Povinná jazda splnená. Basketbalistky zdolali nováčika

Liptáčky čaká záverečný duel v rámci základnej časti súťaže. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 4. novembra v rámci 7. kola Niké extraligy žien nad BK AS Trenčín 93:21.

Duel pod hradom Matúša Čáka začal s 15-minútovým oneskorením. Liptáčky v ňom potvrdili jednoznačnú pozíciu favorita a bez problémov triumfovali. V ich drese dostali príležitosť aj mladé hráčky z lavičky. Družstvo spod Čebraťa v stretnutí šetrilo kľúčové hráčky, keďže napríklad Oľga Jackovecová strávila na palubovke necelých 11 minút.

Zverenkyne Juraja Suju otvoril zápas trojkou v podaní Lucie Hadačovej (0:3). Domáce hráčky ale ihneď odpovedali na 2:3. Potom však prišla 19-bodová šnúra „Ruže“, ktorá upravila na 2:22. Následne sa presadili aj Trenčianky, no favorizované hostky ovládli prvú štvrtinu 29:5.

Druhú periódu začali Liptáčky 21-bodmi v sérii, vďaka čomu navýšili svoj náskok už na rozdiel 45 bodov – 50:5. Vzápätí však domáce družstvo zažilo hviezdny moment zásluhou úspešnej trojky Márie Felixovej (8:50). Po prvom polčase vyhrávali Ružomberčanky 55:8, pričom v úvodnom dejstve boli úspešné spoza perimetra až 11-krát.

Pohodlný triumf

Po zmene strán boli ešte vo väčšej permanencii mladé ružomberské hráčky, ktoré dostali slušnú zápasovú minutáž. V tretej štvrtine to Liptáčkam až tak nepadlo, keďže sa strelecky zasekli až na päť minút. Výsledkom toho bolo „iba“ 15 bodov v súperovom koši. Naopak, Trenčianky sa v tejto časti hry osmelili. Napriek tomu však „Ruža“ pred záverečnou periódou vyhrávala pohodlne 70:15.

Poslednú štvrtinu síce lepšie začali domáce hráčky (17:70), potom však Ružomberčanky zaznamenali 15 bodov po sebe (17:85). V samom závere favorizované Liptáčky navýšili svoj náskok a napokon triumfovali 93:21.

Ružomberok čaká zaslúžená pauza

Najlepšími ružomberskými strelkyňami boli Viktória Havranová (18 bodov), Lucia HadačováMária Štefančová (obe po 13 bodov). Dvojcifernú hranicu prekročili aj Kamila Jarošová (11 bodov) a Anna Kaľužná (10 bodov). Liptáčky si v stretnutí pripísali až 16 úspešných trojkových pokusov.

Zverenkyne Juraja Suju sa po polovici základnej časti nachádzajú na treťom mieste tabuľky. Najvyššiu ženskú basketbalovú súťaž aktuálne čaká dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po jej uplynutí sa ružomberské basketbalistky najbližšie predstavia v sobotu 18. novembra na palubovke BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Niké extraliga ženy – 7. kolo:

BK AS Trenčín – MBK Ružomberok 21:93 (8:55)

BK AS Trenčín: Felixová 11, Mamráková 6, Bučková a Seifertová po 2.

MBK Ružomberok: Havranová 18, Hadačová a Štefančová po 13, Jarošová 11, Kaľužná 10, Jackovecová 7, Andělová 6, Mikovčáková 5, Ďuratná 4, Michaličková a Škvareková po 3.

Trojky: 2-16. Diváci: 200. Úspešnosť streľby: 18 % – 43 %.  TH: 6/3 – 8/7. Rozhodovali: Uhrin, Bullo, Valachovič. Štvrtiny: 5:29, 3:26, 7:15, 6:23.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Slávia Banská Bystrica 33:124

ŠBK Šamorín – Young Angels Košice 54:93

Piešťanské Čajky – CBK Košice 115:60

Tabuľka Niké extraligy žien po polovici základnej časti (zdroj: slovakbasket.sk)