Toľko úspechov za rok ešte nenazbierali

Nemajú toľko fanúšikov ani podporu ako futbal či basketbal, no ich aktuálne úspešné výsledky rezonujú.

Úspechy stolnotenisového klubu ŠKST Ružomberok si zaslúžia pozornosť. Obzvlášť v práve ukončenej sezóne.

Chýba len majstrovský titul

Stolný tenis je individuálny šport, no rovnako ako v tenise či atletike má svoje tímové súťaže, ktoré majú minimálne rovnakú popularitu. Ružomberskí žiaci aj kadeti dosiahli v chlapčenských aj dievčenských kategóriách na republikové striebro. Najväčšie očakávanie smerovalo k dorastenkám, ktoré hrali v sobotu, v domácej herni na Žilinskej ceste o republikový titul.

„Chceli sme urobiť peknú bodku za úspešnou sezónou a účinkovaním jednej hráčky. Nevyšlo to. Smejem sa len na tom, že už sa začína hovoriť: Ružomberok večne druhý. Jediné, čo nám v tejto úspešnej sezóne chýba je zlato zo súťaže družstiev,“ vraví o striebornom, poslednom vrchole sezóny hlavný tréner a prezident ŠKST Ružomberok Dalibor Jahoda.

Vo finálovom turnaji najlepších štyroch tímoch dorasteneckej ligy potrebovali po dvoch víťazstvách minimálne remízu s Michalovcami. Dievčatá však prehrali 3:6.

„Chceli sme vyhrať titul. Potešiť klub, aj seba. Väčšinou sme druhé. Nevyšlo nám to. Budem držať babám palce aj v druhej sezóne,“ hovorila najúspešnejšia z domácich hráčiek, 18-ročná trojnásobná najlepšia mládežnícka športovkyňa mesta Nikoleta Puchovanová.

Pre Ružomberok to bola v aktuálnej sezóne posledná šanca na najvyššie priečky. Ženy (hrajú za ne práve ružomberské dorastenky) totiž dosiahli v ligovej súťaži druhýkrát po sebe „len“ na bronz.

„Áno, tajne sme dúfali, že budeme hrať finále. Verili sme si, ale Trnava v semifinále ukázala, že je silná. V dvoch zápasoch sme prehrali v dramatickej koncovke a hoci sme napokon remizovali 5:5, zaslúžene postúpili do finále,“ opísal Jahoda najdôležitejší zápas sezóny v kategórii žien.

Hoci sa to zdá ako sklamanie, po rokoch 2009 a 2017 je to len tretia seniorská stolnotenisová medaila pre ŠKST Ružomberok. Úspech, ktorý patrí k najväčším. „Možno sme trošku sklamaní, ale každý takýto úspech si treba vážiť. S odstupom času to doceníme. Už o rok tam nemusíme byť,“ dopĺňa Jahoda.

O medailu hrali cez víkend aj ružomberskí dorastenci. Vo finálovom turnaji skončili tretí. Muži vyhrali v extralige skupinu o záchranu a celkovo skončili siedmy.

Silné individuality

Úspechy družstiev sú zložené z výborných výkonov jednotlivcov. V kadetoch získali hráči ŠKST päť individuálnych majstrovských medailí. V dorasteneckých kategóriách štyri. Medzi ženami sa individuálne blysla asi najtalentovanejšia z domácich hráčiek Nikoleta Puchovanová. Reprezentantka Slovenska, členka ružomberského dorasteneckého aj ženského družstva žien  uhrala v celoslovenskej konkurencii dve striebra a bronz.

„Najviac si vážim ženské extraligy bronzy a druhé miesta v dorastencoch. Aj keď to nevyšlo na prvé miesto, som spokojná,“ hodnotila Puchovanová, ktorá zároveň skončila svoje šesťročné pôsobenie v Ružomberku. Od novej sezóny bude hrať šeskú extraligu a európsku Ligu majstrov v Hodoníne na Morave.

„Zlato v juniorkách jej ušlo o jednu loptu. Maličké sklamanie, že sa jej nepodarilo dosiahnuť v individuálnej kategórií na najvyššiu priečku. Zaslúžila by si to,“ hodnotí úspechy svojej zverenkyne Jahoda.

Že ide v konečnom dôsledku o úspešnú klubovú sezónu si myslí aj čestný prezident klubu Marián Bystričan: „Za 40 rokov, čo som tu pri stolnom tenise, je to najúspešnejšia sezóna klubu. Všetky kategórie dosiahli na medailu,“ zhodnotil Bystričan.

Titulná fotografia – strieborné družstvo dorasteniek ŠKST Ružomberok, zľava Natália Divinská, Nikoleta Puchovanová, Alžbeta Kováčová a tréner Frantrišek Kováč. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.