Pozície v gastro oblasti sú vstupenkami do sveta zamestnaných

Pozreli sme sa na možnosti zamestnania v ružomberskom okrese.


Sociálny pracovník, učiteľ, právnik. Absolventi týchto profesií sa v ružomberskom okrese zamestnajú len ťažko. Pracovných miest je málo.

V regióne si však prácu nemôžu nájsť ani ľudia, ktorí spĺňajú požiadavky pracovného trhu – potrebným vzdelaním či vôľou pracovať.

Čísla ružovejšie než realita

O Ružomberku sa zvykne hovoriť nie práve lichotivo ako o mieste, v ktorom je šanca uplatniť sa a nájsť dobre ohodnotené zamestnanie poriadne podvyživená. Oficiálne čísla naznačujú priaznivejšiu situáciu.

Miera nezamestnanosti klesá – kým ku koncu minulého roka dosiahla hodnotu 5,62 %, rok predtým to bolo 8,76 %.

V zozname okresov zoradených podľa miery evidovanej nezamestnanosti obsadil Ružomberok ku koncu marca 32. miesto. Zaradil sa tak k regiónom, ktoré sa v grafoch môžu pýšiť jemným odtieňom žltej – farebným označením pásem, ktoré sa v krajine tešia pomerne nízkemu percentu ľudí bez práce.

Ďalším ukazovateľom je rastúca nepriama úmera medzi ponukou a dopytom. Posledné roky voľných pracovných miest pribúda, počet uchádzačov o zamestnanie sa zmenšuje. Kapacita ale stále nestačí; trojciferné číslo voľných miest momentálne „čelí“ takmer dvom tisícom záujemcov o prácu.

Dominujú služby

Voľných pracovných miest bolo k marcu tohto roka 264. Temer polovicu môžu obsadiť ľudia so stredným odborným vzdelaním. Tretina pozícií spadá do oblasti služieb a obchodu, výrazne žiadanou kategóriou sú ľudia s kvalifikáciou a remeslom. V závese sú profesie, na ktorých výkon nepotrebuje záujemca žiadnu špeciálnu zručnosť.

Podobná skladba voľných miest sa opakuje už niekoľký rok. Ukazujú to informácie na oficiálnych stránkach úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Chceme vidieť konkrétne pracovné ponuky a preto klikáme na webový portál Internetový sprievodca trhom práce. Pozeráme sa očami človeka s ukončenou strednou odbornou školou, prípadne s výučným listom v ruke, čo potrebuje zabezpečiť rodinu alebo si ju chce založiť. Teda ako človek, ktorý týmto najvyšším dosiahnutým vzdelaním tvorí v databázach uchádzačov o zamestnanie najpočetnejšiu zložku.

K dvadsiatemu aprílu sa na stránke zobrazuje 279 voľných miest. Najviac sú zastúpené profesie v gastro oblasti (čašník, servírka, kuchár), chyžná/upratovačka, predavač (líši sa iba druh predávaného tovaru, potraviny, textílie, elektrotechnika), stavbár/pomocník na stavbe a administratívny pracovník.

Vo viacerých prípadoch je platové ohodnotenie vyjadrené hmlisto, diskrétnou formulkou – dohodou.

Chýba investor

Vo všeobecnosti sú stále najvyhľadávanejšie profesie v jednozmenných prevádzkach v mieste bydliska, tvrdí Roman Camber, riaditeľ Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku. No nie každý má možnosť pracovať vo svojom meste. Ak ho nezamestnaný nechce dlhodobo využívať ako „mama hotel“, hľadá robotu inde.

Úrad práce neeviduje ľudí pracujúcich mimo okres, no prácu tam vie zabezpečiť. „Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku sa snaží o sprostredkovanie zamestnania pre svojich uchádzačov aj mimo regiónu. Organizujeme výberové konania najmä pre strategických zamestnávateľov, ktorí vedia zabezpečiť ubytovanie, respektíve dopravu do zamestnania,“ hovorí Camber.

Ide predovšetkým o automobilku KIA Motors v Žiline, Teslu v Liptovskom Hrádku a Miba Sinter Slovakia v Dolnom Kubíne.

Poskytnutie práce mimo okres by nemalo suplovať riešenie situácie, v ktorej musia stovky ľudí dochádzať do vzdialených miest. Čo by malo mesto urobiť, aby ich vedelo zamestnať?

„V regióne nemáme žiadneho strategického zamestnávateľa, ani nemáme žiadnu informáciu o príchode nového investora. Nádej vidíme v začatí stavby D1 na trase Ivachnová – Hubová, respektíve v rozmachu cestovného ruchu na Liptove,“ domnieva sa Camber.

Ilustračná fotografia: autor Marek Hasák

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.