenský pretekár Milan Barényi.

Podľa Kristiána Jánošíka môže byť tiež problém v očakávanom daždi. Matej Ulík si zase myslí, že za všetkým je aj nabitý kalendár pretekov.

„Sám som volal ľudí z Čiech, kolegov z tímu, aby bola väčšia konkurencia, aby skúsili tieto naše preteky, ale napokon sa mi nepodarilo nikoho dotiahnuť. Sú to náročné preteky, navyše kalendár je stále plný, v Čechách sa neustále niečo jazdí. Možno by pomohlo zaradiť preteky uprostred týždňa a ako predvoj pred nejakými ďalšími v regióne, čo by elitu jazdcov mohlo pritiahnuť,“ zamýšľal sa reprezentant Matej Ulík.

„Dnes nám to počasie nepomohlo. Iné preteky v tomto čase u nás neboli. Môžeme uvažovať nad zmenou dňa i termínu, ale ak chceme celodennú akciu, ťažko uzavrieme mesto v pracovný deň,“ debatovali sme zľahka aj s Petrom Cigaňákom nad možnosťami prilákania väčšieho počtu cyklistov na tieto jedinečné preteky.

Liptáci priviezli na charitatívny projekt 33 bicyklov. Foto – autor.

Bicykle pre Afriku

Ružomberské schody netvoria len hlavné preteky. Disciplínu Šortrek – akýsi rýchly mix terénu a asfaltu, kde má jedno kolo len niekoľko sto metrov absolvovalo deväť jazdcov. Verejné preteky ulicami mesta, ale bez schodov, zase 27. Celkovej účasti veľmi pomohli detské a žiacke kategórie, kde sa na bicykli zapojilo dokopy 42 mladých a malých cyklistov.

Súčasťou pretekov bola aj charitatívna zbierka bicykle pre Afriku. Liptáci doniesli 33 bicyklov, ktoré poputujú charitatívnej organizácii do Kola pro Afriku do Čiech. Tá ich upraví a prerobí na náročné africké podmienky, no a najlepšie špeciály poputujú do Gambie. Zvyšok použije ako náhradné diely alebo predá, vďaka čomu financuje celý projekt.

Výsledky Ružomberské schody

  1. Matej Ulík, Expres CZ-Scott Team Kolín, 1:09:31
  2. Kristián Jánošík, Proefect Team, + 00:02:00
  3. Milan Barényi, Trek KCK Oslany, + 00:02:14
  4. Tomáš Meriač, CYS Akadémia Petra Sagana, + 1. kolo

Kompletné výsledky pretekov podľa jednotlivých kategórii nájdete tu.

Jánošík a Barényi stále za sebou. Tentoraz na Ružových schodoch. Foto – autor.
Organizátor Peter Cigaňák (uprostred). Foto – autor.
Štart pretekov. Foto – autor.
Víťaz Matej Ulík. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.