Poslanec Kubáň: Kandidovať na primátora tento rok nebudem. Do budúcna to ale nevylučujem

Poslanec Ľubomír Kubáň, ktorý v posledných komunálnych voľbách získal v meste najviac hlasov, zvažuje, či sa dočasne nestiahne z politiky.

Vaše meno sa dlhodobo spomína medzi možnými kandidátmi na primátora. Sú to len reči alebo ste reálne zvažovali, že sa budete uchádzať o hlasy voličov?

Nad primátorskou kandidatúrou som naozaj uvažoval, ale nateraz ju vylučujem. V novembrových komunálnych voľbách kandidovať za primátora nebudem.

Kedy ste sa tak rozhodli?

Začiatkom decembra ma oslovila skupina ľudí, ktorú tvorili niektorí poslanci, podnikatelia a aktivisti. Zobral som si mesiac na rozmyslenie. Po rozhovoroch s najbližšou rodinou, najmä s manželkou, som sa rozhodol, že ponuku odmietnem.

Ako to prijali ľudia, ktorí vás na kandidatúru nahovárali?

Myslím, že moje dôvody nekandidovať pochopili.

Môžete uviesť nejaké konkrétne mená?

Dohodol som sa s nimi, že to nebudeme medializovať. Môžem však povedať, že to boli verejne známi a vplyvní ľudia, ktorým záleží na budúcnosti mesta. Keby ma neoslovili, kandidatúru by som asi vôbec nezvažoval.

Platí vaše rozhodnutie nekandidovať len pre tieto primátorské voľby alebo aj do budúcna?

Je to rozhodnutie len pre nasledujúce funkčné obdobie. V budúcnosti svoju kandidatúru na primátora nevylučujem.

Nezohralo pri vašom rozhodnutí nekandidovať svoju rolu aj to, že ako nezávislý poslanec ste členom poslaneckého klubu KDH, ktorého predseda Ján Bednárik sa veľmi pravdepodobne bude uchádzať o post primátora? Navyše, obaja ste poslancami za Klačno a svojou kandidatúrou by ste si vzájomne brali hlasy.

Určite nie. Takéto dohady jednoznačne vylučujem.

Budete v novembri kandidovať aspoň do mestského zastupiteľstva?

V tejto veci ešte nepadlo definitívne rozhodnutie. Urobím ho až v priebehu nasledujúcich mesiacov. Dôležitú rolu bude pri tom zohrávať, akí kandidáti sa budú uchádzať o primátorskú funkciu.

Vnímate vo svojom okolí ľudí, ktorých by ste si vedeli predstaviť na čele mesta?

To je ťažká otázka. Dôležité je, aby v Ružomberku došlo k systémovým zmenám, čoho podmienkou je generačná výmena vo vedení mesta. Dobré by bolo, keby budúci primátor vydržal nielen jedno volebné obdobie, ako to vidíme v posledných rokoch, ale celých osem rokov. Len v takejto dlhodobejšej perspektíve je reálne plánovať procesy, ktoré do mesta prinesú nový život a skutočnú zmenu. Ružomberok jednoducho treba reštartovať. Trápi ma, že mnoho ľudí vníma naše mesto negatívne.

Lenže keď ľudia musia dochádzať za prácou, nevedia vyriešiť svoju bytovú otázku, dýchajú znečistený vzduch, tak pozitívne pohľady od nich len ťažko očakávať.

Veď to. Aj moji známi musia za prácou cestovať do susedných okresov. Zamestnanosť v meste v podstate stojí na troch inštitúciách – na Mondi SCP, Ústrednej vojenskej nemocnici a Katolíckej univerzite. Veľmi tu chýbajú strední podnikatelia, ktorí by dokázali zamestnanosť výraznejšie potiahnuť. Nerád to hovorím, ale susedný Liptovský Mikuláš má oveľa zdravšie podnikateľské prostredie. Je dobré, že v Ružomberku máme troch veľkých zamestnávateľov, ale nemôže všetko stáť len na nich.

Spomínali ste potrebu generačnej výmeny vo vedení mesta. Prihovárate sa za to, aby súčasný primátor Igor Čombor už nekandidoval?

Je to na jeho zvážení a rozhodnutí. Urobil aj pozitívne veci, oceňujem jeho boj za výstavbu diaľnice a rýchlostnej cesty, ale osobne volám po zmene.

Imrich Gazda

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.